Nem csak azért érdemes visszaváltani az aludobozokat, mert a pénzednél maradsz, hanem azért is, mert szinte végtelenszer újrahasznosíthatók.
Idén ünnepli fennállásnak 15. évfordulóját az Every Can Counts nemzetközi kezdeményezés, amelynek célja, hogy megváltoztassa az alumínium italos dobozok újrahasznosításával kapcsolatos szemléletet. A szervezet három kontinensen 21 országban van jelen, Magyarországon a Minden Doboz Visszajár program révén. A hazai képviselet fontos küldetése az új, kötelező visszaváltási rendszer népszerűsítése is.
Magyarországon év elején indult el az úgynevezett DRS (Deposit Return System), amely a 0,1 és 3 liter közötti egyutas fém-, PET-, és üveg italcsomagolások visszaváltását teszi lehetővé kötelezett és önkéntesen csatlakozott visszaváltó pontokon.
„Létezik néhány alapszabály, amelyeket hasznos betartani annak érdekében, hogy a visszaváltás sikeres legyen” – árulta el Pusztai Márk, a Minden Doboz Visszajár program képviselője.
1. Fontos, hogy a dobozok és palackok üresek és tiszták legyenek, de nincs szükség azok külön elmosására.
2. A kupakokat rajta kell hagyni a palackokon, de csak lazán rácsavarva, hogy a levegő áramolni tudjon – ez segít megőrizni a palackok épségét, és elkerülhető a hőmérséklet-különbség miatti deformálódás.
3. A palackok és a dobozok maradjanak épek, nem szabad azokat összegyűrni, összetaposni, a sérült, összegyűrt csomagolások ugyanis nem válthatók vissza.
4. A csomagolásokon lévő vonalkód is maradjon ép, mert az automata és az applikáció is az alapján azonosítja a csomagolásokat elsősorban.
A Minden Doboz Visszajár program képviselője arra is felhívta a figyelmet, hogy az egyutas palackok bármely REpont Partnernél visszaválthatók, a visszaváltás díja egységesen 50 Ft palackonként. A többutas jelöléssel ellátott palackok visszaváltása azokon a REpontokon lehetéséges, amelyeken az adott termék a bolt kínálatában elérhető. Vagyis, ha az adott terméket a kereskedő nem forgalmazza, úgy nem köteles az üres palackot visszaváltani. A többutas palackok visszaváltásának díját a gyártó határozza meg, így terméktípusonként eltérő lehet.
Az is egy jó hír, hogy nem csak maguk az üzletek, hanem a vásárlók is kezdeményezhetik a boltok, büfék, akár benzinkutak tulajdonosainál, hogy éljenek a lehetőséggel, és visszaváltó pontként csatlakozzanak a rendszerhez. A csatlakozók a MOHU-tól kezelési díjat kapnak a visszaváltott csomagolások után, illetve a begyűjtést segítő eszközöket, az elszállítás pedig ingyenes.
„Napjainkban évente 250 milliárd aludobozt gyártanak a világ országaiban, ezek a csomagolások végtelenszer újrahasznosíthatók, egyetlen aludoboz újrafeldolgozásával annyi energiát takarítunk meg, amivel egy TV vagy laptop 3 órán keresztül működhet” – magyarázta a Minden Doboz Visszajár program képviselője, majd hozzátette, hogy az újrahasznosítható anyagok közül az aludobozok alapanyaga, az alumínium az egyik legértékesebb, ráadásul az új fém előállításához szükséges energia 95 %-a takarítható meg az újrahasznosításnak köszönhetően.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!