A leendő hadseregért felelős államtitkár aggodalmát fejezte ki a jelenlegi alkalmassági tesztekkel kapcsolatosan. Az egységes követelményrendszer miatt ugyanis lényegesen kevesebb női jelentkezőnek sikerül a felvételi.
„Aggasztónak tartom a teszt következményeit, főleg azt, hogy a jövőben képesek leszünk-e megtartani a női katonákat” – nyilatkozta Christine Wormuth, akit megválasztása után Joe Biden elnök jelölt az amerikai hadseregért felelős államtitkári posztra. Ha a Szenátus is jóváhagyja a döntést, ő lehet az első nő, aki az Egyesült Államok történelmében betölti ezt a pozíciót.
Az amerikai hadsereg új fizikai alkalmassági tesztje, az ACFT (Army Combat Fitness Test) tavaly októberben lépett életbe, és azóta is folyamatos vita tárgyát képezi. A korábbi rendszerrel ellentétben ugyanis ez nem tesz különbséget a jelentkezők között aszerint, hogy milyen életkorúak vagy melyik nemhez tartoznak – a férfi és női, fiatalabb és idősebb katonajelöltekre egyaránt egységes követelmények vonatkoznak. Ennek következtében azonban aránytalanul nagyobb a sikertelen felvételik aránya a női jelentkezők között, a Military.com adatai szerint tavaly például a nők 60 százalékának nem sikerült teljesítenie az elvárt fizikai követelményeket, idén áprilisban pedig 44 százalékuk bukott el, miközben a férfiaknak csupán 7-16 százaléka esik ki az erőnléti rostán.
Christine Wormuth szerint a hadseregnek fontos a megfelelő mérce felállítása, ám a túlzottan szigorú fizikai követelmények miatt a tehetséges jelentkezők olyan pozícióktól (például a kiberháborús katonák) is eleshetnek, amelyek nem igényelnek különösen jó fizikai erőnlétet. „Fontosnak tartom, hogy a hadseregnek legyen edzettségi próbája, ami felméri a katonák számára szükséges harckészséget és segít elkerülni a sérüléseket. Ugyanakkor meg kell bizonyosodnunk arról, hogy senkit sem ér igazságtalan büntetés. A plank-gyakorlat kitűnő példa az alkalmazkodásra” – mondta a törvényhozók előtt tartott beszédében az államtitkár-jelölt.
Az említett plank-gyakorlat arra a változtatásra utal, amelyet az új alkalmassági teszt harmadik módosításakor vezettek be. Ennek értelmében azok a jelentkezők, akik nem tudják teljesíteni a rúdon húzódzkodásból az elvárt mennyiséget (nyújtott karral kell megtartani magukat egy rúdon lógva, majd a behajlított térdüket kell hozzáérinteni a könyökükhöz, miközben felhúzzák magukat a rúdon), az kiválthatja a gyakorlatot a plankinggel, azaz a deszkapóz 2 percen át tartó kitartásával. Ez a módosítás érezhetően javította a női jelöltek sikeres felvételi statisztikáit, így csaknem megfeleződött az eltanácsolt női felvételizők aránya (22 százalék), ami azonban még mindig magasabb, mint a férfiaké.
A hadsereg vezetői a törvényhozók előtti meghallgatásukon elmondták, hogy az ACFT miatt eltanácsoltak megoszló aránya valóban okot ad az aggodalomra, és egy hivatalos tanulmány elkészítése után nyitottak arra, hogy felülvizsgálják a jelenlegi felvételi követelményeket. Ennek érdekében a hadsereg minél több katonát biztat arra, hogy végezzék el a tesztet, ezzel is elősegítve az adatgyűjtési folyamatokat. Az eredményektől függően szóba jöhet majd további gyakorlatok lecserélése, vagy akár a nemspecifikus felvételi követelmények bevezetése is.
Az ACFT bevezetése előtt az APFT (Army Training Physical Fitness Test) alapján dőlt el, hogy mely jelentkezőket veszik fel a katonasághoz. Ez az erőnléti teszt egyszerűbb, olcsóbb és könnyebben megvalósítható volt a jelenleginél – a jelölteknek 2-2 perces köröket kellett teljesítenie a fekvőtámaszozásból és felülésekből a kétmérföldes futás mellett. A hadsereg vezetői azonban olyan felvételit szerettek volna bevezetni, ami jobban felméri a katonák általános fizikai erőnlétét. Így a mostani tesztek során a jelentkezőknek a már említett húzódzkodás mellett felhúzást, fekvőtámaszt, medicinlabdadobást, és egy 36 kilós szán elhúzását is teljesíteniük kell.
Malcolm Frost nyugalmazott vezérőrnagy, aki az ACFT rendszer kifejlesztésében is részt vett, úgy nyilatkozott, hogy a hadsereg egy átfogó teszt bevezetését tűzte ki célul, amely a küldetések teljesítéséhez szükséges minimum követelményeken alapul. Az új felvételi tesztek azonban a korábbinál sokkal több időt és drága felszerelést igényelnek, beleértve a súlyokat és a kettlebelleket.
Forrás: Military.com
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!