Károly király koronázása 2023. május 6-án lesz a Westmister Abbey-ben. Kamilla királyné szintén koronát fog viselni az eseményen, ám a különleges fejdíszben található gyémántnak szomorú története van.
Hetek óta mindenki azt találgatja, hogy vajon melyik koronát fogja viselni Kamilla királyné a koronázáson. Több lehetőség van, ám nagy valószínűséggel az előideihez hasonlóan, ő is viseli majd a Koh-i-Noor gyémántot.
A gyémánt Indiából származik, ám az eredete máig vitatott. Nem tudni, hogy pontosan mikor találták. A Koh-i-Noor jelentése a fény hegye, a perzsa sah nevezte el így. Eredeti formájában 181 karát méretű volt, végül a csiszolás után 105 karát lett.
Régi drágakőről van szó, amit több könyvben, leírásban is említenek. A feljegyzések szerint a Koh-i-Noor sokáig a Mogul Birodalom vezetőjének a tulajdonába tartozott, melyet egy harc során szerzett meg. A különleges gyémánt öröklődött a családon belül, ám senkinek sem hozott szerencsét. A perzsa uralkodót, aki elnevezte az ékkövet a fény hegyének szintén utolérte a halál. Ezután sokszor cserélt gazdát az ékszer, előfordult, hogy alku tárgyát képezte.
Végül 1850-ben a Koh-i-Noor Nagy-Britanniába került, ahol a londoni világkiállításon megcsodálhatták az érdeklődők. A gyémántot végül Viktória királynőnek ajándékozták, és ezután nyerte el mai formáját.
Viktória királynő halála után az ékszer bekerült a koronaékszerek közé, többek között Alexandra királyné, Mária királyné és Erzsébet királyné koronáiban is helyet kapott. A fennmaradt források szerint Viktória királynő ragaszkodott hozzá, hogy férfi kezébe nem kerülhet a gyémánt, mert balszerencsét hoz.
A Koh-i-Noor jelenleg Erzsébet anyakirályné koronájában található, és a londoni Tower kiállításán tekinthető meg. Az anyakirályné 1953-ban, a koronázáson viselte az ékszert, majd 2002-ben ezt helyezték a koporsójára.
A Koh-i-Noor gyémánt körül már régóta sok a vita, India korábbi főbiztosa már 2002-ben megvádolta azzal a királyi családot, hogy szándékosan provokálják vele Indiát. A főbiztos azt sérelmezte, hogy az ékszert a királyné koporsójára helyezték.
Pár évvel később az indiai kormány megpróbálta oldani a konfliktust, és kijelentette, hogy a brit királyi család nem lopta el a gyémántot, mivel azt a Brit Kelet-indiai Társaságnak ajándékozták.
Erzsébet királynő halála után ismét több ország jelezte az igényét az ékszerre, ám a helyzet eddig változatlan. Kamilla királyné nagy valószínűséggel Erzsébet királyné koronáját fogja viselni a koronázáson, bár már megjelentek arról pletykák, hogy a Koh-i-Noor gyémántot eltávolítják belőle, és másik kővel helyettesítik.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!