A hormonzavarokat számos tünet jelezheti, de ezeket sokan figyelmen kívül hagyják.
Ha az elmúlt időszakban arra lettél figyelmes, hogy minden ok nélkül gyarapodott a súlyod, vagy szabálytalan lett a menzeszed, akkor nem kizárt, hogy valamilyen hormonzavar áll a háttérben. Az efféle jelzéseket sokat félvállról veszik, pedig fontos lenne mielőbb kideríteni, pontosan mi okozza a bajt. Összeállításunkban most megmutatjuk azokat a legjellemzőbb tünetek, amik a hormonális egyensúly felborulását jelezhetik.
Az egészséges nők menstruációs ciklusa általában rendszeres, a legtöbbeknek rendszerint 21 és 35 nap között jön meg a menzesze. Ha viszont a menstruációd gyakran késik, akár teljesen ki is marad, akkor a legtöbb esetben valamilyen hormonális zavarról van szó. Ha ilyen problémával küzdesz, akkor ne késlekedj, azonnal fordulj orvoshoz.
Ha rendszeresen mozogsz és alapvetően nem változtattál semmit sem drasztikusan az életmódodon, de a kilók mégis folyamatosan kúsznak fel, akkor nem kizárt, hogy valamilyen hormonális probléma okozza a bajt. A stresszhormon, azaz a kortizol emelkedett szintje és a pajzsmirigy nem megfelelő működése is lehet a hirtelen hízás oka, de biztosat csak orvos fog tudni mondani neked.
Ha eleget alszol (legalább 7-8 órát, de mégis fáradtnak érzed magad, ez pedig gyakorlatilag napi szintű, akkor az biztos, hogy valami nem oké. Első körben próbálj meg néhány apró változtatást eszközölni az életedben, igyekezz egy kicsit korábban ágyba bújni esténként, tölts több időt a szabadban, egyél több zöldséget és gyümölcsöt, valamint iktass be napi szintű mozgást az életedbe. Ha 3-4 hét elteltével sem tapasztalsz változást, akkor irány az orvos!
A hirtelen hangulatváltozások, az ingerlékenység és a szorongás mind olyan tünetek, amiket nem szabad figyelmen kívül hagyni. A megjelenésük hormonális egyensúlyzavarra is utalhat, szóval ha a tünetek rendre visszatérnek és megnehezítik a napjaid, akkor mindenképpen kérj orvosi segítséget.
Az ösztrogén hormon az, ami felelős az alvás minőségéért, szóval, ha már régóta álmatlansággal küzdesz (felébredsz éjszakánként), akkor érdemes lehet egy ösztrogénszintet ellenőriztetni. Egyébként az álmatlanság szorosan összefügg az állandó fáradtsággal is, hiszen ha újra és újra megébredsz éjszaka, az biztosan hatással lesz a napjaidra.
A fokozott izzadás – főleg alvás közben – az endokrin rendszer rossz működésének egyik tünete lehet. Ezt a szerotonin hormon hiánya okozhatja, szóval ha ezt tapasztalod, akkor nincs mese, orvoshoz kell menni.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!