Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Tipp

Itt a tuti tipp: így hagyhatod végre abba a halogatást

2024. november 13.

2 perc olvasás

ELLE

hasznos tippek trükkök halogatás időmenedzsment
Itt a tuti tipp: így hagyhatod végre abba a halogatást
© Freepik

A halogatás elképesztő frusztráló tud lenni. 


Először is tudnod kell, a halogatás valamilyen szinten mindenkire jellemző. Ettől egyáltalán nem leszel rossz ember, ha viszont elhatalmasodik rajtad a dolog, akkor mindneképpen érdemes tenni valamit ellene, hiszen az életed számos terülére hatással lehet a halogatás. 

A tudomány magyarázata 

A tudomány magyarázata szerint az agy két része között kvázi egy harc robban ki, amikor kellemetlen tevékenységgel vagy feladatattal szembesül. Egész pontosan a limbikus réteg (a tudattalan zóna, amely magában foglalja az örömközpontot) és a prefontális réteg csatája megy végbbe. Amikor a limbikus rendszer diadalmaskodik, akkor fordul elő, hogy úgy döntesz, hogy későbbre halasztasz egy-egy feladatot. Ilyenkor egyébként átmeneti enyhülést érezhetsz, ugyanakkor valamivel később fellép az a rossz érzés, hogy lehet mégsem kellett volna elodázni az adott dolgot. 

Nem vagy hibás 

Fontos, hogy ne hibáztasd magad ilyen helyzetben, hiszen a halogatás gyakorlatilag mindenkire jellemző, ennek pedig biológiai magyarázata is van, hiszen a fentebb említett limbikus rendszer az agy egyik legrégebbi és egyben legdominánsabb része, ráadásul automatikusan működik. Ezzel szemben a prefontális kéreg az agy egy újabb és gyengébb része, amely lehetővé teszi az információk integrálását, valamint a döntések meghozatalát. Ennek a kéregnek a működésében viszont nincs semmi automatikus, tulajdonképpen neked kell beindítanod. Azonban abban a pillanatban, hogy nem veszel részt tudatosan egy feladatban, a limbikus rendszer nemes egyszerűséggel átveszi az irányítást. 

De akkor hogyan lehet elkerülni a halogatást? 

A halogatás megszüntetésére a legjobb módszer, ha megpróbálsz túljárni a saját eszeden. Megpróbálhatod átképezni az agyad, hogy másképp reagáljon egy kellemetlen feladatra. Ezt a legkönnyebben úgy érheted el, ha megpróbálsz egy másik megközelítést adni a dolgoknak. Ha van például egy projekt, aminek az elvégzéséhez éppen semmi kedved, akkor alapesetben úgy döntesz, hagyod a fenébe, mert attól pillanatnyilag jobban érzed magad. Ilyen esetekben viszont érdemes lehet egyfajta jutalmazási rendszert kitalálnod magadnak. Például, ha megcsinálod a feladatot, akkor egyél egy szelet csokit, vagy nézz meg részt a kedvenc sorozatodból. A lényeg, hogy legyen valami, ami arra motivál, hogy tényleg elvégezd az adott tevékenységet. A jutalom ígérete doppingol fog, ha pedig végeztél, akkor jogosan lehetsz magadra büszke, hiszen egy kicsit legyőzted saját magad. 

(via)

Neked ajánljuk

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves