Önzetlen segítség, ami a többszörösét adja vissza
Savanyú Teréz & Kiss Tibiimg id="__mce_tmp" style="float: right;" src="https://elle.hu/app/uploads/2013/02/kiss-tibi.jpg" alt="" width="250" />
Savanyú Teréz nem ismeri a Quimby dalait, csak azok ritmusát. A zenekar frontemberét, Kiss Tibit is jellegzetes hangja helyett csupán az arcáról tudja beazonosítani, hiszen tízhónapos korában elcsendesedett körülötte a világ. Középfülgyulladására olyan injekciót kapott, amelyik gyógyulás helyett rontott az állapotán: hallása 67 százalékosan károsodott. “A gyerekkori tragédia ellenére úgy érzem, teljes életet tudok élni – magyarázza Teri. – Még sohasem éltek vissza a hiányosságommal, sőt, bármerre is megyek, csak segítőkész emberekkel találkozom. Így volt ez a Nem Adom Fel Alapítvánnyal is, akik által munkát is találtam. Egy takarító cégnél dolgozom, amelyik sérült embereket foglalkoztat.” Persze a munkán túl a szórakozás is fontos, és itt jön képbe Tibi. “Az alapítvánnyal koncerteztünk már, szerepeltünk velük lemezeken, és különféle megmozdulásaikon is jelen voltunk – emlékszik vissza. – Rendkívül inspiratív élmény szellemileg vagy fizikailag sérült emberekkel együttműködni, és ez több mint jótékonyság. Elvégre ez nemcsak nekik jó, hanem nekünk is, mert ilyenkor olyan találkozások és történetek zajlanak, amik pótolhatatlanok. Olyankor mindig ugyanaz jut eszembe: lehet, hogy az úristen az egyik kezével elvett tőlük, de a másikkal bőven jutalmazta őket.” Erre Teri is csak nagyokat bólogat: “A 18 éves fiam modellkedik, az első fotózására anno én kísértem el, ahogy most ő is ide engem. Olyan szoros és különleges kapcsolat van köztünk, ami mindenkinek azonnal feltűnik, ez pedig többet ér a világ legszebb dallamánál is!”
A 26 éves Klauz Anikóra nem lehet nem figyelni. A Down-kóros lányra azonban nem sajnálkozó tekintetek, hanem mosolygó arcok szegeződnek – elvére az ő szája is mindig fülig ér. És nagyon is sokat tesz azért, hogy állandóan a középpontban legyen. „Hastáncolok, színdarabokban játszom, verseket írok és szavalok” – sorolja. Till Attila műsorvezető is azon fáradozik, hogy a fogyatékossággal élő emberek még több figyelmet kapjanak. „Számomra fontos, hogy a hírnevemet jótékony célok érdekében kamatoztathassam, így az elmúlt években számos szervezetnek segíthettem. A Kézenfogva Alapítványnál már második éve vagyok nagykövet, együtt dolgozunk a fogyatékos emberekért – magyarázza Tilla. – Ez egy ernyőszervezet, tehát összefogja, koordinálja és támogatja a hasonló céllal működő alapítványokat. Sok szervezet csak a gyerekekre koncentrál, nekünk az is fontos, hogy a felnőtt sérültek boldogulását segítsük. Egyáltalán tudnak-e munkát vállalni, ha igen, hogy lehet arra őket betanítani...” Tervei Anikónak is vannak bőven, vágyait pedig papírra is veti. "Van egy kívánságdobozom, amiben benne van minden álmom – meséli. – Az is benne volt, hogy megnyerjem a hastáncversenyt, és sikerült. A legnagyobb vágyam, hogy modell legyek, és hiszek benne, hogy ez is meg fog valósulni.” Tilla is pozitívan látja a jövőt: „Szerintem a világ igenis jó irányba változik. Nem nagyon vannak már tabutémák, mindenről szabadon lehet beszélni, így aztán a fogyatékossággal élők is számos médiafelületen meg tudnak jelenni. Ez óriási segítség számukra.”
