A világ legrégebbi tenisztornája újabb lépéssel került közelebb a nemek közötti egyenlőség megvalósításához: az idei versenyen a női és férfi játékosok is azonos színű törülközőt kapnak.
Tudjuk, hogy a szimbólumok igenis számítanak, ezért amikor valaki azt mondja, hogy „Jaj, de ez nem számít a nemek közötti egyenlőség szempontjából”, akkor mindig megpróbáljuk először a helyzetet elemezni anélkül, hogy kisebbítenénk a jelentőségét. A kérdés legutóbb a Wimbledoni tenisztorna kapcsán merült fel, egészen mostanáig ugyanis az atlétáknak kiosztott törülközők színe eltérő volt a férfi és a női játékosok esetében. Ez azonban változik: mindenkinek egységes színű törülköző jár, nincs több különbségtétel. De vajon az intézkedés valódi elköteleződés az egyenlőség mellett, vagy inkább a pinkwashing jelenség egyik velejárója?
Egészen az idei évig a tenisztorna férfi játékosainak két, hagyományosa zöld és lila „Championship” törülköző járt, míg a női teniszezők évről évre valamilyen eltérő színű törülközőt kaptak – 2019-ben például pink és türkiz árnyalatút. „De miért volt szükség a megkülönböztetésre?” – kérdezhetjük magunktól, méghozzá jogosan. Feltehetően a szokásos szexista hagyomány volt az oka, az a tény, hogy a nemi eltéréseket hangsúlyozni kell, illetve hogy egyes színeket „férfiasabbnak”, míg másokat „nőiesebbnek” tartanak.
Az ezen a kérdésen való merengés azonban hivatalosan is okafogyottá vált, lévén ez a gyakorlat 2021-ben megszűnt. A klub számára helyes döntés volt az előrelépés, mivel a játékosok egyik színt sem részesítették előnyben” – mondta egy névtelen forrás a Daily Mailnek. Így ettől az évtől kezdve minden teniszező egységes színű és mintájú, szezonális „Championship” törülközőt kap Wimbledonban, idén például kék-sárgát.
Nem ez az első eset, amikor Wimbledonnal kapcsolatban felmerült a nemek közötti egyenlőség témája. Ahogy arról az olasz Corriere lap is beszámolt, az évek során több kellemetlen pillanatot is okozott, amikor kiderült, hogy a női és férfi bajnokok nem egyenlő összegű pénzjutalomban részesülnek, a játékterek elosztásánál bizonyos játékosokat részesítettek előnyben, illetve a női játékosok korábbi megszólításából kiderült a családi állapotuk – ez utóbbi hagyományt 2019-ben törölték el végleg.
„Amikor 2000-ben először nyertem Wimbledoni tornát, a férfi bajnokság győztese 477 500 fontot, míg a női bajnok csak 430 000 fontot kapott” – árulta el nemrég a Vogue-nak Venus Williams. „Még mindig létezik az a mentalitás, miszerint a női tenisz nem annyira fontos, mint a férfi.”
Ezért örvendetes megszüntetni még az olyan felszínes szexista örökségeket is, mint például a törölközőválasztást (elvégre az a gondolat, hogy a kisfiúkat kék, a kislányokat rózsaszínű ruhákba kell öltöztetni, még mindig mélyen gyökerezik a társadalmunkban, és gyakran többet árt, mint használ). Ami azonban számít, az az igazi elkötelezettség a dolgok megváltoztatása iránt, nemcsak a külsőségek tekintetében, hanem azzal, hogy kielégítik a teniszezők szükségleteit a nemek közötti egyensúlyhiány orvoslására. Meglátjuk a jövőben, hogy Wimbledon valóban velünk lesz-e ebben a küzdelemben.
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!