Megjelent a Happy City Index 2026-os rangsora, kiderült, idén melyik lett a világ legboldogabb városa.
A világ legboldogabb országainak listája mellett minden évben nyilvánosságra hozzák a világ legboldogabb városait is, a Happy City Index a 2026-os eredményeket nemrégiben tette közzé. Az első helyen nagy változás nem történt, de azért a Top 10 egy kicsit átalakult.
A végeredmény alapján 2026-ban ismét Koppenhága lett a világ legboldogabb városa, Helsinki és Genf előtt. A dán főváros már tavaly is tarolt, ebben pedig talán semmi meglepő nincs, hiszen maga Dánia is előkelő helyen szerepel a világ legboldogabb országainak listáján – jelenleg egészen pontosan a harmadik – így egyáltalán nem furcsa, hogy a városok az élen járnak a boldogság terén. Az 50-es listában egyébként még két további dán város, Aarhus és Aalborg is szerepel.
Jól látszik, hogy az első tízbe több másik skandináv város is bekerült, ez szintén nem annyira meglepő, ráadásul jól mutatja, a boldogság a városok szintjén nagyon is kézzelfogható dolgokon múlik. Például azon, mennyire tiszta a levegő, lehet-e normálisan közlekedni, biztonságban érzi-e magát az ember az utcán, elérhető-e az egészségügyi ellátás, és van-e elég zöld tér, ahol nem csak átrohanunk két meeting között. Ezek elsőre unalmasan hangozhatnak, amíg el nem kezdenek hiányozni.
Érdekesség egyébként, hogy az előző évhez képest pár változás a Top 10-ben. A svájci Zürich például lecsúszott az élmezőnyből, olyannyira, hogy a tavalyi 2. helye után ezúttal „csak” 11. helyet tudta behúzni, Szingapúr is eléggé visszaesett, a 3. helyét a 22. váltotta fel, Szöul a 6. helyről egészen a 26.-ig csúszott vissza, Stockholm pedig a 7. helyét a 28.-ra cserélte.
A Happy City Index nem egyszerű hangulatmérés. A 2026-os kiadás hat nagy területet vizsgált: lakosság, kormányzás, környezet, gazdaság, egészségügy és mobilitás. A kutatás több mint 3400 városból indult ki, ezek közül közel 1000 került mélyebb elemzésre, végül 251 város szerepel az idei rangsorban. A GOLD-csoportba az első 50 város került, ezek azok a helyek, amelyek több területen is stabilan jól teljesítettek. Nem elég tehát, ha egy város gazdag, látványos vagy turistaként imádható. A kérdés inkább az, milyen ott élni, mennyire működik a város akkor, amikor az ember munkába indul, orvoshoz menne, gyereket visz iskolába, hazafelé bevásárol, vagy egyszerűen csak szeretne levegőt kapni egy hosszú nap után.
Az első tízben erősen dominálnak az európai városok, hiszen Tokió az egyetlen ázsiai ország az élmezőnyben, ugyanakkor nem elhanyagolható, hogy az 50-be több ázsiai régió is bekerült. Jokohama a 18., Szingapúr, ahogyan azt mér fentebb is 22., Szöul pedig a 26. lett. Ez azért említésre méltó, mert sokáig hajlamosak voltunk azt gondolni, hogy a sűrűn lakott nagyvárosok automatikusan stresszesebbek és nehezebben élhetők. A mostani lista azonban ennél árnyaltabb képet mutat, és arra enged következtetni, hogy a nagy népsűrűség önmagában nem akadály, ha mellette működik az infrastruktúra, jól szervezett a közlekedés, és a város képes okosan bánni a tereivel.
A rangsorban egy szimbolikus gesztus is helyet kapott: Kijev a 251. pozíciót kapta, pontszám és összehasonlítás nélkül. A Happy City Index ezzel az ukrán főváros vezetésének és lakóinak rendkívül nehéz körülmények közötti kitartását ismerte el.
A top 50-ben olyan városok szerepelne még mint Barcelona, Oslo, Hága, Párizs, Bécs, Berlin, Vancouver, Amszterdam, San Francisco, Edinburgh, London és Cambridge.
A lista persze nem azt jelenti, hogy máshol ne lehetne jól élni, vagy hogy a boldogságot városnév alapján lehetne garantálni. Viszont emlékeztet valamire, amit a hétköznapokban nagyon is érzünk: a környezet, amelyben élünk, formálja a hangulatunkat, az energiánkat, sőt azt is, mennyi türelmünk marad saját magunkhoz és másokhoz.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!