Az ún. Mandela-effektus világossá teszi, hogy a memóriánk gyakran csúnya tréfát űz velünk.
A memóriánk bizony néha képes trükközni velünk. Biztosak vagyunk benne, hogy valami pontosan úgy történt, ahogy emlékszünk rá, de közben kiderül, hogy tévúton járunk. Akár hiszed, akár nem, de a dolog többször fordul elő, mint gondolnád, ráadásul a jelenségnek neve is van, Mandela-effektusnak hívják.
A Mandela-effektus a feltételezett emlékekre utal, amik egyáltalán nem, vagy teljesen másként történtek meg. A jelenség nem kizárólag egyéni, előfordul, hogy emberek nagyobb csoportja sziklaszilárd meggyőződéssel állítja valamiről, hogy hogyan történt, miközben a valóság egészen más. Az effektus pontosan innen kapta a nevét is, sokan ugyanis teljes bizonyossággal állították, hogy Nelson Mandel, a Dél-afrikai Köztársaság első feketebőrű elnöke még az 1980-as években börtönben halt meg. Holott Mandela valójában 1990-ben szabadult, a halála pedig csak 2013-ban, 95 éves korában következett be.
A hamis emlékek jelenségére egy Fiona Bromme nevű kutató aggatta a Mandela-effektus nevet, Mandela vélt halálával összefüggésben, a szakértő pedig intenzíven foglalkozni is kezdett a témával. Létrehozta a MandelaEffect.com weboldalt, ahol azóta emberek tízezrei osztották meg a történeteiket azokról az emlékekről, melyekben szilárdan hittek egészen addig a pillanatig, amíg rá nem jöttek, nem igaziak.
A Mandela-effektus egyik lehetséges magyarázata a konfabuláció, azaz a kóros pontatlanság, a visszaemlékezés során az emlékek kiegészítése vagy cseréje nem valós, fantázia szülte elemekkel. A neurlógia szerint ilyenkor kvázi öntudatlanul változtatjuk meg az emlékeinket, vagy hozunk létre teljesen újakat. A dolog hátterében pedig minden bizonnyal az állhat, hogy szubjektív érzéseink, ítéleteink és véleményeink óriási hatással vannak az emlékeinkre. A jelenségre persze más magyarázat is lehet, egy kicsit elrugaszkodottabb elmélet, hogy a kvázi kitalált emlékek párhuzamos univerzumból származnak. Tehát ezek a hibás emlékek valójába egyáltalán nem hibásak, csupán egy másik univerzumban léteznek.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!