A mentálisan erős emberek mindennap dolgoznak saját magukon.
A mentális jólét elengedhetlenül fontos a boldog és kiegyensúlyozott élethez, azonban jogosan merülhet fel a kérdés: mégis mit csinálnak másként azok az emberek, akik képesek még a legnehezebb körülmények között is mentálisan erősek maradni? Amy Morin pszichoterapeuta, a 13 dolog, amit a mentálisan erős emberek elkerülnek című könyv szerzője szerint ahhoz, hogy mentálisan erősebbek legyünk, mint mások, mindennap fel kellene tennünk magunknak egy bizonyos kérdést.
Morin a CNBC-nek azt mondta, naponta megkérdezi saját magától, „Mit tettem ma annak érdekében, hogy lelkileg megeresődjek?”. Állítása szerint ez nemcsak egy jó közérzetet biztosító gyakorlat, hanem egy stratégiai eszköz is, ami növeli az önismeretet és az ellenálló képességet is. A terapeuta azt mondja, ha mindennap megkérdezed magadtól ezt, az már rövid távon megváltoztathatja, miként közelíted meg a kihívásokat, hosszú távon pedig mind a személyes, mind a szakmai életed a fejlődés útjára lép. Morin úgy fogalmaz, ez a kérdés egyfajta katalizátorként működik, aminek segítségével megtanulhatjuk átvenni az irányítást a kilátástalannak tűnő helyzetek felett.
A terapeuta elárulta, a pályafutása elején falakba ütközött, s bár mindent megtett annak érdekében, hogy segítsen az ügyfeleinek, néhányuk nem fejlődött olyan ütemben, mint azt remélte.
Amikor kételkedtem a saját hatékonyságomban, a felettesemhez fordultam útmutatásért (...) Ő mondott valamit, amit sosem felejtek el. Megkérdezte, mindennap fejlesztem-e a saját képességeimet, ugyanis ez az, amit én irányítok. Az ügyfeleim fejlődését nem én irányítom
– magyarázta, majd hozzátette:
Nem tudtam irányítani az ügyfeleim életében bekövetkező változásokat, de a saját növekedésemet igen. Ekkor kezdtem el naponta megkérdezni magamtól: „Mit tettem ma annak érdekében, hogy lelkileg megeresődjek?”
Morint elmesélte, hogy innentől kezdve igyekezett türelmet gyakorolni a legfrusztrálóbb pillanatokban is, a negatív gondolatait pedig száműzte még azelőtt, hogy azok teljesen begyűrűztek volna az életébe.
Megcsináltam nehéz dolgokat akkor is, amikor egyáltalán nem volt kedvem
– mondta, ezen a ponton pedig kiemelte, idővel ez a napi elmélkedés növelte a tudatosságát és az önbizalmát. Ennek a gyakorlatnak a bevezetése pedig Morin ügyfelein is segített, ugyanis a terapeuta átadta nekik a tudását, amit aztán mindenki a saját tempójában tudott beépíteni a mindennapjaiba.
Ez a gyakorlat csupán napi néhány percet vesz igénybe, de hosszú távon nagyon is hatékony. Fontos, hogy koncentrálj arra, amit tudsz irányítani: az életben sok olyan dolog van, amit nem tudsz irányítani, ezek közé tartoznak a mások tettei is, amikért te nem vállalhatsz felelősséget.
A gyakorlat alkalmazása során nagyon fontos a tudatosság. Ha szokássá teszed, hogy a gondolataidra, érzéseidre és a viselkedésedre reflektálj, akkor megtanulod azt is, milyen stratégiák működnek nálad, ha az idegek megnyugtatásáról, a stressz leküzdéséről vagy éppen az önbizalom növeléséről van szó. Ez a fajta önismeret segít jobban kezelni az érzéseid és a kapcsolataid, hosszú távon pedig mentálisan erőssé tesz.
Mentálisan erősnek lenni nem a tökéletességről szól, hanem a fejlődésről és a hibákból való tanulásról. Amikor nehéz pillanataid vannak, fontos, hogy újra és újra feltedd magadnak a már említett kérdést, hiszen ezzel extra adag optimizmusra tehetsz szert. A pozitív hozzáállás pedig a legkeményebb szitukat is napfénnyel tölti fel.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!