Ugyanazért a munkáért nem kereshet többet egy férfi, mint egy nő
Január elsejétől Izlandon törvénybe ütközőnek számít, ha ugyanazért a munkáért többet fizetnek egy férfi munkavállalónak, mint egy nőnek.
Az északi ország az első a világon, amely törvényben is elismerte az egyenlő bérek elvét, miután 2017. március 8-án, a Nemzetközi Nőnapon bejelentést tettek az új szabályozásról.
Az új szabályozás értelmében, azoknak a vállalatoknak, akik több mint 25 főt alkalmaznak, kormányhivatali igazolással kell rendelkezniük, amellyel bizonyítják, hogy követik az egyenlő bérezésre vonatkozó előírásokat. A cégek bírságra számíthatnak, amennyiben nem tesznek eleget a törvényi szabályozásnak.
„A törvényi előírásoknak köszönhetően olyan mechanizmus lép életbe, amely során a vállalatok és a szervezetek minden egyes náluk előforduló munkakört értékelnek, majd pedig miután bebizonyosodott, hogy valóban ugyanannyi bért fizetnek a nőknek és a férfiaknak az adott munkakörben, megkapják a hivatalos igazolást is”, fejtette ki Dagny Osk Aradottir Pind az Ielandic Women’s Rights Association képviselője az Al Jazeeranak.
„Ez a folyamat biztosítja, hogy a nők és a férfiak egyenlő bérezésben részesüljenek.”
Emmanuel Macron francia elnök és Izland miniszterelnöke, Katrin Jakobsdottir
Nem véletlen, hogy Izland az első nemzet, amely megteszi ezt a lépést a fizetésbeli egyenlőtlenségek megszüntetése érdekében. Az új törvényi szabályozást az izlandi parlament mindkét politika pártja erősen támogatta, ahol a női törvényhozók 50%-ban képviseltetik magukat, beleértve az új miniszterelnököt, Katrin Jakobsdottirt is.
Az elmúlt kilenc évben a Világgazdasági Fórum rangsorolása szerint Izland teljesített a legjobban a világon, ami a nemek közti egyenlőséget illeti. (Az Egyesült Királyság a 15. helyen végzett 144 ország közül a 2017-es jelentés szerint.)
Izland az első ország, ahol a nők és a férfiak ugyanazért a munkáért egyenlő bérezést kapnak
Iceland becomes the first country to make employers pay men and women equally https://t.co/HqGAIJLwfB pic.twitter.com/hxBbh6wgrB
— World Economic Forum (@wef) January 3, 2018
Az új törvény azután született, miután Izland ígértetett tett, hogy felszámolja a nemek közötti bérszakadékot 2022-ig. Az izlandi nők átlagosan 14-18 százalékkal kerestek kevesebbet a férfiaknál 2016-ban, állítja a Világgazdasági Fórum jelentése.
A korábbi miniszterelnök, Sigmundur Davíð Gunnlaugsson így fogalmazott 2015-ben a Global Leaders' Meeting eseményén: „A férfiak nem ülhetnek tétlenül, amikor olyan témákról zajlik a vita, mint a nemi alapú erőszak vagy a nemek közti bérszakadék. Ezek nem csak nőket érintő témák. Ezek az ügyek az általános emberi jogokat érintik.”
A Világgazdasági Fórum adati szerint a nők átlagos fizetése 2017-ben 12 ezer dollár, azaz 3 millió forint volt, míg a férfiaké 21 ezer dollár, azaz 5,3 millió forint. Itt az ideje, hogy több ország is kövesse Izland példáját.
forrás: elleuk, írta: Katie Jones
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!