Évszázadokon át tabu volt a női vágy. Már a Bibliában is a bűnbeeséssel azonosították, ennek eredményeként a nők szexualitását a történelem során újra és újra elnyomták a patriarchális struktúrák fenntartása érdekében.
Még a modern és felvilágosult világban is a nők és a szex kapcsolata gyakran a férfiak szemléletét követi. A reklámok és a média szeretik azt sugallni, hogy a szex elsősorban a férfiak igényeinek kielégítéséről szól. Amikor saját szexuális vágyaikról van szó, a nők gyakran zavarban vannak, félnek megszólalni. Ennek oka pedig egész egyszerűen annyi, hogy nem tanultuk meg magabiztosan kifejezni, hogy mire vágyunk.
Annabell Neuhof újságíró és Julia Henchen szexterapeuta most ezt a tabut kívánja ledönteni, és új könyvükkel, az Ohjaaa! - Journal für deine Lust-tal (ami magyarul nagyjából annyit tesz, hogy Oh, igen! - Napló a gyönyörről) minden eszközt meg akarnak adni a nőknek ahhoz, hogy jobban megértsék és megfogalmazzák szexuális igényeiket és vágyaikat. Julia Henchennel arról beszélgettünk, hogy mekkora hatalom rejlik a saját vágyainkban.
Nem látom problémásnak, hogy eleinte időt és egy kis energiát fektessünk a saját vágyainkba. Szánunk időt a sportra vagy más olyan dolgokra is, amik jót tesznek nekünk. Ez a napló segíthet abban, hogy jobban megismerjük és megértsük önmagunkat és a szexualitásunkat.
Ó, igen, határozottan! Különösen akkor, amikor a saját örömüket kell előtérbe helyezni. Természetesen a partneri szex arról is szól, hogy adunk egymásnak, tiszteletben tartjuk a határokat és kommunikálunk egymással. Az egyéni szex beépítése a mindennapi életbe ezért akár önző cselekedetnek is tekinthető.
Persze, mert a nőket még mindig mindenért szexualizálják, bármit csinálnak. Nem számít, hogy banánt esznek-e vagy nyilvános helyen szoptatnak. Tehát az is politikai tett, hogy olyan szexet éljünk át, amilyet valóban akarunk - függetlenül attól, hogy mások mit mondanak róla.
Az okok összetettek, és elsősorban a női örömök tabusításában, és így természetesen a férfiak és nők elnyomásában és egyenjogúságában is gyökereznek. De az orgazmushiány oka az is, hogy nem ismerjük, hogyan működik valójában az orgazmus, vagy hogy a szex nem feltétlenül egyenlő a behatolással.
Ennek bizonyára vannak orvosi és pszichológiai gátjai, de elvileg mindenkinek lehet orgazmusa. Természetesen sokan jönnek a rendelőmbe, akiknek még sosem volt orgazmusuk. A jó az, hogy ezt lehet gyakorolni és tanulni. Általában az anatómiai ismeretek, információk és életrajzi meglátások keveréke az, ami végül a nők orgazmusához vezet.
Itt ismét visszatérünk ahhoz a kérdéshez, hogy valójában mennyire politika a szex, mert ennek is köze van a női szexualitás és a gyönyör elfojtásához. A csikló létezése nem új felfedezés, mégis túl kevés információ áll rendelkezésünkre a vaginával rendelkező emberek testéről. Sajnos túl keveset tanulunk a szexről és a testről - például arról, hogy mi a különbség a szeméremtest és a hüvely között, vagy hogy az orgazmus a csiklóból indul. Jó lenne, ha lenne lehetőség az iskolában órát tartani erről, vagy az egészséges kapcsolatokról és a testről is.
A szex hatással lehet az önbecsülésre, különösen akkor, ha jó érzés, ha biztonságban érezhetjük magunkat, és ha a vágyaink teret kapnak. Ha meg tudunk bízni magunkban és a partnerünkben, és beszélni tudunk róla, a szex hozzájárulhat az önelfogadáshoz, az önszeretethez és az önbizalomhoz is.
Inkább azt mondanám, hogy sokan nem tudják pontosan, hogy valójában mi okoz nekik örömet. Gyakran látom, hogy emberek eljönnek a rendelőmbe, és nem tudnak jó okot találni a vágyakozásra. Így lehet, hogy kényelmesebb a kanapén összebújni a tévé előtt, mint alternatívaként szexelni. Ha ezen változtatni szeretnénk, érdemes lehet közelebbről megvizsgálni a dolgot. Például egy vágynaplóval.
Azt mondanám, hogy a diskurzus változott és folyamatosan változik - különösen az új feminista példaképek, valamint a szexizmusról és a rasszizmusról szóló viták révén. Az emberek nyíltan megosztják tapasztalataikat, van ennek tere, és végre bekerül a téma a médiába is. Végső soron pedig minden nem - beleértve a férfiakat is - profitál ebből a diskurzusból.
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!