Gombás Judit & Miklósa Erikaimg id="__mce_tmp" style="float: right;" src="https://elle.hu/app/uploads/2013/02/miklosa.jpg" alt="" width="250" />
Boldogságtól kicsattanó, céltudatos kismama, aki inkább izgul azon, milyen ruhát ad rá a stylistunk, mint hogy a szüléssel kapcsolatos kérdéseken dilemmázzon. „Szeretek színesen öltözködni, bár hogy milyen árnyalatok állnak legjobban, azt a barátnőim szokták megmondani nekem – kezdi Gombás Judit, a Látássérültek Szabadidős Sportegyesületének elnöke, aki barátaival együtt 2006 óta buzdítja a látássérülteket sportolásra. – Erikával 2011-ben egy futógálán találkozunk. Ez volt az önkéntesség nemzetközi éve, ő pedig önkéntességi nagykövet volt. 400 méteres váltóban egy párba kerültünk, akkor futottam életem legjobb eredményét!” Az emlék Miklósa Erika operaénekesnő fejében is tisztán él. „Olyan katartikus élmény volt számomra is az egész, hogy utána hazáig a könnyeimmel küszködtem – vallja be. – Elhatároztam, hogy tartani fogom velük a kapcsolatot, és ez így is lett. Azóta a futás kiegészült bicilkizéssel, evezéssel és sok minden mással, Juci most például azon munkálkodik, hogy a látássértülek is búvárkodhassanak... Sokszor egyébként inkább vállalom, hogy kísérek valakit, mintsem egyénileg induljak, mert az előbbi sokkal több élményt ad. Ráadásul ahogy az edzések során megismertem több egyesületi tagot, arra döbbentem rá, hogy nekünk, látóknak fogalmunk sincs, mi az élet. Gyakorlatilag élünk bele a nagyvilágba, és semmi tudatosság nincs bennünk!” És hogy mit gondol erről Judit? „Amikor futok, egy szalagot fogok, ez köt össze a kísérőmmel, aki vezet és irányít. Tulajdonképpen az egész életem ilyen bizalomjáték, csak néha még a terep is göröngyösebb.”
Egy kicsit hasonlít Edie Sedgwickre, de még inkább Michelle Williamsre. Nem csoda, hogy Molnár Marietta a Miss Colours Szépségverseny zsűritagjait is lenyűgözte: harmadik lett a tavalyi kerekesszékes megmérettetésen. A 28 éves lánynak öt éve változott meg az élete. “Kizuhantam egy szórakozóhelyről, öt csigolyám tört el – emlékszik vissza. – Az élet furcsa fintora, hogy előtte semmit nem sportoltam, azóta viszont rengeteget edzem: futok vagyis handbike-ozom, vívok és kosárlabdázom.” Így ismerte meg Kovács Patrícia színésznőt is, aki férjével, Gusztos Péterrel két és fél éve létrehozta a SUHANJ! Alapítványt. “Marietta az egyik alapemberünk, rajta kívül pedig még több mint száz önkéntes segíti a munkánkat – mondja büszkén Patrícia. – A kezdetekkor az volt a cél, hogy heti rendszerességgel tudjuk edzéslehetőséget biztosítani sérült emberek számára, hiszen az integrált edzések sokkal többet nyújtanak, mint csupán a mozgás öröme.” „A legtöbb ember nem tudja, hogy kezeljen minket, ez pedig feszélyezi őket– folytatja Marietta. – Elsőként azt kell bennük tudatosítani, hogy a kerekesszékesek nem értelmi fogyatékosok, vagy ha azok, akkor hogyan kell velük bánni.” Patrícia szerint pedig igenis érdemes kikerülni a komfortzónánkból: “Magunkról is sokat tanulhatunk. Nekem például, aki elég lusta ember vagyok, lelki és testébresztő is ez a tevékenység. Elgondolkodtatott, hogy hogyan is használom azt, amit kaptam az égiektől? Önkéntesként sokat tanultam meg magamról is, megszerettem azt az embert, aki lettem.”
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!