Az állandó bűntudatkeltés és a kritizálás is olyan intő jel, amire érdemes odafigyelni.
A mérgező családtag nagyon súlyosan károsíthatja a mentális egészséget és az általános jólétet. De mégis, honnan ismerheted fel azt az illetőt, aki nem támogató jelleggel vesz részt az életedben?
Az maximálisan igaz, hogy építő kritikára mindenkinek szüksége van, de ha egy anya, apa vagy nagyszülő állandóan negatívan ítéli meg a döntéseidet, és ennek rendszerint hangot is ad, akkor az már a bántalmazás egyik fajtája. Ezek a megjegyzések súlyosan csorbítják az énképedet, és egy idő után kételkedni kezdhetsz a saját képességeidben, adottságaidban. Az is toxikusan hathat rád, ha a külsődet kritizálja valaki állandó jelleggel, vagy alábecsüli a munkádat, terveidet – ez idővel szorongást és depressziót is okozhat.
Ha egy rokon megpróbál állandóan kontroll alatt akar tartani, és bűntudatot próbál kelteni benned, amiért nem tudsz elmenni egy családi eseményre, vagy ritkán hívod fel, esetleg nem intézel el neki valamit azonnal. A manipulatív bűntudat a szégyent használja fel az érzelmeid irányítására, és arra késztet, hogy akkor is teljesítsd a kérést, ha nincs kedved hozzá, vagy idő hiányában alig tudod megoldani. Ez az egyén a saját emócióidat használja fel arra, hogy mérgező szinten befolyásolja döntéseidet, cselekedeteidet, ezzel pedig korlátozhatja a szabadságodat.
Figyelj a testedre, mert egyértelmű jelzéseket ad, ha valaki mérgezően hat rád! Amennyiben az illető közelében felgyorsul a légzésed, szédülsz, izzadni, dadogni kezdesz, akkor ez annyit jelent, hogy ezek a tested megküzdési válaszai az adott helyzetre. Ilyenkor egy „harcolj vagy menekülj” üzemmódba lépsz, ami annak a jele, hogy borzasztóan rosszul érzed magad a családtag társaságában, vagyis nyomaszt az egész helyzet.
Mindenképp figyeld meg az érzéseidet és a tested intő jeleit, és azt is fogalmazd meg magadnak, hogy mindez milyen hatással van rád. Ha úgy érzed, sok jó dolgot is kapsz ettől az embertől, támogatóbb és egészségesebb családtaggá is válhatna, akkor beszélj vele erről a problémáról. Soha ne vádaskodj, inkább konkrétan add vissza a feléd irányuló szavakat, kifejezéseket, általad megélt viselkedési formákat, és világosan fogalmazd meg, mit szeretnél, mire van szükséged. Ez a fajta kommunikáció biztosíthatja, hogy a rokon ne érezze magát letámadva, és nyitott legyen a változásra.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!