A vastagbélrák sajnos bárkinél kialakulhat, ezért fontos, hogy mindenki felismerje a kezdeti tüneteket.
A környezeti ártalmak és a genetikai hajlam is növelheti a vastagbélrák kialakulásának esélyét. A daganatos betegség kóros sejtburjánzást idéz elő: először polipok alakulnak ki, amelyek még nem rosszindulatúak, de ha nem távolítják el azokat, később vastagbélrák alakulhat ki belőlük.
Bár elsősorban az idősebb generációknál diagnosztizálják a betegséget, de minden korosztály érintett, és egyre gyakrabban fedezik fel fiataloknál is. A mielőbbi diagnosztizálás létfontosságú és nagyban befolyásolhatja a kezelés sikerességét, ezért a szakemberek igyekeznek felhívni a figyelmet a betegség első jeleire.
A vastagbélrák alkalmanként egészen meglepő tüneteket produkál, amelyek kezdetben veszélytelennek tűnnek, de már komoly problémát jeleznek.
A betegséget azért is nehéz diagnosztizálni, mert sok páciensnek hosszú időn át egyáltalán nincsenek tünetei. Ha már kellemetlenséget tapasztalnak, az sokszor a daganat méretétől és elhelyezkedésétől függ. Azonban a székletürítési szokások megváltozása mindenképp intő jel.
Ezen kívül az alábbiakra kell nagyobb figyelmet fordítani:
Bár ezeket egyéb állapotok is okozhatják, aki a fenti tünetek közül egyet vagy többet is tapasztal, annak a szakemberek azt javasolják, hogy mielőbb keressen fel egy szakorvost, hogy fény derülhessen a tünetek valódi kiváltó okára.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!