Immár 18. alkalommal látogathatunk el a Határtalan Design kiállításra – természetesen mi sem hagytuk volna ki az év egyik várva várt tárlatát!
A Határtalan Design kiállítás mostanra fogalommá vált: az első tárlat óta eltelt lassan 20 évben a régió egyik legjelentősebb design és összeművészeti eseményévé nőtte ki magát. Idén 24 ország 214 alkotója képviselteti magát a Kiscelli Múzeumban, és nemcsak kelet-európai, hanem nyugati, sőt, az afrikai kontinenshez köthető projektek között is tehetünk sétát.
A térben végigfutó hol puritán és a végletekig funkcionális, hol extravagáns darabok mellett kiemelt szerep jut a finn formatervezők alkotásainak. Kiváltképp a világhírű tervezőklasszis, Alvar Aalto életművének, valamint a róla elnevezett Aalto Egyetem Design és Építész Tanszék hallgatói munkáinak. Így történhet meg, hogy Aalto ikonikus, nonfiguratív vázája mellett fiatal designerek fenntartható projektjei is felbukkannak, így például egy algából készült kalap vagy organikus alapanyagból készített ragtapaszok.
Ez is mutatja, hogy a kiállításon nemcsak kész, sorozatgyártott darabok, hanem prototípusok is a rivaldafénybe kerülnek, köztük Radnóti Tamás, a kiállítás egyik kurátorának laptopasztalával vagy a portugál Alves Ludovico lábbal hajtható gyerekporszívójával. Mindezek hátterében a Texhibition projekt hatalmas textiljei lógnak, amelyeket erre az alkalomra készített 20 fiatal és már befutott textiltervező.
A kurátorok mindazonáltal az ékszerekről sem feledkeztek meg. A milánói Istituto Europeo di Design Ékszer Tanszék művész-tanárainak és hallgatóinak ékszereit, a Legnica Jewellery Festival SILVER díjnyerteseinek munkáit, a KHiO – Oslo National Academy of the Arts, a plzeňi LSFDA, a MOME és a VŠVU/AFAD Studio S+M+L_XL – METAL AND JEWEL válogatását is láthatja a közönség – utóbbinak köszönhetjük a szekció egyik legérdekfeszítőbb összeállítását, a formabontó szemüvegkereteket.
Mivel az idei esztendő az Üveg Nemzetközi Éve, ennek megfelelően már belépéskor üvegművészeti alkotások és fényobjektumok széles palettájába botlunk. A kiállított darabokat többek között Botos Péternek, Jiří Krejčiříknek, Ján Zoričáknak, valamint a kisebb sztárnak számító Dechemnek, a deFORM stúdiónak vagy épp az olasz Alessandro Mandruzzato manufaktúrának köszönhetjük.
A kurátorok nem titkolják, hogy a határfeszegető alkotásokkal a design képzőművészeti oldalát szeretnék megvillantani, éppen ezért immár második éve kérnek fel művészeket is a kiállításon való részvételre – ezúttal a Hermina Alkotócsoport tagjait.
A Budapest Design Week idei mottójához – „Találkozások terei – építészet és design” – csatlakozva többek között az építészet és a design határterületén alkotó holland Kas Oosterhuis munkáit is megcsodálhatjuk.
Az Üveg Évére reflektálva a Kiscelli Múzeum is nemzetközi válogatással rukkolt elő az emeleti szárnyban, ahol Lukáš Jabůrek cseh üvegművész önálló kiállításába és a múzeum gyűjteményében található üvegtárgyakból álló szelekcióba is bepillantást nyerhetünk.
A Határtalan Design kiállítás tehát ezúttal is hihetetlen izgalmakkal kecsegtet, amiért megéri ellátogatni a Kiscelli Múzeumba. Irány Óbuda, november 6-ig!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!