Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Pénzgravitáció

2014. május 09.

6 perc olvasás

boldogság Dr. Kerekes Sándor közgazdaságtan közgazdász pénz pénzgravitáció
Pénzgravitáció

Luxusfogyasztás és nyomor - kihez vonzódik ma a pénz? Interjú Dr. Kerekes Sándor közgazdász-professzorral


A közhiedelem szerint közgazdászok a pénz szaporításával foglalkoznak. Ön ellenben természetvédelemről és boldogságról beszél. Nem szereptévesztés ez?

Az ökonómia és ökológia (közgazdaságtan ill. környezettudomány a szerk.) azonos tőről fakadnak. Szűkebb lakókörnyezetünk (oikosz – ház, háztartás) rendben tartását jelentik. Elvontabban egy-egy rendszer működési módját próbálják leírni, helyesen meghatározni, csak a legutóbbi száz évben kerültek ellentmondásba. A szakadék valóban sokat mélyült, a legutóbbi pár évig nem gondolták épelméjűnek, aki összhangba próbálta hozni a „piac vastörvényeit” a természettel, amit sokan a világ folyása szempontjából mellékes dolognak, széplelkek témájának tartanak.

Amennyire én látom, a világ egy spirál mentén változik, jó esetben felfelé, ez a fejlődés. Van ebben visszatérés, de megújulás is egy magasabb szinten. Ma sokan pesszimisták a világ globális bajait és döntéshozóink gondolkodásának lemaradását látva. De vajon tényleg csak katasztrófából tanul az ember? Véleményem szerint nem, tapasztalatból is tanulunk, s megvan a tudásunk és erkölcsünk a katasztrófa elkerülésére.

És a boldogság?

Amikor a közgazdaságtan klasszikusai, Adam Smith és John Ruskin a boldogságról beszéltek, azt szinte szinonímaként használták a gazdagságra. Ám ez nem egy vagy több egyén vagyoni gyarapodását jelentette, hanem az egész társadalomét, nagy szavakkal élve a közjót. Ruskin megfogalmazása szerint „az emberek közt a leggazdagabb, aki a leginkább betölti saját élethivatását és egyúttal a leghasznosabb a közösség számára.” Daniel Kahneman Nobel-díjas közgazdász és a magyar származású pszichológus Csíkszentmihályi Mihály felhívták a figyelmet, hogy a boldogság nagyrészt a tevékenységből ered. Önkéntes és örömmel végzett, aktív tevékenységből. Sonja Lyubomirsky, a fiatal kaliforniai pszichológia-professzor már irányszámokat is ad: kutatásai szerint az ún. „krónikus boldogság” felét genetikai tényezők, 40 százalékát az akaratlagos tevékenységek (beleértve az önkontrollt is) határozzák meg. A külső tényezők – amelyeknek az anyagiak csak tört részét képezik – mindössze 10%-ban játszanak szerepet tartós boldogságunkban.

Ám amilyen mértékben a fizikai energiáinkat az anyagi célok elérése érdekében befektetjük, olyan mértékben sorvad el az érzékenységünk a másfajta jutalmak iránt. A barátság, a művészet, a természeti szépségek, a vallás és a filozófia iránti érdeklődés egyre kisebb. Ami még aggasztóbb, igen magassá vált annak a választási lehetőség költsége, hogy valaki a gyermekével játszik, vagy verset olvas, esetleg részt vesz egy családi összejövetelen. Az emberek egyszerűen megszűnnek ilyen „irracionális” dolgokat csinálni.

A mai gazdasági gondolkodásban, – amit inkább nevezhetünk ökonomizmusnak, mint a szó eredeti értelmébe vett ökonómiának – teljesen eltűnt még az érdeklődés is az ilyen finomságok iránt, maradt a pőre méretgazdaságosság, versenyképesség, termelékenység mindenek felett való fokozása. Az emberiség leggazdagabb egy százalékának harácsolása már csak úgy lehetséges, ha mindent kihasználnak, amit ez a fajta gazdaságideológia lehetségessé tesz. Összességében az emberi társadalom az, ami nem fenntartható a maga egyenlőtlenségével, a vagyon és felelősség szétválásával, kevesek luxusfogyasztásával és sokak fennmaradó nyomorával. Minden más csak ennek a következménye!

Hogyan fogalmazná újra a jó értelembe vett közgazdaságtan alapkérdését?

A józan ész mellett ma már felmérésekből is tudjuk, hogy a boldogság legfőbb ellensége a munkanélküliség. A bankárok – a válság előtt, főleg az USA-ban – azzal érveltek, hogy a dereguláció azért fontos, mert segíti a növekedést. Szerintük a növekedés magasabb rendű, mint a rövid távú stabilitás. Valójában az emberek pont fordítva gondolják. Európa társadalmainak a legfőbb gondja ma a munkanélküliség, s akkor még nem beszéltünk munkával bíró szerencsések munkaöröméről.

