A boldog és hosszú távon is működő párkapcsolatok titka sokakat foglalkoztat.
Az Arizoniai Egyetem kutató 192 pár bevonásával végeztek egy hosszú távú tanulmányt, amely arra irányult, mi lehet a kapcsolatokban a legjobb módja a konfliktusok megoldásának. A tudósok 32 éven keresztül követték a párok, és vizsgálták a kapcsolatuk állapotát, valamint a felek fizikai egészségét. Az eredmények – amiket a Journal Of Psychosomatic Medicine című folyóiratban tettek közzé – megdöbbentőek voltak.
A kutatásban részt vevő párokat arról kérdezték, hogyan kezelik a párkapcsolati konfliktusokat, majd két csoportba, az „amikor dühös vagyok, kimutatom a partneremnek” vagy „amikor bosszús vagyok, hajlamos vagyok magam megbirkózni vele”osztották őket. Az eredmények tükrében elmondható, hogy a partnerek kapcsolatára és egészségére az volt a legjobb hatással, ha mindkét fél nyíltan megbeszélte a konfliktusait, kiadta magából a haragját. Számokban mérve ezeknél a pároknál a 30 éven belüli halálozás kockázata férfiak esetében 24 százalék, míg a nőknél 18 százalék volt. Érdekesség, hogy azon párok esetében, ahol mindkét fél magába temette az érzéseit, a nőknél ez az arány ugyanúgy 18 százalék volt, míg a férfiaknál valamivel több, 35 százalék.
A csavar azonban itt jön, ugyanis a vizsgálat feltárta, hogy az eltérő veszekedési kultúrájú pároknál a halálozás kockázata körülbelül a kétszeresére ugrott. Ha a nő fogta vissza magát, miközben a férfi kiadta a dühét, akkor az arányok 51 százalék (férfiak) és 36 százalék (nők) voltak, míg fordítva 49 százalék (férfiak), 28 százalék (nők). Tehát mindebből az következik, hogy rendkívül fontos a partnerségben, hogy a résztvevők ugyanazt a stratégiát kövessék, ha vitás helyzetről van szó.
Kyle Bourassa, a tanulmány vezetője és pszichológus elmondta, amikor az egyik fél meg akarja oldani a nézeteltéréseket, míg a másik inkább kerüli a vitákat, akkor ez előbb vagy utóbb, de stresszhez vezethet a mindenapi életben, ami aztán hosszú távon hatással lehet az egészségre is.
Amikor viszont a párok hasonló mentalitással kezdik el a vitákat kezelni, majd meg is oldják azokat, általában boldogabbak, kevésbé stresszesek és egészségesebbek
– derült ki a kutatásból.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!