Egy anya-lánya kapcsolatnál is fontos a határok meghúzása.
Egy anya-lánya kapcsolatnak minden életszakaszban megvannak a maga nehézségei. A szabályok felállítása mindkét fél oldaláról fontos, valamint elengedhetetlen, hogy a tisztelet minden esetben megmaradjon. Mutatjuk a jeleket, amelyek azt mutatják, ha valami nincs rendben.
Az egészséges határok hiánya a mérgező kapcsolat biztos jele. Ez többféleképpen is megmutatkozhat. Talán anya és lánya túlságosan támaszkodnak egymásra, de az is előfordul, hogy a szülő terapeutaként tekint a saját gyermekére, akinek valójában támogatásra és biztonságra lenne szüksége. A gyerek pedig bármilyen életkorban is van, manipulálhatja az édesanyját azért, hogy kiszolgálják a vágyait.
Gyakori jelenség az is, hogy egy anya a lánya minden egyes lépéséről tudni szeretne, sőt lényegében menedzseli az életét. A rossz határok hamar kodependenciába, azaz társfüggőségbe mennek át. A társfüggő kapcsolatoknak van elfogadója és adakozója. Az elfogadó következetesen átlépi a határokat az adakozó pedig gyakran figyelmen kívül hagyja saját szükségleteit, hogy boldoggá tegye a másik felet.
Ez a mérgező kapcsolat másik klasszikus jele. Ez az empátia vagy a problémáikkal kapcsolatos megértés hiányaként jelenhet meg. A mérgező szülők gyakran gyermekeiket hibáztatják problémáikért, és túlreagálják a legkisebb hibákat is. A támogatás hiánya végül alacsony önértékeléshez vezethet. A támogatás és a biztonság elengedhetetlen egy gyerek jólétéhez. Felnőttkorban ez úgy mutatkozhat meg, hogy a szülő nem támogatja a gyermeke céljait, karrierjét vagy a magánéleti döntéseit.
Tudjuk, hogy minden jó kapcsolat a kommunikációval kezdődik. Ennek hiánya a kapcsolaton belüli stressz egyik legfőbb oka. Fontos kifejezni az igényeit mindkét félnek annak érdekében, hogy a problémákra minél előbb megoldást találjanak. Az azonban lényeges, hogy egy beszélgetés során nem szabad hagyni, hogy csak az egyik személy érvényesüljön, a cél a kompromisszum, és az, hogy anya és lánya megértsék és elfogadják egymás véleményét.
A mentális egészségre sincs jó hatással, ha a pozitív gondolatoknak nem adunk teret. Az állandó negativitás szavakban és tettekben mutatkozik meg egy mérgező kapcsolatnál. Ez azzal járhat, hogy az önértékelés súlyosan sérül, de érhetik a gyermeket állandó kritikák a külsejével vagy a képességével kapcsolatban is. Ez gyerekkorban is súlyos problémákat okoz, de a tendencia az, hogy általában felnőttként sem változik a helyzet.
Egy toxikus anya-lánya kapcsolat esetében sok esetben a terápia lehet a legnagyobb segítség, valamint a hajlandóság mindkét fél részéről a változtatásra.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!