Az elmúlt 12 évben nem regisztráltak annyi gyűlölet-bűncselekményt az Egyesült Államokban, mint tavaly – derült ki az FBI statisztikájából.
Több mint 15 ezer állami és helyi rendőri szerv adatait elemezte ki az FBI, ez alapján pedig megállapították, hogy az elmúlt 12 évben soha nem volt olyan magas a bejelentett gyűlölet-bűncselekmények száma az Egyesült Államokban, mint tavaly.
A 2020-as adatok szerint mintegy 7759 gyűlölet-bűncselekményt jelentettek a hatóságoknál, ez 6%-kal több, mint 2019-ben volt, és a legmagasabb szám 2008 óta. A statisztikákból az is kiderült: 2014 óta 42%-kal emelkedett az ilyen esetek száma.
Az FBI jelentése szerint ez főként a fekete és ázsiai amerikaiak elleni támadások megugrásának tulajdonítható. A feketék elleni támadások száma a 2019-ben dokumentált 1930-ról 2755-re emelkedett tavaly (ez 40%-os növekedés), míg az ázsiaiak elleni incidensek száma 158-ról 274-re nőtt (ami 70%-is emelkedés). Érdekesség, hogy a fehér bőrű emberek ellen irányuló támadások száma is növekedett 16%-kal – tavaly így 773 kaukázusi etnikumú amerikai esett áldozatul valamilyen gyűlölet-bűncselekménynek. Jó hír ugyanakkor, hogy a muszlimellenes incidensek száma 42%-kal, a zsidóellenes esetek száma pedig 30%-kal csökkent a tavalyelőtti évhez képest.
A regisztrált elkövetők többsége (55%) fehér bőrű ember volt, 20% fekete és mindössze 1% volt ázsiai rasszú. „A gyűlölet-bűncselekmények és gyűlölet-incidensek megelőzése, valamint az azokra való reagálás az igazságügyi minisztérium egyik legfőbb prioritása – mondta Merrick Garland amerikai főügyész közleményében. Az FBI 2020-as gyűlölet-bűncselekményekre vonatkozó statisztikája is bizonyítja, hogy sürgős szükség van az átfogó válaszlépésekre.”
A főügyész elmondta, hogy a legtöbb gyűlölet-bűncselekményt faji, etnikai, származásbeli vagy nemi identitásbeli indítékkal követték el. „Ezek az adatok megerősítik azt, amit már hallhattunk a közösségektől, az ügyvédektől és a bűnüldöző szervektől szerte az országban” – mondta, hozzátéve, hogy a statisztikában szereplő számok nem tartalmazzák azt a vélhetően még több gyűlölet-bűncselekményt, amelyet nem jelentenek be.
Az Egyesült Államokban a kongresszus írja elő az FBI számára, hogy a helyi bűnüldöző szervek által benyújtott jelentések alapján gyűjtsön adatokat a gyűlölet-bűncselekményekről. Joe Biden amerikai elnök idén májusban írta alá a Covid-19 Hate Crimes Act nevű határozatot, amely felgyorsítja a gyűlölet-bűncselekmények felülvizsgálatát, és támogatást biztosít az ügynökségek számára a nyomozás, az azonosítás és a jelentéstétel javítására.
Forrás: The Guardian
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!