És aki szexel, annak legalább tényleg jó?
Nem számít, mennyi idős az ember, milyen nemű, tartós kapcsolatban él-e épp, vagy sem, a szexuális örömeinkkel és vágyainkkal kapcsolatos érzéseink az élet rengeteg más területén is meghatározzák a boldogságunkat. Ahogy a szexológusok és kapcsolatterapeuták mondják, ha elégedettek vagyunk a szexuális életünkkel, az pozitív hatással van az általános jóllétünkre. Úgyhogy annak előnyei mellett, amivel az jár, ha egy másik ember bőréhez érünk, nem is beszélve az orgazmuskor felszabaduló hangulatjavító hormonokról, ha a szexuális életünk rendben van, nem vesz el tőlünk időt és energiát, hogy ezen aggodalmaskodjunk.
Minden kornak megvan a maga kapcsolata a szexszel. A hatvanas és hetvenes évek híresen felszabadultak voltak (legalábbis Nyugaton); aztán jöttek az energikus nyolcvanas évek, mikor a szexhez való viszonyulásunk még nyitottabbá vált (köszönjük, Grace Jones, köszönjük, Madonna!). A kilencvenes évek tovább tágította a határokat az olyan sorozatokkal, mint a Szex és New York, amelyben a nők nyíltan beszélgettek szexről, kielégülésről és önkielégítésről. És ami napjainkat illeti… Nos, az Y generáció szexuális életével kapcsolatban eléggé zord a narratíva – főképp arról szól, mennyire nem szexelünk (nyilván azért, mert túlságosan lefoglal minket, hogy az avokádós pirítósainkat fotózzuk az Instagramra).
Brit tudósok (viccen kívül, pontosabban a Public Health England, az Egyesült Királyság Egészségügyi Minisztériumának népegészségügyi szerve) kiadtak egy tanulmányt, amely szerint a 25 és 34 év közötti nők 50%-ának nincs kielégítő szexuális élete. A nők felének! Az említett okok között szerepelt a hiányos kommunikáció a partnerrel, a kevés tapasztalat, vagy a szexuális úton terjedő betegségek valamelyike. Eközben a szakemberek a mobiltelefont is felhozzák mint a probléma forrását. Akkor jó a szex, ha teljesen benne vagyunk a pillanatban, és arra tudunk figyelni, hogy élvezzük, amit éppen csinálunk – ez elég nehéz, ha közben egy telefon folyton ott vibrál az éjjeliszekrényen.
A jó hír az, hogy a változás elkezdődött. A női vágyról és szexuális kielégülésről most újra izgalmas diskurzus folyik, köszönhetően egy sor új könyvnek, eseménynek, és az olyan csoportoknak, mint a brit The Pleasure Project (Az Öröm Projekt), amely barátságos, nem túlfűtött felvilágosító forrásokat kínál mindenféle, szexszel kapcsolatos témában.
Vegyük az önkielégítéshez való hozzáállásunkat. Maszti, fürge ujjak, pöcögtetés – hívjuk, ahogy akarjuk, 2018-ban megvalósul önmagunk megismerésének művészete, és végre megszabadulhatunk a tabuktól. A #selfpleasure (önmagunknak szerzett öröm) hashtaggel az Instagramon lapzártánkkor 170 ezer posztot találunk. Ha ma panelbeszélgetést szerveznek ebben a témában, az ott lévő nők nyilvánosan mesélnek első maszturbációjukról. 10 éve ez biztosan nem történt volna meg. „Fontos rászánni az időt, hogy megismerjük magunkat, mert a szexuális önbizalom nagy része ebből származik” – mondja Karley Sciortino, a Slutever: Dispatches from a Sexually Autonomous Woman in a Post-Shame World (Kurvamindegy: Levelek egy szexuálisan autonóm nőtől a szégyen utáni világban) szerzője. „Úgy érzem, a szexuális életem évről évre egyre jobb, mert többet tudok a testemről. Öntudatosabb leszel a szexualitásodban, ha jobban megismered.”
De nem csak a maszturbáció témáját vizsgáljuk felül. Sciortino szerint testünk felfedezésének és annak egyik legfontosabb része, hogy mi hoz lázba, az, hogy felfedezzük, miről fantáziálunk szívesen. „Sokszor a nőkben és a férfiakban is szégyen él bizonyos dolgokkal kapcsolatban. De nem a fantáziákkal van gond: a gond azzal van, hogy azt hisszük, a fantáziáink miatt szégyenkeznünk kell” – mondja.
