Most mindent megtudhatsz a poliamoriáról, más néven a konszenzuális non-monogám kapcsolatokról.
A könyvek, a tündérmesék, a zeneszámok és a média egyaránt arra sarkall bennünket, hogy higgyük el, végül megtaláljuk az „Igazit” – azt az embert, akivel leélhetjük hátralévő életünket. De gondolhatjuk azt is, hogy a lelki társ nem létezik, hogy több „Igazival” is találkozunk majd életünk során, sőt akár zavarónak is találhatjuk a jobbik felünkről szóló párbeszédeket. (Elvégre miért ne lehetnénk akkor is teljesek, ha azt választjuk, hogy egyedül maradunk?) A poliamoria is egyfajta elutasítása a konvencionális monogám kapcsolatoknak – a lényege ugyanis, hogy konszenzuális módon egyszerre több emberrel élhetünk kapcsolatban.
Bonyolultnak hangzik? Tökéletesnek? Inkább zavarónak? A katasztrófa receptje? A poliamor kapcsolat elsőre tényleg kuszának tűnhet, így hát nem csoda, hogy gyakran félreértelmezik. Pedig a jelenség már évszázadok óta létezik, a poliamoria kifejezés mégis csak az utóbbi években lett felkapott és terjedt el szélesebb körben is, köszönhetően például az olyan sikersorozatoknak, mint a Kártyavár (House of Cards), valamint azoknak a hírességeknek, akik nyíltan vállalják, hogy nyitott, poliamor párkapcsolatban élnek.
De vajon mennyire gyakori a poliamoria? Egy 2020 januári felmérés szerint, amely 1300 ember megkérdezésével készült, az USA lakosságának egyharmada az ideális párkapcsolatot valamennyire nem monogámnak tartja. Ennek ellenére csak a megkérdezettek öt százaléka élt ténylegesen nem monogám kapcsolatban. Talán sokunknak tetszik a többszerelműség elméletben, de nézzük meg, hogyan is néz ki a gyakorlatban!
Az Idegen Szavak Gyűjteménye szerint a poliamoria szó jelentése „többszerelműség: olyan szerelmi kapcsolat, melyben három vagy több személy is részt vesz egyszerre, miközben a szereplők tudnak egymásról.” És bár a szakértők szerint ez a definíció is helytálló, egy kulcsszót mégis hiányolnak a leírásból: a kölcsönös beleegyezést. „A poliamoria egy etikus, őszinte és konszenzuális kapcsolati struktúra, melyben egyszerre több szerelmi viszonyt létesíthetünk, minden résztvevő tudtával” – nyilatkozta Lateef Taylor szexpozitivitás oktató 2019-ben egy magazinnak. Tehát minden résztvevőnek bele kell egyeznie a kapcsolati dinamikába, az érzelmek és a szükségletek kívülről történő kielégítésébe, és minden egyes ilyen jellegű változásba.
„A poliamoriát konszenzuális non-monogám kapcsolatnak (CNM – consensual non-monogamy) is nevezik – mondta dr. Elisabeth Sheff, a The Polyamorists Next Door című könyv szerzője egy 2018-as interjúban. – A poliamoria konszenzuális non-monogám kapcsolat több ember között, akik egymásnak szexuális és/vagy szerelmi partnerei is lehetnek.” Mint mondja, a poliamoria egyaránt magában foglalja a nyitott kapcsolatokat (amikor szabadon szexelhetünk másokkal, de ezt nem feltétlenül osztjuk meg a partnerünkkel minden alkalommal) és a solo poliamoriát, amikor poliamornak valljuk magunkat, de jelenleg nem élünk egyszerre több emberrel kapcsolatban.
A kifejezés a poli (görög szó, jelentése: több mint egy) és az amor (a szerelem latinul) szóösszetételből ered a McMillan Dictionary szerint. A „szabad szerelem” vagy non-monogám kapcsolat évezredek óta ismert, az antropológusok szerint a vadászó-gyűjtögető közösségekben is gyakori volt. Amerikában pedig már az 1800-as évek óta tudunk olyan csoportokról – például a mormonokról –, ahol az emberek egyszerre több partnerrel éltek kapcsolatban.
Maga a fogalom jelenleg bizonytalan népszerűségének harmadik hullámát éli dr. Sheff szerint. „Az első hullámban utópisztikusok, feministák és anarchisták gyakorolták a kapitalizmus és a patriarchális társadalom elleni harcuk részeként – mondja. – A második hullám az 1960-70-es évek szexuális forradalmának szabad szerelmével kezdődött, és főleg a hippik, swingerek, diszkótáncosok között volt népszerű. A harmadik, és eddigi legnagyobb hullám pedig az internetes kommunikáció terjedésével kezdődött.”
