Az alacsony önbizalom leginkább abban nyilvánul meg, hogy az illetőnek rossz véleménye van saját magáról.
Az önbecsülés többet jelent annál, mint hogy általában véve kedveli-e saját magát valaki. Azt is megmutatja, hogy elhiszi-e, hogy megérdemli a szeretetet, valamint értékeli-e a saját gondolatait. De szerepet játszik abban is, hogy mit enged meg másoknak, amikor arról van szó, hogyan bánjanak vele. Íme az alacsony önbizalom jelei.
Azok az emberek, akiknek nincs önbizalma gyakran érzik, hogy nincs kontrolljuk a saját életük felett. Ez annak az érzésnek tudható be, hogy nem igazán találják meg a képességet arra, hogy változásokat hozzanak létre önmagukban vagy a világban. Sokszor tehetetlennek érzik magukat, ha a problémák megoldásáról van szó.
A másokhoz való összehasonlítás az önbecsülést is károsíthatja. Azok, akik nem magabiztosak gyakrabban esnek ennek a rossz szokásnak az áldozatául. Hajlamosak azt gondolni, hogy mások élete könnyebb, jobb vagy éppen gazdagabb.
Egy 2017-ben a Journal of Experimental Social Psychology folyóiratban megjelent tanulmány szerint az alacsony önbecsülés közvetlenül összefügg azzal, hogy valaki nem képes elfogadni mások bókjait. A pozitív visszajelzést gyakran gyanakvással és bizalmatlansággal fogadják. Ennek oka, hogy egész egyszerűen ők nem látják magukat jónak, így a dicsérő szavakat nem tudják mire vélni.
Az alacsony önbecsülésű embereknek nehézséget okozhat a határok felállítása másokkal. Bűntudatot érezhetnek, vagy attól tarthatnak, hogy nem fogják kedvelni őket, ha nemet mernek mondani. Ez azonban sok stresszt okozhat az életükben, valamint olyan kapcsolatokban találhatják magukat, amelyek egyáltalán nem egészségesek.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!