A nő, mert ő szokott? A férfi, mert ő nem szokott? A kényszerű összezártság azok számára is láthatóvá teszi a láthatatlan munkát, akik eddig kevésbé vették ki belőle a részüket és lehetőséget teremt arra, hogy változtassunk eddigi szokásokon. A nőklapja.hu cikke.
„Egyszer csak ott találtam magam a mosogató fölött, egyik kezemben egy tepsivel, amire előző nap ráégett a benne sült rakott kel nagyjából 20 százaléka, a másikban meg egy habos szivaccsal. Legutóbb akkor álltam itt öt másodpercnél hosszabb ideig, amikor eldugult a lefolyó és egy fél szombat délelőttöm azzal telt, hogy megpróbáltam megoldani a problémát anélkül, hogy a lányok szókincsét gyarapítottam volna” – számol be családi karanténjuk harmadik hetének tapasztalatairól Balázs. A feleségével és két lányával egy Budapest környéki városban élő férfi idén egy váratlan helyzetben találta magát: munkahelyére nem kell bejárnia, mindössze napi 4-5 órányi feladatot kell elvégeznie home office-ból, az óvoda és a bölcsőde zárva, azaz a gyerekei otthon, felesége pedig épp nemrég kezdett el állást keresni, a jelenlegi helyzetben azonban lényegében semmi esélye nincs arra, hogy találjon.
Balázshoz hasonlóan férfiak tízezrei látták meg az elmúlt hetekben azt, amit hosszú éveken át legfeljebb csak sejthettek. Ez a láthatatlan munka, közismertebb nevén (bár nem kizárólag) a háztartás vezetése, ami elképesztő mennyiségű időt és energiát követel, ez a teher pedig a családok túlnyomó részében a nők vállát nyomja. Ennek okai egyaránt keresendők a történelemben, a szocializációban és a nők felé irányuló társadalmi elvárásokban, miközben ennek egyre kevésbé van alapja. A családok döntő többsége a kétkeresős modellre épít, egy nőnek pedig éppúgy meg kell felelnie a munkahelyi elvárásoknak, mint egy férfinak. A férfiak zöme ezzel tisztában is van, az általunk megkérdezett – jellemzően a harmincas-negyvenes éveikben járó családos – férfiak azonban az elmúlt hetekben rendre rácsodálkoztak arra, mennyi kisebb-nagyobb feladat is van a háztartás és a család körül.
A karantén-helyzet azon férfiaknak is az arcába tolja a láthatatlan munkát, akik eddig kora reggel mentek el otthonról a munkahelyükre, hogy onnan éppen hazaessenek a fürdetésre.
Többségük ennek ugyan örül, az ezt fejtegető mondatokban azonban mindig van egy nyomatékosan elhelyezett „de” szócska. „Tényleg örülök annak, hogy szinte egész nap a gyerekeimmel lehetek és egy csomó régóta tervezett feladatot megcsinálhatok a ház körül, de minden alkalommal összeszorul a gyomrom, amikor látom, hogy a főnököm hív, vajon nem éppen azt akarja velem közölni, hogy a cégnek nincs rám tovább szüksége” – osztja meg egzisztenciális szorongásait Ricsi. „Mióta nem kell bejárnom dolgozni, minden vacsorát én főzök meg azokból a receptekből, amiket az évek során lementegettem magamnak, csak aztán soha nem volt időm megcsinálni őket – osztja meg új hobbiját Csaba. Mondanom sem kell, a feleségem imádja ezt, de nem mondom, hogy nincs a motivációk között az is, mennyi pénzt tudunk ezzel megspórolni.”
Számos olyan család is akad, ahol a válsághelyzet hatására felcserélődtek a klasszikus szerepek, vagyis a nő keresi a pénzt, miközben a férfi intézi a családi ügyeket. „A feleségem eddig is rengeteget dolgozott, a mostani helyzetben az az új, hogy mindezt otthon teszi – kezdi családi karanténtörténetét Máté. Egy nemzetközi cégnél dolgozik menedzseri pozícióban, ezért egész nap konferenciahívásai vannak, a kettő között pedig levelekre válaszol és hatalmas prezentációkat gyárt. Én intézek mindent a bevásárlástól kezdve a takarításon át a 8 éves fiunkkal való közös tanulásig. Őszintén szólva már elegem van ebből a helyzetből, de csinálom, mert a feleségemnek legalább van egy nagyjából biztos, jól fizető munkája, amit nem visz el a válság – ezt a sajátomról már nem merném így kijelenteni” – osztja meg motivációját.
Kíváncsi vagy arra, naponta átlagosan hány percet tölt házimunkával egy nő és egy férfi? Érdekel, miért találja sok nő problémásnak egy férfi jelenlétét a konyhában? Vagy azt gondolod, hogy a mai fiataloknál mindez más másképp van? Regisztrálj a Nők Lapja digitális kiadására, hogy elolvashass öt cikket – például ezt is –, vagy fizess elő havi két kézműves cappuccino áráért!
Illusztráció: Borzas Kata / Nők LapjaAz általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!