Regényes szerelmek egy pszichológus szemével
Az eladósodott Noszty család számára egyetlen megoldás van: Ferinek egy jó házasságot kell kötnie. A pénz és a hivatal megszerzésének egyik lehetséges eszköze az érdekházasság Tóth Marival, egy vagyonos, tisztességes polgár lányával. Feri fortéllyal elcsavarja Mari fejét, aki boldog, hogy végre valaki nem a pénzéért szereti. Egy újabb csellel Feri eléri, hogy Mari nála töltse az éjszakát, és így kompromittálja magát, hogy apjának ne legyen más választása, mint férjhez adni őt. Mindenki rá akarja venni Tóthot, hogy adja a lányát Nosztyhoz, de felesége tiltakozása ellenére sem hajlandó erre. Leleplezi Ferit, aki csalódottan eloldalog, hogy egy újabb hozományra vadásszon.
A konfliktus: Mari a szívét adja Ferinek, akinek nevén kívül semmije nincs. Feri legfeljebb egy látszatvilágot kínálhatna neki, amelyet hazugságok, személyes érdekek és pózok tartanak egybe.
A kérdés: Mari szerelemre, Ferinek gazdagságra vágyik. Képesek így boldogulni?
Egy házasság könnyebben működik, ha azonosak az elvárások, nem feltétlenül van szükség lángoló érzelmekre – például a megrendezett, „szerelem nélküli" házasságok is tudnak bizonyos kultúrákban jól működni. Ha a két fél mást vár, más síkon kapcsolódik (pl. az egyik érzelmi, a másik intellektuális partnert szeretne), több nehézség adódhat. De még egy „jó" házasságban sincs mindig teljes egyensúly: általában egy adott időszakban az egyik fél többet ad a kapcsolatba, mint a másik – az a jó, ha ez nem mindig ugyanaz a fél.
Feri és Mari kapcsolata – ha mondjuk megszöktek volna, hogy összeházasodhassanak – úgy lehetne „menthető”, ha sikerül helyreállítani a megrendült bizalmat. Ebben biztosan segíthet egy párterápia, ahol tisztázható, mit is akart eredetileg Feri, hogyan változtak az érzései, amikor megismerte Marit. Hogy a jövőben ne csak a pénzről szóljon a kapcsolatuk, Feri nyilvánvaló játékszenvedélyét is kezelni kell. Mindketten nagyon befolyásolhatónak tűnnek, így nem ártana, ha egy hosszabb nászútra mennének el (vagy akár elköltöznének valahova jó messzire), ahol a két(féle) rokonság hatásától mentesen kialakíthatnák a saját életüket, mert a két család kétféle értékrendje állandó konfliktusforrás lehet.
Noszty Feri (pontosabban Máli néni) taktikája két okból működik: Mari nagyon szeretne végre szerelmes lenni (valakibe, aki nem hozományvadász), és mert ha egyszer sikerül megfogni Marit, nem fogja meggondolni magát. Azon túl, hogy Marit elragadják az érzelmek, ennek az is az oka, hogy ha elhinné, hogy Feri csaló, azt is be kellene látnia, hogy őt pedig becsapták – vagyis becsapható. Ezt nagyon kevesen képesek belátni – a pozitív énkép megőrzése érdekében sok mindent elhiszünk, kitartunk korábbi tévedéseink mellett. (Még szerencse, hogy Marinak van egy apja is.)
Mari egy jó személyiségű, „normális" lány, egy dolgos, „rendes" férj, aki tud nagyon romantikus is lenni, biztosan boldoggá tenné. Feri nehezebb eset – kérdés, hogy képes-e egyáltalán lemondani pillanatnyi vágyairól, kitartani hosszan valaki mellett. Mari nem lenne rossz neki. A regény alapján nem egyértelmű, hogy Feri egy megtévedt, rossz hatásoknak kitett fiatalember, vagy egy igazi pszichopata – mai terminológiával antiszociális személyiségzavara van – aki nem szeret, nem szorong, nem tanul a tapasztalatiból, ellenben kiválóan meg tud téveszteni mindenkit. Ha az előbbi, egy határozott nő mellett jóravaló férj lenne belőle, ha az utóbbi, akkor bárkit tönkretenne, kihasználna.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!