A Világgazdasági Fórum globális felmérése szerint a koronavírus-járvány miatt még későbbre tolódhat a nemek közötti egyenlőség megvalósítása. Nem kivétel ez alól Magyarország sem.
Egy nap a világ talán tényleg jobb hely lesz a nők számára, de úgy tűnik, a mai még nem az a nap. A világjárvány előtt a becslések valamivel kevesebb, mint egy évszázadnyira voltunk a nemek közötti globális szintű szakadék áthidalásától. Ám két évvel és egy pandémiával később ez a mérföldkő még távolabb került: 135,6 év múlva jöhet el a várva várt dátum. A férfiak és nők közötti bérszakadék tekintetében még rosszabb a helyzet, a 2021-es Világgazdasági Fórum becslése szerint a nemek közötti teljesen egyenlő fizetésekre még 276,6 évet kell várnunk.
Az elkeserítő adatok részben magyarázhatók a világjárvány hatásaival, ami az elmúlt másfél évben nemcsak az olyan stratégiai ágazatokat terhelte meg, mint a vendéglátás, a turizmus és a segítségnyújtás, ahol a nők jellemzően bizonytalan munkaszerződéssel dolgoznak, és ahol átlagosan 5 százalékuk vesztette el az állását, szemben a férfi lakosság 3,9%-ával, hanem a szűk családokat is, amelynek gondozása javarészt a nőkre hárult. Az összesített listán a nemek közötti egyenlőséget tekintve Magyarország a 156 részt vevő ország közül a 99. helyen áll, míg a bérszakadék alapján készült összeállításban a 128. helyet foglaljuk el. A politikában betöltött szerepek nemek közötti megoszlása alapján Magyarország áll a 124. helyen. A parlament tagjai között egész Kelet-Európában nálunk a legalacsonyabb a női képviselők aránya (12,6%).
„A világjárvány súlyosbította az egyenlőtlenségeket a háztartási feladatok, a kompenzációs mechanizmusok és a munkalehetőségek terén” – mondta Natalie Lacey, az Ipsos globális ügyekért felelős vezetője. „A szervezetek számára a kihívás nemcsak az, hogyan épüljenek fel a világjárványból, hanem az is, hogy hosszú távon hogyan kezeljék azokat a rendszerszintű problémákat, amelyek egyenlőtlenséget okoznak a munkaerő körében.”
Az egyik megoldásra váró nyitott kérdés például a nők képviseletére vonatkozik a feltörekvő munkahelyeken. „A nők a legtöbb gyorsan növekvő pozícióban nincsenek jól képviselve, ami azt jelenti, hogy a világjárványból kilépve még nagyobb nemi képviseleti problémákkal kell szembesülnünk” – mondta Sue Duke, a LinkedIn globális közpolitikáért felelős vezetője. „Ezek a pozíciók jelentős szerepet játszanak a technológia minden aspektusának alakításában és a megvalósulásában világszerte. Szükségünk van arra, hogy a nők hangja és perspektívája képviselve legyen ebben a döntő szakaszban, különösen, mivel a digitalizáció folyamatosan gyorsul. A vállalkozásoknak és a kormányoknak a sokszínűséget, a méltányosságot és a befogadást is be kell építeniük a helyreállítási terveikbe. Ehhez elengedhetetlen a jelöltek készségeinek és potenciáljának értékelése, a közvetlen munkatapasztalat és a formális képesítések mérlegelése mellett. A készségalapú munkaerő-felvétel kulcsfontosságú, ha a gazdaságainkat és társadalmainkat befogadóbbá akarjuk tenni.”
A több nő felvétele elengedhetetlen, ugyanakkor nem csak ez számít. Ahogy Martina Rogato a Women-20 találkozón az Elle-nek adott exkluzív interjújában felvetette, a szervezeteknek sok olyan részadatra van szükségük, amelyekkel egyelőre nem rendelkezünk. Továbbá minden kormányzati intézkedést a női nemre gyakorolt gazdasági, munkaügyi és társadalmi visszahatásai alapján is értékelni kell. Csak így lehet majd felgyorsítani a nemek közötti egyenlőséget, és kilépni az elmúlt hónapok holtpontjáról.
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!