Ónodi Adélt, Viszkok Fruzsit és Ráskó Esztert Ott Anna kérdezte.
Mit jelent 2019- ben nőnek lenni? Milyen kihívásokkal néz szembe egy átlagos - és egy kevésbé átlagos - nő? Ezeket a kérdéseket járta körbe magazinunk február 12-i eseménye. Ezentúl havonta élőben is találkozhattak az Elle magazinnal- az Elle x Societe Talks keretein belül. Az eseménysorozat első részében a Különc nők kora volt a téma, Ónodi Adél, Viszkok Fruzsi és Ráskó Eszter vendégeket Ott Anna kérdezte.
Eszter, Adél és Fruzsi mind kilógnak a sorból valamilyen módon. Egy közös pont van bennük: mind a hárman sokkal többet kell teljesítsenek ahhoz, hogy komolyan vegyék őket.
Adél, aki a márciusi ELLE címlaplánya is egyben, bajai származású, jelenleg Berlinben építgeti színészi és énekesi karrierjét. A nőiesség kérdése szerinte nem a felszínen keresendő, hanem önmagunkban.
„Gyerekkoromban fals képet kaptam arról, hogy mitől lesz nő a nő. Tíz centis magassarkú, erőteljes smink, és sorolhatnám azokat az elemeket, amiket a divatfotókon és plakátokon látni lehet még ma is. Most már teljesen másképpen gondolom, elegem van a felszínességből, csak is az számít, hogy mit érzel legbelül. És szeretem „jó nő“-ként aposztrofálni magam.
Míg Adél önmagával vívott belső harcokat, addig Ráskó Eszter humoristának a külvilág ítéleteivel kellett megbirkóznia. „16 évesen sétáltam haza az iskolából, amikor egy felnőtt férfi megszólított, és rácsodálkozott, hogy mennyire nagy vagyok. Mondtam neki, szkenneld be ezt a testet barátom, nézz meg jól, ha szeretnéd, körbefordulok, hogy minden szögből jól megvizsgálhass.“ A humorista a nőiséget az önazonossággal hozza kapcsolatba, szerinte egy ősanya is lehet ugyanannyira szexi, mint egy szupermodell. A titok az önelfogadás, és hogy mindenki megpróbálja jól érezni magát a bőrében. „Szoktam kapni olyan üzeneteket, amikben megkérdezik, hogy én hogy bírom elviselni magamat. Ilyenkor megpróbálok humorosan válaszolni. Ennek az illetőnek is azt válaszoltam, hogy ne aggódjon, ha annyi plusz kiló lenne rajta, mint rajtam, akkor már nem is mérné magát a mérlegen.“
Viszkok Fruzsit sem kerülik el az előítéletek. „Rengetegszer kellett férfiakkal tárgyalnom, akik különböző márkákat képviseltek, és nagy százalékuk nem is sejti, hogy a szépségápolási témán kívül másról is tudok beszélni. Általában a harmadik, negyedik találkozásnál szoktak ráeszmélni, hogy ennek a nőnek gondolatai is vannak a világról. Úgy érzem, sokan nem tudják, hogy mennyi munka van abban, hogy egy nő elismerést szerezzen, hiszen nekünk mindenért kétszeresen kell megdolgoznunk.“
Ezzel mindannyian egyetértettek. Határozott véleményük van a kommentelés és a virtuális „bullying“ jelenségről is.
Viszkok Fruzsi annak ellenére, hogy folyamatosan önmagát cenzúrázza, elárulta, hogy így is rengetegen kötnek bele minden mondatába. „Nem is az a legnagyobb baj, hogy engem ócsárolnak, mert a trágár stílusú hozzászólásokat mindig letiltom. Az sokkal jobban zavar, amikor elkezdődik egy kommentháború, és az emberek egymást bántják.“ Azt is elárulta, hogyan tudja a magánéletét elválasztani a munkától. „Nagyon vékony a határ, hogy mi az, amit még komfortosnak érzek megmutatni, vagy elmondani a rajongóknak. Párkapcsolatokról sosem beszélek, ez teljesen tudatos döntés. Imádom a követőimet, és a legtöbb lány egyfajta barátnőként tekint rám, de azért kicsit hátborzongató, hogy idegenek centikre pontosan meg tudják mondani, hogy néz ki a lakásom. Amikor eldöntöttem, hogy a lakásomról videót készítek, az egyben azt is jelentette, hogy beengedem a privát szférámba az embereket. Eleinte féltem, hogy rosszul fog elsülni az egész, de még mindig azt érzem, hogy van egy saját életem, ami csak az enyém, kamerák nélkül.“ - mondja Fruzsi.
Ráskó Eszter nem érti, hogy kik azok, akik erőfeszítést tesznek, hogy rosszindulatú megjegyzéseikkel megbántsanak másokat.
„Azt gondolom, hogy akik másokat vegzálnak személyesen vagy a média felületeken, azok saját magukat nem tudják elfogadni. Az emberek nem akarnak magukba nézni, ezért minket szidnak, akik láthatóak vagyunk. Ne legyen az ember se kövér, se transznemű, ha meg vékony és csinos, akkor biztosan kurva. A kommentelők szemében senki sem áll meg.“
Ónodi Adélt sem kímélték a kommentelők, még fenyegető levelet is kapott. A fiatal színésznő akkor már Berlinben élt, ezért szerencsére lerázta magáról az egészet. „Nem szeretek válaszolni a durva kommentekre vagy üzenetekre, de amikor olyan leveleket kapok, hogy öljem meg magam, akkor azért elég nehezen birkózom meg a helyzettel.“
Adél hosszútávú tervezi között nem szerepel, hogy visszaköltözzön akár Budapestre, akár Bajára. „Berlinben nem kell azzal foglalkoznom, hogy milyen buliba megyek el, hogy a hátam mögött megbeszélik az emberek, mennyire maszkulin vagyok. Ha randizom, nem kell rögtön elmagyaráznom a helyzetemet, mert senkit sem érdekel. Budapesten viszont nem érzem magam biztonságban, már csak az egészségügyi ellátás miatt sem, és fárasztó, ahogy az emberek gondolkodnak, főleg, amikor megkérdőjelezik, hogy egyáltalán ember vagyok-e.“ Ráskó Eszter ezzel szemben sokkal derűlátóbb, ő azt gondolja, hogy Budapest egy mini Berlin, és egyre inkább kezd felszínre törni a tolerancia, az elfogadás, tágul a fiatalok látóköre.
„Azért szeretem a stand-up-ot, mert szabadságot ad, és azt érzem, hogy a saját kereteimen belül senki nem mondhatja meg, hogy miről beszélhetek. Sokszor megkapom, hogy a káromkodás nem nőies, viszont ez számomra egy ‘statement’, a szabadság skálájába bele kell férjen, hogy milyen minőségben szólalok meg. Ilyen vagyok, és nem hagyom, hogy a negatív kritikák lehúzzanak.“
Legközelebb március 12-én lesz Elle x Societe Talks!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!