Eltörlik azt a 19. században hozott előírást, miszerint a válást követő 300 napon belül automatikusan a volt férjet kell apaként feltüntetni a megszületett gyermek anyakönyvi kivonatában.
Egy kormányzati testület a héten javasolta a szabály módosítását, valamint a törvény egy másik záradékának eltörlését, amely megakadályozta, hogy a nők a válást követő 100 napon belül újraházasodjanak. A záradék szükségességét korábban azzal indokolták, hogy a nem sokkal később született gyermek apasága enélkül nem lenne egyértelmű.
A javasolt módosítás azonban csak azokra a nőkre vonatkozna, akik újraházasodtak. A válás után egyedülállónak maradt nő gyermekét a törvény szerint továbbra is a volt férje gyermekének kellene tekinteni.
Mivel a 300 napos időablakon belül született gyermekek a volt férj utódjának minősülnek, egyes nők nem jegyzik be gyermekük születését a családi nyilvántartásba, a kosekibe. A koseki rendszer gyökerei a 6. századig nyúlnak vissza, és ha a gyerekeket nem jegyzik be, akkor gyakorlatilag állampolgárság nélkül maradnak, és nehezebbé válik a személyazonosságuk megállapítása egy sor hivatalos eljárás során, beleértve a későbbi adózást és a juttatásokat.
A testület azt is javasolta, hogy az anyák és a gyermekek is megtámadhassák az apasági igényeket, hiszen jelenleg csak az apák tehetik ezt meg. A hatályos törvény szerint a házasságkötés után legalább 200 nappal született gyermekről feltételezik, hogy a nő jelenlegi férje gyermeke.
Az ENSZ nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés felszámolásával foglalkozó bizottsága többször is bírálta már a japán apasági törvényt. Spanyolországban 1981-ben, Dél-Koreában pedig 2005-ben helyezték hatályon kívül a hasonló törvényeket.
Forrás: The Guardian
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!