Sok édesanya harcol nap, mint nap gyermekével az étkezések során. Egyre több az úgymond 'válogatós' gyerek, de mi van ha valójában az ARFID evészavar áll a háttérben?
Az ARFID evészavar – Avoidant Restrictive Food Intake Disorder – azaz magyarul elkerülő/korlátozó táplálékbeviteli rendellenesség leggyakrabban a gyerekeket, azon belül is inkább a kisfiúkat érinti. Kiváltó okai egyelőre ismeretlenek, következményei azonban akár súlyos alultápláltsághoz is vezethetnek.
Egyelőre még nincsenek biztos információk a rendellenesség kiváltó okairól, de a szakemberek több lehetséges dolgot is kiemeltek. Lehet ez egy jele például annak, hogy a gyermek esetleg autisztikus spektrumzavarral küzd. De állhat valamilyen lelki trauma is a háttérben (problémák a szülő-gyermek viszonyban, abúzús stb.).
A leggyakrabban azonban azt figyelték meg, hogy a gyerekek átéltek valamilyen rossz élményt és azt követően az adott ételcsoportot összekötötték a rossz élménnyel és egyfajta szorongás alakult ki bennük. Félrenyelt egy szőlőt? Allergiás rohamot kapott valamitől? Egy hányással járó vírus alatt evett valamit, ami után hirtelen hányás jelentkezett? Ez mind eltárolódhatott a kicsi memóriájában, ám szakemberek segítségével feloldható az efféle szorongás.
Sok szülő nagyon nehezen tudja eldönteni, hogy gyermeke csupán válogatós-e vagy netán valami komolyabb probléma, esetleg valóban evészavar áll-e a háttérben. Összegyűjtöttünk néhány ismertetőjegyet, melyekről a szakemberek úgy tartják, amennyiben több is érvényes a gyermekre, akkor érdemes utánajárni a kiváltó okoknak.
Amennyiben nem kap megfelelő figyelmet és szakértő segítséget, az állapot akár súlyos problémákhoz, fejlődési/növekedési lemaradáshoz, súlyos tápanyag és vitaminhiányhoz vezethet. Ezek hosszútávon komoly következményekkel is járhatnak. Amennyiben a fentebb felsorolt tünetek közül többet is tapasztalsz gyermekeden, érdemes konzultálnod gyermekorvosoddal. Az állapot megfelelő kezeléséhez pszichológus és dietetikus bevonását is ajánlják.
Az is nagyon fontos, hogy kétségbeesésed ne üljön ki az arcodra és semmilyen körülmények közt ne ess az erőltetett étkezés csapdájába. Amíg az orvosok a dolog végére járnak, csak igyekezz a gyermek által elfogadott/kedvelt ételeket kínálni. Bátoríthatod, hogy próbáljon ki új dolgokat, de ne kötelezd rá. Tedd a tányérja szélére, de ne kérdezz rá ízlik-e neki, vagy miért nem ette meg. A jutalmazás is célravezető lehet, ha például a kicsi eggyel több falat valamit eszik meg, mint előtte levő nap, vagy ha új ízeket/textúrákat is kipróbál.
Az állapot kezelése rendkívül nagy türelmet és empátiát követel meg a szülőktől, de legtöbb esetben szakemberek bevonásával egy rövid távon belül orvosolható rendellenességről van szó.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!