A brit miniszterek arra bátorítják az érintett nőket, hogy osszák meg a történetüket.
A hivatalos jelentések szerint mintegy 60 ezerre rúghat azon anyák száma, akiket arra kényszeríthettek Skóciában, hogy adják örökbe gyermeküket, mert nem voltak házasok, amikor szültek. Az 1950-es és 1970-es évek között pedig közel 250 ezer nőt kényszeríthettek arra, hogy lemondjon a gyermekéről, akik nem kaphattak lakhatási és szociális juttatásokat, holott ezek lehetővé tették volna számukra, hogy elkerüljék az örökbeadást.
Miután Micheal Martin ír miniszterelnök tavaly foglalkozott az anyaotthonok egykori lakóival szembeni, évtizedeken át tartó bánásmóddal, a skót parlament munkáspárti képviselője, Monica Lennon felszólította a nemzetet, hogy kérjen bocsánatot a kényszer-örökbeadásokért. A brit parlament jelenleg saját hatáskörében indított vizsgálatot a kényszer-örökbeadások ügyében.
Az Emberi Jogi Vegyes Bizottság karácsony előtt megkezdte a bizonyítékok összegyűjtését, és a tervek szerint még idén jelentést tesz az eredményekről. Továbbá a skót miniszterek arra kérik a nőket, hogy osszák meg történeteiket egy online kérdőív segítségével, amelyet nemrég indítottak el. A BBC információi szerint a felmérés célja, hogy az érintett nők saját meglátásaikkal segítsék a támogatási folyamatok alakítását.
Az online kérdőív mellett a Health in Mind nevű egészségügyi jótékonysági szervezet egy külön segélyvonalat is létesített a kezdeményezés számára, melyen a traumák kezelésében jártas munkatársaikkal beszélhet bárki, aki segítségre szorul.
Thousands of victims of forced adoption in the 50's, 60's & 70's are calling for an apology. We believe the government should apologise, as others have done. This is a tragedy & our hearts go out to these women who were forced into this situation.https://t.co/FNZf7hocCK
— Adoption UK (@AdoptionUK) May 25, 2021
A brit hírportálnak nyilatkozott az ügyben Lisa Rolland, aki 1982-ben Edinburgh-ban élt, amikor 16 évesen teherbe esett. Mint elmondta, annak idején nyomást gyakoroltak rá, hogy mondjon le újszülött fiáról, miután mindössze három napot tölthetett vele. „Nem én választottam az örökbefogadást, ezt mutatták be nekem, mint az egyetlen lehetséges lehetőséget” – emlékezett vissza az akkori diáklány, akinek a terhességére a háziorvosa a következő kérdéssel reagált: Ki volt akkor buta lány? Lisa szerint azt sugallták számára, hogy gyerek mellett nem tudna karriert építeni, ami tönkreteheti az egész életét. „Olyan szégyent és bűntudatot éreztem, hogy nem küzdöttem érte. Vajon olyan rossz anya lettem volna?”
Clare Haughey gyermekügyi miniszter kifejtette, hogy a kényszer-örökbeadásokat megfelelően meg kell vizsgálni. „Ezeknek a hangoknak a meghallgatása segít megérteni, hogy milyen támogatásra és cselekvésre van szükség. Az utolsó dolog, amire kérném az érintetteket, hogy újra átéljék a traumát, amit ez okozott nekik, de ha úgy érzik, hogy képesek rá, arra bátorítanám őket, hogy mondják el véleményüket és osszák meg tapasztalataikat” – magyarázta.
A skót kormány mindeddig nem fogalmazott meg hivatalos bocsánatkérést az ügyben, pedig Monica Lennon szerint azoknak a nőknek, akik egy életen át tartó gyászt és bűntudatot szenvednek el, ez sokat segíthetne. „Ha a miniszterelnöktől halljuk, hogy sajnálják, az segít megszüntetni a megbélyegzést, és elkezdi gyógyítani a szégyen terhét, amelyet a nők évtizedek óta cipelnek. Nicola Sturgeon miniszterelnök nem hibás ezért a történelmi igazságtalanságért, de a bocsánatkérés ajándéka az ő kezében van, és helyesen kell cselekednie.”
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!