Két nemzet hősnői szemtől szemben, karikaturisták szemszögéből
A művészet és az újságírás területéhez egyszerre fűződő sajtórajzot a legtöbbször magyarázó szöveg – cím, képaláírás – kíséri. A karikatúrán keresztüli politikai kommunikáció célja, egyszerre félelmetes és szórakoztató módon, hogy vizuális kommentár formájában lerántsa a leplet a hatalommal való visszaélésekről, elhajlásokról, ellentmondásokról.
A Marianne és Germania - a karikatúrában című utazó kiállításhoz, mely további hét alcsoportra tagolódik két kiemelkedő időszakkal (XIX. és XX. század), 95 karikatúra került kiválasztásra több ezernyi, a XVI. és XXI. század közé datálható rajz közül. E rajzok, melyeket mintegy hatvan neves alkotó készített: röplapokból, szatíra-lapokból vagy napilapokból származnak és a két emblematikus, nemzeti hősnőt ábrázolják: Marianne-t – aki a mai napig szerepel a francia bélyegeken – piros sapkájával, gyakran vonzó arcát hangsúlyozva, és Germaniát, a Teutont. Olykor, mint saját hazájuk kollektív ábrázolásai, olykor, mint a szomszéd ország kollektív ábrázolásai (a másik tükörképeként) szerepelnek. Láthatóak nemzeti vagy európai kontextusba ágyazva, egyedül vagy együtt, de akár egyéb szereplők társaságában, akiknek eredete a mitológiában, a képzőművészetben, az irodalomban vagy főleg a politikai életben található.
A művészek azáltal, hogy Marianne és Germania képmásait eltúlozzák, leegyszerűsítik vagy eredeti természetüktől megfosztják, lecsupaszítva mutatják mindkét nemzet szellemi állapotát. Mert valódi lelkét egy nemzet a legbiztosabban és a legóvatlanabbul karikaturisztikus tevékenysége által árulja el.
A kiállítás április 19-ig tekinthető meg.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!