A rossz alvási szokások sokkal többet ártanak, mint gondolnánk.
Éjjeli bagolynak lenni nem csak akkor rossz, amikor tudod, hogy másnap reggel korán kell kelned. Úgy néz ki, az alvás hiánya vagy a késői elalvás a biológiai órád mellett a mentális egészségedet is felboríthatja. A ‘Nature Communications’ legújabb kutatásai szerint azoknál az embereknél, akik korábban fekszenek le aludni, kevesebb eséllyel alakul ki bármilyen mentális zavar. Ellenben azokkal az éjjeli baglyokkal, akik a lefekvés idejét kitolják az éjszakai órákba.
Az Exeteri Egyetemen végzett nagyszabású genetikai kutatás során 250 ezer résztvevő adatait vizsgálta a ‘23andMe’ nevű genetikai cég, ezen felül még 450 000 ember alvási szokásait kutatta az Egyesült Királyság Biobankja. A kutatás alanyait arról kérdezték, inkább koránkelő pacsirtának vagy éjjeli bagolynak tartják-e magukat, és elemezték a génjeiket, hogy kibogozzák az összefüggéseket.
A kutatás vezetője, Samuel Jones, az Exeteri Egyetem alvási minták genetikáját tanulmányozó kutatója a következőket mondta:
„Az egyik oka, hogy egyes emberek éjszakai baglyok, míg mások korán elalszanak, hogy az agyunk másképp reagál a fényjelekre, a másik, hogy a biológiai óránk is másképp áll be”.
„A nagy léptékű kutatás minden eddiginél erősebben bizonyítja, hogy az éjszakázó egyéneknél sokkal nagyobb a skizofrénia és a mentális problémák kialakulásánál kockázata. Ahhoz, hogy felfedezzük a pontosabb kapcsolatokat az alvási szokások és a mentális betegségek között, további kutatásokra van szükség.“ Mondja Jones.
Az összefüggés azonban egyértelmű, 10%-kal magasabb eséllyel küzd skizofréniával vagy a depresszió valamilyen formájával az, aki későn fekszik. A korábbi kutatásokkal ellentétben a kóros elhízás és a cukorbetegség kialakulásának kockázata nem tűnt nagyobbnak.
Samuel Jones szerint az éjjeli baglyoknsk a természetes biológiai órájuk ellen kell dolgozniuk napközben, ami negatívhatással lehet mentális állapotukra.
Hogyan tudnánk beilleszteni a megfelelő mennyiségű alvást a napunkba? Hope Bastine alváspszichológus szerint először rá kell jönnünk, mik a személyes szükségleteink. „Kísérletezzük ki, mennyire vagyunk produktívak és hogyan tudunk a legjobban teljesíteni, majd ehhez illesszük az időbeosztásunkat, olyan életvitelt, ritmust kialakítva, ami a legjobban illik hozzánk”. Az alvásidőt igyekezzünk minden körülmények között betartani.”
Legyen az alvás a legfontosabb? Nem gond!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!