A brit királyi etikai kódex nemcsak az esküvőket és a házasságokat, hanem a válások menetét is szigorú szabályokkal sújtja, amiket tilos megszegniük a családtagoknak!
A brit királyi családnak és Erzsébet királynőnek olyan botrányokkal kellett szembenéznie a '90-es években, mint még soha: 1992-ben lánya, Anna hercegnő beadta a válókeresetet, négy évvel később pedig két másik fia is beadta a válókeresetet. Elsőként a szexuális zaklatással vádolt András herceg és Sára yorki hercegné (Beatrix hercegnő és Eugénia hercegnő szülei), később pedig Károly király és Diana hercegné döntött a válás mellett. Kevesen tudják, de Erzsébet királynő ekkor hozott egy olyan válási protokollt, amit minden királyi családtagnak be kell tartania a házasság felbontása esetén.
A brit királyi családban a '90-es évekig példátlan volt a házasság felbontása, ezért az udvarnak nem is volt terve arra az esetre, ha valamelyik családtag mégis a válás mellett döntene. Az utolsó csepp a pohárban azonban Károly herceg és Diana hercegné viharos házassága, valamint András herceg és Sára yorki hercegné folyamatos veszekedése volt, ami arra ösztönözte Erzsébet királynőt, hogy kidolgozzon egy olyan válási protokollt, melynek segítségével a válás nem fog drasztikus lépésnek tűnni a nyilvánosság előtt.
Erzsébet királynő terve az volt, hogy a hivatalos válási prodecúra során maga az elválás ne egyik pillanatról a másikra, hanem lassan, folyamatosan történjen meg, azért, hogy az emberek megszokják a válás gondolatát.
Erzsébet királynő válási protokollja több lépésből áll: elsőként Diana hercegnét és Károly királyt, valamint András herceget és Sára yorki hercegnét is több hónapon át tartó párkapcsolati terápiára kötelezte – ezek során azonban nyilvánvaló vált, hogy egyik fél sem akarja fenntartani a házasságot.
Második lépésként, miután nyilvánvalóvá vált, hogy a válás elkerülhetetlen, külön költöztette egymástól a párokat, akik immár a saját életüket élték külön hercegi szereplésekkel, egyre kevesebb közös hivatalos megjelenéssel. A pár éven át zajló átmeneti válási időszak során a hercegek (ex)feleségei egyre kevesebb alkalommal szerepeltek a brit királyi család hivatalos összejövetelein, ezért a nyilvánosságnak volt ideje megszokni a hiányukat.
Harmadik lépésként következett a válás, mikor a nyilvánosság már abszolút nem volt meglepve a különválás gondolatától. Erzsébet királynő kidolgozott terve olyannyira jól működött mindkét alkalommal, hogy utána fel is jegyezték és szabályba is foglalták azt a brit királyi etikai kódexben: ez azt jelenti, hogy ha a jövőben bármelyik brit királyi családtag válásra adná a fejét, hasonló, éveken át tartó különválási prodecúrán kell átesniük.
Amennyiben tehát Vilmos herceg és Katalin hercegné valaha is a válás mellett döntene, úgy először a brit uralkodónak (jelen esetben Károly királynak) kell jóváhagynia a válást, ami azonban csak abban az esetben valósulhatna meg, ha betartják ezt a hosszú válási prodecúrát.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!