A kortárs magyar képzőművészet egyik legsikeresebb alakja, Bozó Szabolcs első alkalommal mutatkozik be önálló kiállítással hazánkban. A Lelki társ – Soulmate című tárlat átfogó képet nyújt eddigi pályájáról és legújabb alkotói korszakáról.
A Londonban élő és alkotó művész húsz festményét és nyolcvan grafikáját hozta el a NEO Kortárs Művészeti Térbe, amelyek öt ország magángyűjteményeiből származnak. Ez a kiállítás nem csupán egy életmű mérföldköve, hanem egy egyedi alkotói világ részleteinek bemutatása. A tárlat kivételes alkalmat kínál a látogatóknak, hogy megismerjék Bozó Szabolcs műveinek sajátos univerzumát.
Bozó Szabolcs Pécsen született 1992-ben, majd művészeti középiskolában tanult. Győrben formatervező szakra jelentkezett, de nem nyert felvételt. 2011-ben Londonba költözött, ahol kezdetben a vendéglátásban dolgozott. A mindennapi stressz elűzésére kezdett ismét festeni és rajzolni, testvére tanácsára töltötte fel munkáit az Instagramra. A platformon figyelt fel rá egy spanyol gyűjtő, aki egy galériának is jelezte a művész tehetségét. Munkái rövid idő alatt olyan városokban kerültek kiállításra, mint New York, Velence, Hongkong. 2023-ban Bozó lett az az élő magyar képzőművész, akinek művei a legmagasabb áron keltek el.
A Lelki társ – Soulmate kiállítás célja Bozó Szabolcs művészi útjának bemutatása az első alkotásoktól a legfrissebb festményekig. A kiállítás anyaga többek között brit, svéd, olasz, dán és magyar magángyűjteményekből, valamint a művész saját kollekciójából érkezett. A tárlaton látható a Piros főnix című festmény is, amely korábban Pekingben szerepelt, és Bozó saját műterméből került most a közönség elé. A kiállítás bemutatja, miként formálódtak a figurák a korábbi naiv hangvételtől a sokalakos kompozíciókig, ahol a karakterek kapcsolatai és a pszichológiai vonatkozások is hangsúlyt kapnak. A festmények világában megjelennek a magyar népművészeti és rajzfilmes hagyományok, de az alkotások nem másolatok, hanem emlékezetből, saját látásmód alapján születtek.
Bozó Szabolcs festészetének világát első pillantásra a játékos, élénk színű figurák határozzák meg, amelyek sokakban azonnal nosztalgikus emlékeket idézhetnek fel. A művész saját elmondása szerint a klasszikus magyar animáció történetének közismert alakjai, például Süsü, Frakk vagy a Kisvakond voltak első rajzélményei. Ezeket a figurákat már gyerekként is gyakran lerajzolta, a diavetítések hangulata, sőt még a vetítőgép szaga is hozzátartozik ahhoz az élményvilághoz, amely máig hat a munkáira. Bozó azonban nem másolja ezeket az alakokat, hanem emlékezetéből, belső képeiből, szinte „homályos álomként” idézi fel őket. Alkotás közben nem keres célzott inspirációt könyvekből vagy külső forrásokból; saját szavaival élve ezek a karakterek „csak úgy kijönnek a kezéből”, miközben becsukja a műterem ajtaját és minden mást kizár. Az egykor egyszerű, naiv hangulatú egyalakos képeket idővel sokalakos, összetettebb kompozíciók váltották fel, amelyek már ironikusabb, groteszkebb formában jelenítik meg a figurákat, és az emberi kapcsolatok, közösségek törékenységére is utalnak.
A művekben azonban túlmutatnak a „cukiságon”, a kortárs művészetben ismert cutism-jelenségen. Az ironikus, olykor groteszk alakok, sokalakos kompozíciók James Ensor, Gulácsy Lajos, Tóth Menyhért világát idézik, és az emberi közösségek, kapcsolatok törékenységére reflektálnak. A kiállítás kurátora úgy szerkesztette meg a tárlatot, hogy ez az átalakulás a látogatók számára is egyértelmű legyen. A művek között látható a Bad Driver című festmény is, amelyen a karakterek közös helyzetben, egy fékezés pillanatában kapaszkodnak egymásba, megmutatva, hogyan válik a képzeletbeli világ az emberi közösségek allegóriájává.
A Lelki társ – Soulmate című alkotás különös helyet foglal el Bozó Szabolcs életművében, hiszen ez a mű a kiállítás címadó darabja, és egy közös munka eredménye. A denevérfigurát ábrázoló festményt Bozó Richie Culverrel együtt készítette. Culver festékszóróval vitte fel a betűket a képre, amely így nemcsak az alkotók közti együttműködésről, hanem a művek és a befogadók közötti bonyolult viszonyrendszerről is szól. A festmény megidézi azt a gyermeki világot, amelyben a képzeletbeli barátok, kitalált karakterek válnak sérthetetlen alteregókká, ideális lelki társakká, amelyeket a gyerekek maguknak teremtenek. A Soulmate így egyszerre utal a művészi együttműködésre és arra a belső világra, ahonnan Bozó Szabolcs karakterei születnek.
A NEO Kortárs Művészeti Térben bemutatott kiállítás húsz festménnyel és nyolcvan grafikával várja a látogatókat, szeptember 7-éig. A tárlat egy festményegyüttesből és képvázlatokból álló installációval idézi meg a műtermi hangulatot. QR-kódos rendszer segíti az egyes művek részletes megismerését, emellett hanganyag, múzeumpedagógiai sarok és kísérőprogramok támogatják a látogatók elmélyülését Bozó világában. A kiállítás különlegessége, hogy a művész maga is most látja így egyben életműve jelentős darabjait, ezért a tárlat összegzésként és egyben korszakhatárként is értelmezhető.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!