Nők a technológia világában
MARNE LEVINE: Az Instagram általános vezérigazgató-helyettese (45)
A pályafutásom kezdetét a kormányzati munka területén töltöttem. Álmaim politikai munkáját végeztem, Obama elnök gazdasági tanácsadója voltam, amikor meghívást kaptam, hogy csatlakozzam egy kicsi közösségi hálózati céghez, a Facebookhoz. A globális politikáért felelős elnökhelyettes pozícióját ajánlották fel. Amikor 2015 januárjában felajánlották, hogy átmehetek az Instagramhoz mint a cég első általános vezérigazgató-helyettese, először aggódtam. Arra a kérdésre kellett választ találnom, miért, és nem arra, miért nem. Elfogadtam az állást, és nagyon szeretem. Az eddigi legnagyobb teljesítményem az, hogy tizenkét éve élek házasságban egy csodálatos férfival, akit Washingtonban ismertem meg. Mindig megnevettet. Két kisfiunk van, és egyáltalán nem vagyok tökéletes szülő: folyamatosan tanulom ezt a feladatot. Ne féljünk mindent beleadni a munkába! A technológiai ipar olyan gyorsan változik, hogy mindnyájunknak nap mint nap tanulnunk kell. Büszke vagyok a #MyStory nevű, most indult Instagram-projektre, amely lehetőséget ad a nőknek arra, hogy elmeséljék a saját történetüket. Vannak közöttük a tudomány területén, az üzleti életben tevékenykedő nők, és olyanok, akik megkérdőjelezik a szépségideálokat és a gendernormákat. A legnagyobb akadály, amelyet eddig legyőztem a pályafutásom során, az volt, hogy megtaláljam a saját hangomat. A Facebooknál mindenkit arra biztattak, hogy ossza meg másokkal a nézőpontját.
SARA BLAKELY: Feltaláló, a Spanx nevű high-tech fehérneműmárka alapítója és tulajdonosa (44)
Hét éven át faxgépekkel házaló ügynökként dolgoztam. Az édesanyámmal éltem, a nem megfelelő pasival jártam, és jobb életről álmodoztam. Egy nap azt írtam a naplómba, szeretnék feltalálni valamit, amit szeretek, és eladni sok millió embernek. Azt kértem, támadjon jó ötletem. Két évvel később levágtam a harisnyanadrágom lábrészét, hogy fehér nadrág alatt hordhassam. |
Egy évig sem a barátaimnak, sem a családtagjaimnak nem szóltam a Spanxról. Ehelyett szép csendben dolgoztam rajta esténként és hétvégenként. Ilyen módon nem kellett időt pazarolnom arra, hogy megvédjem és megmagyarázzam az elképzelésemet. Néha rám tört a kételkedés, de mindenáron jobb életet akartam teremteni magamnak, így a félelmeim és a kétségeim ellenére is haladtam tovább.
Nagyon hálás vagyok, hogy nőként többféle választási lehetőségem van. Mindig észben tartom, mennyire szerencsés vagyok, és hogy hány nőnek nincs választási lehetősége.
GLORIA CHUA: A Stanford Egyetem hallgatója és a CS + Social Good klub alapítója (21)
Az egyik legnagyobb akadály, amellyel szembesültem, az volt, hogy ne essem totálisan kétségbe, amikor majdnem megbuktam számítógépes ismeretekből. Gyerekkorom óta szeretek kitalálni fura dolgokat. Ötödikes koromban borospoharakat akartam rávenni arra, hogy lebegjenek, hetedik osztályban feltaláltam egy automatát, amelyik zongorázás közben lapozza a kottát, 11. osztályban egy rákdiagnosztikára szolgáló folyékony mikroszkopikus eszközt. |
Úgy döntöttem, a mérnöktudomány segítségével problémák szélesebb körét oldhatom meg, mint az orvostudománnyal, amelyet eredetileg célba vettem. A mérnöktudomány alapvetően sokkal inkább emberi, mint technikai problémák áthidalásáról szól.
Volt néhány rendkívüli nő, aki úttörő szerepet játszott a technológiában. Ott van a Facebooknál Sheryl Sandberg, a Pinterestnél Tracy Chou, vagy a barátom, Lea Coligado a Stanfordon, aki azért indította el a Women of Silicon Valley nevű website-ot, hogy bemutassa a technológiai iparág vezető nőit.
A cikk folytatását az ELLE aktuális, áprilisi számában olvashatjátok!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!