Ha eluralkodik rajtunk a mindennapi stressz, abba szó szerint belebetegedhetünk – ezért kell tennünk ellene!
A stressz az elménkben keletkezik, de a testre is hat, és sajnos többnyire negatívan. Alig akad olyan beszélgetés, amelyben ne bukkanna fel a stressz szó: minden stresszt okoz, és mindenki stresszes. Úgy tűnik, manapság indokolatlanul gyakran használjuk ezt a kifejezést – ki fogalmaz már úgy, hogy „túlhajszolt”, ha sok a dolga vagy „rohanásban van”, ha túlvállalta magát határidőkkel, esetleg a nyomott hangulatát „az elvárások okozta nyomásnak” tudja be. Pedig a stressz valóban óriási probléma a modern világban. A tempó túl gyors, és a rossz hírek mindenütt jelen vannak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a stresszt az egészséget fenyegető legnagyobb veszélyek közé sorolta. A stressznek azonban nem feltétlenül kell támadást jelentenie a szervezetünk ellen – lehet energiaforrás is.
A stressz eredetileg csupán a szervezet egészséges reakciója a külső hatásokra. Az agy adrenalint és kortizolt szabadít fel. A szívverés felgyorsul, a vérnyomás emelkedik, az izmok megfeszülnek, a légzés gyorsabbá válik. Felszabadul egy extra adag energia – csúcsteljesítményre válunk képessé – egy rövid időre. Ha azonban a stressz túl gyakran vagy folyamatosan jelentkezik, sőt krónikussá válik, annak súlyos következményei lehetnek. Alvászavar, megnövekedett vérnyomás, feszültség a vállakban és a hátban, valamint legyengült immunrendszer – mind-mind a folyamatosan jelen lévő stressz mellékhatásai.
Fontos különbséget tenni a jó és a rossz stressz között. Ha egy kellemes esemény következik be – a régóta várt esküvő tervezése, egy nagy utazás vagy az álommunkahely állásinterjúja –, akkor beszélünk pozitív stresszről vagy „eustresszről”. Ez mobilissá, kreatívvá és találékonnyá tesz bennünket. Azonban a belső feszültség, ami kezdetben inspiráló, már rövid idő elteltével megterhelővé válhat. Például, amikor túl rövid határidő, túl nagy felelősség vagy személyes konfliktusok adódnak hozzá. A „distressz” szó a negatív stresszt fejezi ki, amely hosszabb ideig tart, vagy folyamatosan ismétlődik.
Gyakran jár együtt szorongással vagy a tehetetlenség érzésével, például egy nyomasztó munkahelyi projekt, folyamatos családi problémák vagy megoldhatatlan feladatok esetén.
Ezek a helyzetek elszívják az erőnket, és belső gátként működnek. Ezért olyan fontos, hogy minél hamarabb megszakítsuk a szorongást, és ne hagyjuk, hogy eluralkodjon rajtunk! A következő módokon tehetünk ellene:
Ha nem figyelünk oda, a légzésünk gyakran túl gyors és felszínes. Ez azt jelenti, hogy túl kevés oxigén jut a sejtjeinkhez, ami megterheli a szervezetet. Íme egy nagyon egyszerű és hatékony légzőgyakorlat: lélegezzünk be az orrunkon keresztül 6 másodpercig, tartsuk bent a levegőt 7 másodpercig, majd lélegezzünk ki hangosan 8 másodpercig.
A ginszeng ideális segítőtárs belső nyugtalanság és alvásproblémák esetén. Az ajurvédikus ashwagandha növény, amit méltán becéznek álombogyónak, csökkenti a kortizolszintet.
A rózsagyökér a szerotonin (boldogsághormon) termelését serkenti, így segít a fáradtságon és a kimerültségen.
Megint túl sokáig ültünk a monitor előtt? A „forró tenyér” praktika egyszerre nyugtatja a szemet és az idegeket. Így végezd: dőlj hátra kényelmesen, és dörzsöld össze a tenyereid a mellkasod előtt gyors tempóban, amíg felmelegszenek. Ezután tedd a kezed a csukott szemhéjadra, és gyakorolj rá finom nyomást. A sötétség, meleg és enyhe nyomás kombinációja jótékonyan hat. Ne felejts el lélegezni!
A progresszív izomrelaxáció (PMR) egy kipróbált és bevált klasszikus, amit Edmund Jacobson amerikai orvos fejlesztett ki az 1920-as években. Az egyes izomcsoportokat egymás után 5-10 másodpercig megfeszítjük, majd elengedjük, és 30-45 másodpercig újra megfeszítjük. A fizikai feszültség és a belső nyugtalanság pillanatok alatt csökken.
Egy pszichológiai tanulmány kimutatta, hogy ha egy magával ragadó történetet olvasunk, az már néhány perc után nyugtatóan hat ránk. Egy kitétel van: a történetnek valós eseményeken kell alapulnia. Az életrajzok például kiválóak ehhez. A tudósok szerint az inspiráció és pozitivitás ilyen dózisban csökkenti a stresszt és az idegfeszültséget. Hangoskönyvvel is működik!
Egyre több helyen elérhetők már hipermodern antistressz-kezelések. Ilyen például a New York-i The Equinox Hotel hullámasztala (wave table), ami a hang- és rezgéshullámoknak köszönhetően 30 perc alatt 3 óra alvásnak megfelelő pihenést kínál. A zene és ritmikus mozgás lazító hatását ennél egyszerűbben is elérheted: tedd fel a kedvenc zenéd, és táncolj 10 percig!
„Do it”, azaz teendőink listáját mostantól cseréljük le elvégzett feladat, azaz „Did it” listákra. Ezek pozitív érzéseket keltenek a nyomás helyett. Idézd fel a legutóbbi elvégzett feladatot, és gondolj rá 12-15 másodpercig – ennyi idő kell ahhoz, hogy a pozitív érzés elraktározódjon a hosszú távú memóriádban. Minél gyakrabban alkalmazzuk ezt a módszert, annál több pozitív idegpálya épül ki az agyban.
Ennek a cikknek egy korábbi változata az ELLE magazin 2024. tavaszi számában jelent meg.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!