Ezt bizonyítja a 2015 óta működő Spectrum Boutique szexuálissegédeszköz-bolt is, amely több mint 170 ezres követőtábort hozott össze az Instagramon, köszönhetően a vicces, pozitív klipeknek és fotóknak a szexjátékokról. Kitűzött célja, hogy segítsen lerázni a szexhez való egészségtelen viszonyulásunkat, amit Hollywood és a pornó erőltet ránk. A cég weboldala mindenféle témában kínál könyveket a BDSM-től a terhesszexig, így a vásárlók széles skálán kiművelhetik magukat, és mélyreható beszámolókat olvashatnak a legjobb szexjátékokról is (állítólag most a CBD, azaz kannabidiolalapú síkosító a menő). Ugyanakkor a cég tulajdonosa úgy véli, egy csomóan azért vesznek meg valamit, mert úgy érzik, külső elvárások alapján azt kellene megvenniük, ahelyett hogy azt vennék, amire tényleg vágynak.
Ezt a gondolatot Kate Devlin, a Goldsmith Egyetem óraadó tanára is osztja, aki három és fél éven át kutatta az intimitás és a technológia kapcsolatát a Turned on: Sicence, Sex and Robots (Begerjedve: Tudomány, Szex és Robotok) című könyv kedvéért, ami arról szól, hogyan változtatják meg a szexrobotok a társadalmat. „Amin igazán megütköztem, miközben a könyvet írtam, az, hogy még ezekben az elvileg felvilágosult időkben is állandóan erkölcsi ítéleteket hozunk mindenben – mondja. – Úgy szocializálódtunk, hogy ragaszkodjunk egy bizonyos narratívához abban, milyennek kell lennie a szexnek. És persze nehéz lerázni magunkról az évszázadok alatt felgyűlt szorongásokat.”
Még ha nem is rohanunk New Yorkba, hogy beszerezzük magunknak a legmodernebb szexbabát, Devlin hangsúlyozza: fontos, hogy nyitottak legyünk mindenféle olyan szexre, ami nem az általunk eddig megszokottak ismétlése. „Mindannyiunknak eladtak bizonyos elvárásokat a szexszel kapcsolatban, de nem kellene, hogy ezek előírássá váljanak – mondja Devlin. – A szex nem csak heteroszexuális, monogám, pénisz plusz vagina egyenlő orgazmus. Rengeteg módja van annak, hogy jól érezzük magunkat!” És igaza van – a nemi öröm végtére is az önmagunkról való gondoskodás széles fogalomkörébe esik, ami rengeteg mindent jelenthet. Például egy szépítő arcmaszk használatát. Vagy azt, hogy elmegyünk a múzeumba újra megnézni a kedvenc képünket. És azt is, amikor sok pénzt költünk valamire, ami kizárólag nekünk magunknak okoz élvezetet.
Stephanie Theobald, a Sex Drive: On the Road to a Pleasure Revolution (Szexuális ösztön: Úton a kéj forradalma felé) című könyv szerzője szintén olyan nő, aki tanúsítja, rengeteg előnnyel jár, ha kitaláljuk, mitől izgulunk fel, történjen ez akár önkielégítésen, fantáziáláson vagy a legújabb szexjátékok felfedezésén keresztül. A könyv mindenkinek szól, akinek akár egy icipici hiányérzete is van a szexuális életét illetően, és arra hív minket, hogy tartsunk vele önfelfedezésének útján. „A libidóm szinte eltűnt, és az orgazmusom, ha egyáltalán bekövetkezett, sokkal csekélyebb volt, mint korábban – mondja. – A 89 éves feminista legenda, Betty Dodson hihetetlen maszturbációs mesterkurzusa után azonban rájöttem, itt kezdődik a királyi út a felépülésemhez.” Theobald mindent kipróbált az orgazmikus meditációtól az „ökoszex” elveinek elsajátításáig (utóbbi lényege: a természetben megtalálni az érzékiséget). Theobald természetesen szélsőséges példa – nincs azzal semmi gond, ha az ember szívesebben ül egy tányér tortellinivel a tévé előtt, mint hogy alászálljon egy kínzókamrába. De valószínűleg mindannyiunknak előnyére válna, ha egy kicsit többet gondolnánk arra, mi kelti fel bennünk a vágyat.
Úgyhogy talán érdemes változtatnunk egy kicsit a szexuális élvezetekhez való hozzáállásunkon. Néhány segítő kérdés: Mitől érzem jól magam? Mit szeretnék kipróbálni? Áll-e az utamban valami, ami miatt nem tudok tovább haladni ezen a felfedezőúton? A kulcs a szexhez való pozitív viszonyulásunkhoz az, hogy megismerjük magunkat, mielőtt annak próbálnánk megfelelni, amit valaki más akar.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!