Más párkapcsolatokhoz hasonlóan a poliamoria is többről szól, mint pusztán a fizikai érintkezésről. Egy egészséges kapcsolat – legyen az monogám vagy poli – bizalmat, kommunikációt, beleegyezést és tiszteletet követel.
A 47 éves Charyn Pfeuffer, a 101 Ways to Rock Online Dating: című könyv szerzője legalább két tucat poliamor, illetve non-monogám kapcsolatban élt már, és korábban egyszer azt mondta, a poli nyitottságot követel, de nem jelenti azt, hogy bárkivel lefeküdhetünk, aki az utunkba kerül. „Sebezhetőnek kell lenni ahhoz, hogy kitaláljuk, kik vagyunk és mit akarunk az egyes kapcsolatainktól – mondja. – Apadnak és áramlanak, de mindig biztonságosan újratárgyalhatjuk a feltételeket, hogy biztosak lehessünk abban, mindenkinek jó lesz.” Pfeuffer szerint nincs egyetlen, univerzálisan elfogadott változata a poliamoriának.
A poliamor kapcsolatok határai egyénenként eltérőek lehetnek, azaz változhat, kinél mi fér bele és mi nem. Dedeker Winstonnak, a Multiamory podcast egyik házigazdájának jelenleg két párkapcsolata van, az egyik hét éve, a másik négy éve tart. „Sosem beszéltünk szabályok lefektetéséről – mondja. – De kitaláltunk közös, működőképes megoldásokat együtt, amelyeknek van értelme.” Ilyen például az őszinte kommunikáció, a szexuális egészségről való beszélgetés, és hogy rendszeresen szóba kerül, mindenki elégedett-e.
Winston, aki egyben párkapcsolati coach is, hozzáteszi: „A klienseimnél gyakran látom, hogy olyan határokba egyeznek bele, amiket nem tudnak betartani, ezért meg is szegik őket. Én inkább a saját határaimat szeretem megtalálni, és ez alapján beszéljük meg, hogyan működjenek a dolgok egy-egy partnerrel.” Azt mondja, ha korlátokat állítunk, az gyakran vezethet kiskapuk kereséséhez. A poliamoria nagyon komplex lehet a felek személyiségétől és a bevezetett szabályoktól függően, és a féltékenység létezik, de Winston szerint a jó mindig ellensúlyozza a rosszat.
Will Smith és Jada Pinkett-Smith nemrég jelentették be, hogy nyitott házasságban élnek, de nem nevezték magukat poliamornak. 2013-ban Jada azt mondta a HuffPost Live-ban, hogy a férje „a maga ura” és „azt csinálhat, amit akar.” Miután a kommentjére negatív visszajelzések érkeztek, Facebookon osztotta meg részletesebben gondolatait: „Azt gondoljuk, ha valakit szeretünk, birtokolhatjuk? Azt gondoljuk, a birtoklás az oka, hogy valaki jól viselkedik?” Majd így folytatta: „Will és én MINDKETTEN azt tehetünk, amit akarunk, mert MEGBÍZUNK egymásban.”
Legutóbb Jada Pinkett-Smith lánya, Willow Smith saját műsorában, a Red Table Talkban számolt be arról, hogy poliamor kapcsolatban él. „A poliamoriában a kapcsolat fő alapköve a szabadság, amely lehetővé tette számomra, hogy olyan kapcsolatban éljek, ami tényleg működőképes, és ne csak azért menjek bele monogám kapcsolatokba, mert a társadalom ezt várja el.” Smith úgy érezte, monogám kapcsolatai leginkább a megcsalások miatt értek véget, és végül azért lett számára érdekes az ötlet, mert nem a szex irányából közelítve mutatták be neki. „Mondjuk, hogy te nem az a típusú ember vagy, aki állandóan szexelni akar, de a partnered igen. Megmondod neki, hogy neked nincsenek ilyen igényeid, ezért ő sem elégítheti ki a sajátjait?” – mondta, és hozzátette, hogy a baráti körében ő az egyetlen poli, és ő szexel a legkevesebbet.
Louis Theroux Altered States: Love Without Limits című filmje talán a legismertebb, ami a témát járja körbe. De Spike Lee 1986-os, She’s Gotta Have It című sorozata és a Wanderlust című, 2018-as BBC dráma is ezt a párkapcsolattípust mutatja be.
