Nem csak a ruhákról, de más textíliákról is kiderült az igazság.
Sokan bajban lehetünk, ha nem tudjuk egyértelműen eldönteni, pontosan mikor számít koszosnak annyira egy ruha, hogy a mosógépben landoljon. Ilyenkor remek szolgálatot tehet az a sok háztartásban fellelhető, nemes célt szolgáló szék, amely menedéket nyújt a már nem teljesen tiszta, de még nem igazán szennyes ruháknak. Pedig sok textíliát – beleértve más háztartási anyagokat is – jóval gyakrabban kellene mosnunk, mint azt általában gondoljuk.
Az alábbi listában bemutatjuk azokat a holmikat, amelyek minden viselés után szennyeskosárért kiáltanak, de várhatóak meglepetések a másik oldalról is, hiszen számos ruhadarabot jóval többször is hordhatunk, mielőtt kíméletes mosásra lenne szükségük. Az általános szabály, hogy minél inkább ér a bőrödhöz, annál többször szorul tisztításra.
Természetesen a fehérneműkkel kezdjük a sort, amelyeket higiéniai okokból szigorúan csak egyszer szabad hordani. Ugyanez igaz a sportmelltartókra is, amibe nagyobb eséllyel izzadunk bele, mint "sima" társaiba, viszont jó hír, hogy sokkal jobban bírják a gyűrődést is, így nem lesz szükség kímélő programra a tisztításához. A pólókat, felsőket is célszerű mosásba tenni egy használat után, bár a szakértő szerint hideg időben, ha nem izzadtunk meg, akár még egy alkalom beleférhet előtte.
Mivel a vélekedés szerint az egyrészes ruhákban, vagy szövetnadrágokban nem szoktunk kifejezetten megerőltető vagy koszolós tevékenységeket végezni, ezeket triplázni is lehet, mielőtt a szennyesbe dobnánk. Ebben a kategóriában találjuk a klasszikus melltartót is, ami az ajánlás szerint főleg kézzel tisztítható. Ha inkább mégis a géppel végeztetnéd el a munkát, mindenképp kapcsold össze előtte a csattját, és tedd mosózsákba, hideg vizes, kézi programra.
Bizony, négy éjszaka után a pizsamád is megérett már egy tisztításra! Ugyan a legtöbben egy friss kutatás szerint hetente cserélik hálóruháikat, az Amercian Cleaning Institute szorgalmazza ennek az időtartamnak a felére csökkentését, pláne, ha általában meleg van a hálószobádban.
A következő csoportban találjuk a zakókat, blézereket. A szakértő azt tanácsolja, ha tehetjük, együtt vigyünk öltönyszettünk felsőjét és alsóját is a tisztítóba, így kerülve el, hogy például nadrágunk látványosan viseletesebb legyen a zakónknál. Szintén öt használat után mossuk ki a törölközőnket is, sőt, ha ugyanazt használjuk zuhanyzás után testünk-, valamint kézmosás után kezünk szárítására, ez a szám kettőre csökken. Akár így, akár úgy, jól szellőző helyre akasszuk a fürdőlepedőt, hogy megszáradjon a törölközések között.
Nem kell túlzásba vinni a farmerek tisztítását: sok más ruhadarabbal ellentétben ezeknek a holmiknak kifejezetten árthat, ha folyamatosan mosásnak vannak kitéve. Nyilván ha foltos, koszos lesz a nadrágod, nem kell még négyszer így felvenned, csak, hogy végre szennyesbe dobhasd, de ha vigyázol rá, akár másfél hétig is hű társad lehet nap mint nap.
Ágyneműnket hetente érdemes kimosni. Egy friss tanulmány szerint egy egyhetes huzaton akár 24 631-szer több baktérium is lehet, mint egy kilincsen, ezért kiemelten fontos a rendszeres csere. Szakértők szerint, ha kisállattal osztozol az ágyadon, ajánlott heti kétszer cserélni az ágyneműhuzatot, mivel a kedvenceink szőrt, port és koszt is felvihetnek.
Kabátjainkról sem szabad megfeledkezni! Mivel ez a legtöbbször csak a külső réteg rajtunk, alig érintkezik közvetlenül a bőrünkkel, ezért nem szükséges túl gyakran tisztítani. Ennek ellenére szezononként egyszer-kétszer érdemes mosodába vinni – különösen évszakváltáskor, hogy tisztán és frissen kerülhessen vissza a szekrénybe.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!