Hiába kiegyensúlyozott a nemek aránya a tudományos konferenciák résztvevői között, a női előadók száma még mindig elmarad a férfiakétól – derült ki egy friss kutatásból, ami azt is megállapította, hogy a női hallgatók kevesebbet és rövidebbeket kérdeznek, mint férfi társaik.
Egy átfogó brit tanulmány szerint a nők kisebb valószínűséggel vesznek részt az orvosi és tudományos konferenciák munkájában, annak ellenére is, hogy a részt vevő küldöttek között kiegyensúlyozott a nemek aránya. Pedig az orvosi és tudományos konferenciák kritikus fontosságúak a klinikusok és tudósok szakmai láthatósága szempontjából.
Ahogy a The Guardian lap is beszámolt róla, az elmúlt években az orvostudományi egyetemi hallgatók közel fele nő volt, ám az orvosi tanári pozíciókban továbbra is egyértelműen alulreprezentáltak a női szakemberek. Dr. Victoria Salem endokrinológus, az Imperial College London vezető klinikai kutatója szerint ezt az egyensúlyhiányt már régen ki kellett volna egyenlíteni. „Ez az egész a példaképekről szól. Ha nem szólal fel több női szóvivő és szakértő, akkor a következő generáció sem fog erre törekedni.”
A kutatást végző szakemberek a 2017-ben és 2018-ban megrendezett Society for Endocrinology című konferencián elhangzott kérdéseket és hozzászólásokat elemezték ki. Ezen a rendezvényen évente közel ezer küldött vesz részt, akiknek körülbelül a fele nő. A 2018-as konferencia különlegessége volt, hogy a szervezők olyan változtatásokat hajtottak végre, amelyekkel a nők még szorosabb bevonására törekedtek.
Bár a résztvevők között kiegyenlített volt a nemek aránya, a kutatók azt találták, hogy a 2017-es konferencián a nők kevesebb és rövidebb kérdéseket tettek fel – hozzávetőleg minden ötödik kérdés vagy hozzászólás származott nőktől. A férfiak kérdései összesítve kb. két óra 54 percig tartottak, míg a nőké mindössze 56 percig.
„A férfiak és a nők viselkedése között még mindig egyértelmű különbségek vannak. Bármi legyen is ennek az oka, legyen az társadalmi tervezés vagy biológia, valahogyan foglalkoznunk kell ezzel, és figyelembe kell vennünk, amikor a tudományhoz való egyenlő hozzáférésről beszélünk” – mondta Salem.
„Sok szó esik arról, hogy a nőknek jobban meg kellene ragadniuk a kínálkozó alkalmakat, de valójában olyan tudományos kultúrát teremtettünk, ami megnehezíti a részvételüket” – tette hozzá Kevin Murphy, az Imperial College London endokrinológiai és anyagcsere-professzora, a tanulmány vezető szerzője.
„Sok férfi tökéletesen elégedett ezzel... de kötelességünk, hogy egy kicsit felülvizsgáljuk a viselkedésünket.” A szakértő kiemelte, hogy az endokrinológia meglehetősen „nőbarát” szakterületnek számít, így valószínű, hogy más tudományos szakterületeken még inkább a férfiak kerülnek a reflektorfénybe.
A már említett 2018-as konferencián bevezetett változások hatásai érezhetőek voltak. A szervezők igyekeztek például biztosítani, hogy több nő foglaljon helyet az előadók között – ennek hatására pedig nőtt a nőktől érkező kérdések száma. A kutatók azt is megfigyelték, hogy ha egy nő tette fel az első kérdést a hallgatóságból, az a többszörösére növelte annak az esélyét, hogy a többi női résztvevő is kérdésre emelje a kezét. A szakértők szerint tehát már egyszerű változtatásokkal is nagy különbségek érhetők el.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!