Előbb-utóbb szembesülünk korunk fő kérdésével: hogyan lehet azt a társadalmat újrateremteni, ahol az emberek ott élik jól magukat a bőrükben, ahová születtek. Niedermüller Péter idézi Arjun Appadurai amerikai kultúrantropológus globális társadalom elméletét, mely szerint a ma lakóhelyüket elhagyók két jól elkülöníthető csoportba tartoznak. Az első csoportba az ún. digitális nomádok tartoznak, az üzletemberek, művészek, turisták. Ők magától érthetődő természetességgel mozognak a sajátjuknak tekintett globális világban. A kultúra egységesítése alapvető érdekük, a helyi jellegzetességek számukra csak korlátot jelentenek. A másik csoportot a vendégmunkások, menekültek, emigránsok alkotják, akik életfeltételeiket elviselhetetlennek tartják hazájukban. Az első csoport önkéntesen, a második kényszerből vándorol. A rendszer azonban még mindig az első csoport óhajait szolgálja még magasabb szinten, a második csoport alapszükségletei helyett.

A közgazdaságtan alapkérdése ebben az értelemben az, hogyan tudjuk megfordítani a pénzgravitáció törvényét. Fejlődésünk akkor tud csak folytatódni, ha elérjük hogy a pénz ne a gazdagokhoz áramoljon, ahol nincsen boldogságnövelő hatása, hanem a szegényekhez, akiknél az emberhez méltó élet alapfeltételeit tudja biztosítani.


Az interjú folytatását az ELLE Man tavaszi számában olvashatják!

Neked ajánljuk

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

Új, döbbene...
1

Új, döbbenetes felvétel jelent meg a 110 éve elsüllyedt Titanicról

2022.09.01. 2 perc olvasás

Új, döbbenetes felvétel jelent meg a 110 éve elsüllyedt Titanicról

Ez is az ala...
2

Ez is az alapműveltség része: ismered a leghíresebb magyar filmeket? Kvíz!

2023.06.20. 1 perc olvasás

Ez is az alapműveltség része: ismered a leghíresebb magyar filmeket? Kvíz!

10 horror fi...
3

10 horror film, amit képtelenség végignézni 

2022.10.14. 5 perc olvasás

10 horror film, amit képtelenség végignézni 

A 25 legjobb...
4

A 25 legjobb horrorfilm, ha igazán rettegni akarsz

2021.10.31. 5 perc olvasás

A 25 legjobb horrorfilm, ha igazán rettegni akarsz

Ez a világ 1...
5

Ez a világ 10 legismertebb festménye. Tudod, melyiknek mi a címe? Kvíz!

2024.02.07. 2 perc olvasás

Ez a világ 10 legismertebb festménye. Tudod, melyiknek mi a címe? Kvíz!

Csak az embe...
6

Csak az emberek 1 százaléka ismeri fel a képen megbújó hírességet - neked sikerül?

2022.07.27. 1 perc olvasás

Csak az emberek 1 százaléka ismeri fel a képen megbújó hírességet - neked sikerül?

Mennyit tuds...
7

Mennyit tudsz Magyarországról? Kvíz 10 alapvető kérdéssel hazánk földrajzáról

2023.05.16. 1 perc olvasás

Mennyit tudsz Magyarországról? Kvíz 10 alapvető kérdéssel hazánk földrajzáról

30 ikonikus...
8

30 ikonikus hollywoodi barátság

2019.06.07. 1 perc olvasás

30 ikonikus hollywoodi barátság

Ezek is érdekelhetnek

3 mindennapi...

3 mindennapi szokás, ami sokkal boldogabbá teheti az életed

2025.03.26. 2 perc olvasás

Happiness

Csupa jó hír...

Csupa jó hír! Marcel Wanders boldogság szobája

2025.03.23. 2 perc olvasás

good news

Kiderült, me...

Kiderült, mennyire bánik jól a pénzzel általánosságban a Z generáció

2025.03.21. 2 perc olvasás

Gen Z

Kiderült: ez...

Kiderült: ez a világ legboldogabb országa jelenleg

2025.03.21. 2 perc olvasás

World Happiness 2025

Ezeket a dol...

Ezeket a dolgokat sosem szabad a pénztárcádba tenned – taszítják a gazdagságot

2025.03.17. 2 perc olvasás

Lucky

3 csillagjeg...

3 csillagjegy, akinek pénzügyi átalakulásokat hoz a tavasz

2025.03.13. 2 perc olvasás

Asztro

Egy tanulmán...

Egy tanulmány szerint ez a szokás segít abban, hogy idős korunkban is boldogok maradjunk

2025.03.10. 2 perc olvasás

Happy life

10 tudatos m...

10 tudatos módszer, ami boldogabbá tesz

2025.03.02. 2 perc olvasás

ÖNGONDOSKODÁS

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves