A Benjamin Franklin-effektus szimpatikusabbá tehet mások szemében.
A Benjamin Franklin-effektus nevéből adódóan az Egyesült Államok alapító atyjához kötődik. A legenda szerint Franklin egyszer megkérdezte az egyik ismerősét – akivel egyébként nem volt túl jóban –, hogy kölcsönvehet-e egy könyvet a könyvtárából. A férfinak úgy tudni nagyon tetszett a kérdés, és szívesen kölcsönadta a kötetet. Később Franklin egy dicsérő-és köszönőlevél kíséretében jutatta vissz a könyvet, egykori ellensége pedig hirtelen már nagyon kedves volt vele, sőt a szóbeszéd szerint életre szóló barátok lettek.
Azt nem tudni, hogy ebből a történetből, mennyi az igaz, de annyi biztos, hogy két pszichológus, Jon Jecker és David Landy egy 1969-es tanulmányban be tudta bizonyítani, hogy a Ben Franklinről elnevezett effektus valójában tényleg működik. A vizsgálatban résztvevőket három csoportra osztották, akik elméletben pénzt nyertek.
Az eredmények tanúsága szerint azok a résztvevők kedvelték a legjobban a tudóst, akiket személyesen felkeresett, az a csoport pedig, amelyik megtarthatta a pénzt, nem igazán találta rokonszenvesnek a férfit. A kutatók úgy vélik mindezekből elmondható, hogy a Benjamin Franklin-effektus a kognitív disszonancián alapul.
Egész pontosan arról van szó, hogy az agyunk nem tud összeegyeztetni két mentális eseményt – azt, hogy szívességet teszünk valakinek, mindezt úgy, hogy nem kedveljük az illetőt. Ilyenkor pedig az agy furcsa dolgot művel annak érdekében, hogy kiküszöbölje az említett disszonanciát: neme egyszerűséggel felülírja azt az érzést, hogy nem kedveljük az adott személyt.
Más pszichológusok is azt gyanítják, hogy a Benjamin Franklin-effektus azon a tényen alapul, hogy intuitív módon érzékeljük, ha egy segítséget kérő személy barátkozni akar velünk. Szóval, ha szeretnél valakivel jó kapcsolatot kialakítani, akkor bátran kérj tőle segítséged, az agya azonnal értékelni fogja ezt.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!