Emellett az olyan sorozatok, mint a You Me Her, a Unicornland, a Kártyavár (House of Cards) negyedik évada és a Cartoon Networkön futó Steven Universe című animációs sorozat, ami elsőként mutatott LMBTQ+ tartalmat gyerekeknek, mind remekül ábrázolják, milyen az élet a tradicionális, monogám kapcsolatokon túl.
Dedeker azt mondja, az emberek gyakran gondolják, hogy a poliamoria olyan dolog, amit párok csinálnak, és nem független személyek. „A legtöbben azt hiszik, a két partnerem közül az egyik az igazi, a másikkal pedig csak a móka kedvéért vagyok együtt – mondja. – Valaki egyszer odáig ment, hogy megkérdezze: ha az egyik partneremnek meg kellene halnia, melyiküket választanám? Ilyen undorító kérdéseket sosem tennének fel a gyerekeidről, szüleidről, testvéreidről, de a jelenlegi kultúránkban, ahol a monogámia dominál, azt gondoljuk, egyszerre csak egy ember irányában lehetnek romantikus érzelmeink.”
Nem feltétlenül, de mindkettőt a non-monogám párkapcsolatok között tartjuk számon. A Handbook of the Sociology of Sexualities (Szexualitások Szociológiájának Kézikönyve) alapján a nyitott kapcsolatban a felek a párjukon kívül mással is létesítenek szexuális kapcsolatot, de ezek nem fejlődnek tartós kapcsolattá. A poliamoria viszont azt jelenti, hogy szerelmen és érzelmi kötődésen alapuló párkapcsolatban vagyunk egyszerre több emberrel.
Technikailag a poliamoria többszerelműséget, a poligámia többnejűséget/többférjűséget jelent. Ahogy dr. Sheff fogalmaz: „A poligámiában élők szinte teljesen heteroszexuálisok, és jellemzően egy embernek van több, másik nemű házastársa, akik egymással nem állnak sem érzelmi, sem szexuális kapcsolatban. A leggyakoribb formája a többnejűség, amikor egy férfi egyszerre több nővel házasodik össze.” Ilyenre találhaunk példát a mormon fundamentalista csoportokban. A brit közszolgálati csatorna, a Channel 4 egy 2017-es, Three Wives, One Husband című dokumentumfilmje például Enoch Fostert mutatja be, aki egy Utah-beli poligám csoport tagja, és tizenhat gyereke van két feleségtől, akik felváltva estek teherbe, a férfi pedig épp udvarolni kezdett a családi dadusnak.
„A poligámia azóta van jelen, amióta a házasság – jegyzi meg dr. Sheff. – Az olyan jól ismert férfi alakok, mint Ábrahám, Jákob, Dávid és Salamon a Tórából/Ótestamentumból, is mind többnejűek voltak.”
A poliamoria nem áll olyan jogi védelem alatt, mint a hetero- vagy homoszexualitás. Elveszítheted az állásodat, ha kiderül a munkahelyeden, hogy poliamor kapcsolatban élsz, vagy a bíróságok felhasználhatják ezt ellened egy gyermekelhelyezési perben. „A poliamoria miatt kirúghatnak, veszélyeztetheti a gyermekelhelyezési megállapodásokat, megbonyolíthatja a válást és a munkaszerzést vagy az oktatásban való részvételt” – mondta Amy Grahan poliamor író az Insidernek tavaly. „A poliaktivisták ezen próbálnak változtatni – jegyzi meg dr. Sheff. – A National Coalition for Sexual Freedom (A Szexuális Szabadság Nemzeti Koalíciója) által indított Narrative Project-ben például olyan, megtörtént diszkriminációkról szóló történeteket gyűjtenek, amit nyitott, poli vagy más hasonló kapcsolatban élő emberek tapasztaltak.”
Az ügyben pozitív változást vetít előre, hogy a kanadai Brit Columbiában, 2021 márciusában, a Legfelsőbb Bíróság egy bírája elrendelte, hogy a két és fél éves fiukat együtt nevelő három poliamor embert jegyezzék be a gyerek szüleiként az anyakönyvi nyilvántartásba.
Jelenleg nincs szexuális irányultságként regisztrálva, és néhány poliamor nem is tartja annak. Ann Tweedy, a Hamline Egyetem jogi karának professzora azonban egy cikkben úgy nyilatkozott, hogy a poliamoria beleillene a szexuális irányultság definíciójába, és védelmet kellene biztosítani nekik a munkahelyi diszkriminációs szabályokban. „A poliamoria legalábbis részben az identitás részeként jelenik meg. Mert a poliamoroknak diszkriminációval kell szembenézniük, és mert a non-monogám párkapcsolat egyenlőtlenséget szülhet számos (nyugati) országban.”
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!