Feminista aktivisták szerint abszurd, hatástalan és mélységesen veszélyes találmány a „Rape aXe” névre keresztelt eszköz, ami a nemi erőszaktól hivatott megvédeni a nőket. Valójában azonban pont ezt a feladatát nem teljesíti.
A múlt héten kapta fel az internet azt a videót, amelyben Sonnet Ehlers dél-afrikai orvos mutatja be saját találmányát, a „Rape aXe” névre keresztelt, óvszerre hasonlító eszközt, ami a nemi erőszak ellen védi a nőket, és amit a feltalálója szerint úgy kell felhelyezni, mint egy tampont. A nemierőszak elleni óvszer belsejében apró, borotvaéles tüskék vannak, amelyek egy nem kívánatos behatolás esetén belemarnak a támadó péniszébe, és nem eresztik – a férfi hiába húzza ki nemi szervét az áldozatából, az óvszertől nem tud megszabadulni.
Fontos hozzátenni, hogy az eszközt abban az országban fejlesztették ki, ahol a világon a legmagasabb a nemi erőszakkal járó esetek száma – egy nemzeti felmérés során négyből egy dél-afrikai vallotta be, hogy követett már el abúzust.
A média és az internetezők is lelkesen fogadták a meglepő találmányt, a francia NourToutes feminista csoport azonban aggodalmát fejezte ki az óvszer kapcsán. Sophie Barre, aki rendszeresen tart felvilágosító előadásokat a nemi erőszak témájáról, egyenesen úgy fogalmazott, az óvszer nagyon rossz ötlet. „Abszurd, hatástalan és mélységesen veszélyes.” Az aktivista szerint először is fontos leszögezni, hogy az erőszak nem csak vaginán belül történhet – a francia jog szerint például minden nem kölcsönös beleegyezésen alapuló szexuális kapcsolat erőszaknak tekinthető, legyen az hagyományos, orális vagy anális szex. „Mi a helyzet az anális és orális erőszakkal? A nőknek oda is pengéket kellene dugdosniuk?” – tette fel a kérdést ironikusan. Sophie szerint a másik nonszensz tényező az, hogy az óvszer csak a behatolás után képes rászorulni az erőszaktevőre, vagyis mindenképpen meg kell történnie a behatolásnak ahhoz, hogy működésbe lépjen. „Megbünteti ugyan az erőszaktevőt, de nem nevezhetjük nemi erőszak ellenes rendszernek, hiszen nem védi meg az áldozatot” – fogalmazott. Így aztán a Rape aXe csupán tovább örökíti a nemi erőszak szociológiáját övező tudatlanságot és sztereotípiákat.
„Nagyon ritka az a nemi erőszak, amit éjszaka, sötét utcákon követnek el vadidegenek. A legtöbb erőszakos közösülés a párkapcsolatokon belül történik: jellemzően a szülők, családtagok, rokonok, ex-partnerek vagy gondviselők az elkövetők” – árulja el Sophie. Emellett azzal is fontos számolni, hogy a gyerekek (akik sajnos nagyon gyakori elszenvedői a nemi erőszaknak) számára használhatatlan az eszköz. Sonnet Ehlers, az óvszer feltalálója maga is ismeri az eszközt érő kritikákat, de úgy látja, a találmánya konkrét megoldási javaslatok hiányában így is hasznos lehet.
Ennek kapcsán adódik a kérdés: érdemes lenne nagyobb figyelmet fordítani másféle nemi erőszak ellen védő rendszerek kifejlesztésébe? Sophie Barre és Yuna Miralles feminista aktivisták egyhangúlag úgy vélik, hogy nem. „Ezeknek a rendszereknek az alapvető hibája az, hogy a felelősséget az áldozatokra hárítják. Azt az üzenetet közvetítik ugyanis, hogy a nők a megfelelő viselkedéssel tehetnek azért, hogy elkerüljék a nemi erőszakot, pedig ez nem igaz.”
Az aktivisták emellett attól is tartanak, hogy az eszköz elterjedése visszás helyzetek kialakulásához vezethet akkor, ha az áldozat úgy dönt, feljelenti az erőszaktevőt. „Van egy olyan érzésem, hogy a tárgyalóteremben megkérdeznék az áldozatot, miért nem viselte a nemi erőszak ellen védő eszközt, arra utalván, hogy a közösülés mégis közös beleegyezéssel történhetett meg. Ez pedig ellehetetlenítené az igazságszolgáltatást” – mondta Yuna Miralles, aki úgy látja, ez az eszköz egyéni válasz egy társadalmi problémára, ilyeténformán teljesen alkalmatlan. Helyette inkább széleskörűbb oktatásra és ismeretterjesztésre lenne szükség mint a gender, mind a szexuális erőszak témakörében. „Nem azt a kérdést kell feltenni, hogy mit lehetne tenni azért, hogy a nők megvédhessék magukat a nemi erőszaktól? Hanem azt: hogyan lehet elkerülni azt, hogy a férfiakból erőszaktevő váljon?
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!