A neten hódító optikai csalódás még a skizofréniát is képes kiszűrni.
Az interneten számtalan optikai csalódás terjeng, amelyek sokszor alapos képet festenek le rólunk. Egy ilyen arat most hatalmas sikert a netezők körében, ugyanis döbbenetes dolgokat tár fel az agyunkról. A teszt eredményében pedig azért bíznak meg nagyon sokan, mert az orvoslásban is bevetett módszer ez a fajta vizsgálat.
Az üreges maszk illúziója azért is kapott ekkora figyelmet, mert a tudományban ezzel is vizsgálják a skizofrénia jelenlétét vagy éppen annak hiányát. Először Richard Gregory neuropszichológus alkalmazta a gyakorlatban a tesztet, amely az optikai csalódáson alapszik. Azt kérik a pácienstől, nézze meg a forgó maszkot, és válaszoljon arra a kérdésre, hogy annak második része homorú-e vagy esetleg domború.
És hogy mit szűrhetünk le a válaszból? Az egészséges ember csak domború alakokat lát, ennek oka pedig az optikai csalódás. Az agy máshogyan érzékeli a fény és az árnyékok viszonyát a maszk belső oldalán, ez pedig alaposan megmásítja a valóságot. A normál psziché azonban újraalkotja a domborulatokat, a formák egymáshoz való viszonyát, és emiatt 3D-s képet érzékel.
Azok viszont, akik skizofréniában szenvednek, nem képesek ezt így érzékelni, agyuk nem veszi ki a 3D-s formákat. Ők mindent úgy látnak, ahogyan az van, agyuk nem "szépíti" meg soha a valóságot a kognitív funkciók károsodása miatt. Emiatt ők azt érzékelik, hogy a maszk belső fele homorú.
Bizalom a tudományban – szépségápolás más aspektusból
Fantasztikus tudomány a szépségért: visszaforgatott idő
Szakértők árulják el a neurotoxin legmeglepőbb felhasználási módjait
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!