A mostani tizenévesek beleszületettek a technika világába. Az innováció, a folyamatos fejlődés, a határok feszegetése számukra teljesen természetes. Persze közöttük is akadnak igazi úttörök. Mint például Bíró Enikő, aki gimnazistaként komoly tudományos eredményt ért egy rettegett betegség kezelésében.
A mostani tizenévesek beleszületettek a technika világába. Az innováció, a folyamatos fejlődés, a határok feszegetése számukra teljesen természetes. Persze közöttük is akadnak igazi úttörök. Mint például Bíró Enikő, aki gimnazistaként komoly tudományos eredményt ért egy rettegett betegség kezelésében.
Látászavar, zsibbadás, egyensúlyzavar, fáradékonyság, bénulás. Csupán néhány a sclerosis multiplex (SM) változatos tünteiből, amelyektől Magyarországon legalább 6-8000 ember szenved. „Az autoimmun kór elsősorban a fiatalokat, közülük is nagyobb arányban a nőket támadja meg, akik sok esetben akár 20-25 évesen tolószékbe kényszerülnek” – mondja Bíró Enikő, aki az elmúlt évben éppen emiatt választotta kutatási területként az SM kezelésének lehetséges módszerét. „Az Apáczai Gimnázium biológia tagozatos diákjaként lehetőséget kaptam, hogy a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyerekklinikáján bekapcsolódjam az egyik kutatócsoport munkájába. Azt vizsgáltuk, hogy a skorpióméreg hasznos lehet-e a sclerosis multiplex jövőbeni kezelésében. Jelenleg ez a betegség gyógyíthatatlan, ráadásul az életkörülményeket jelentősen károsító tünetekkel jár. Ezért tartom fontosnak, hogy ha visszafordítani nem is lehet, de próbáljunk meg olyan módszert találni, amellyel legalább lassítani tudjuk a betegséget okozó folyamatokat.” Enikő először teljesen másnak képzelte a laboratóriumi munkát. „Azt gondoltam, mindenki ül a kis bokszában és eldolgozgat magában. Ehhez képest azt láttam, hogy hihetetlen mértékű összedolgozás van. Elképesztő az itt folyó brainstorming, ötlet- és megvalósítás-áradat, az a lelkesedés, odaadás és alázat, amit mindenki tanúsít a munka iránt. A csapatnak persze van egy vezetője, de mellette ott vannak a kutatóorvosok, orvostanhallgatók, PhD-hallgatók. És többek között az én példám is mutatja, hogy akár középiskolás diákként is részt lehet venni egy ilyen volumenű munkában.” A kutatási projekttel Enikő benevezett az idei Magyar Innovációs Szövetség által rendezett ifjúsági versenyre, ahol Áronhoz hasonlóan, első helyezett lett. Így ő is ott lesz ősszel Helsinkiben az Európa Bajnokságon. Emellett ő képviselheti hazánkat és a fiatal kutatókat Svédországban a SIYSS (Stockholm International Youth Science Seminar) tudományos rendezvényén, amelynek záróeseménye a Nobel-díj kiosztási ceremónia. Bár a hónapokig tartó kísérletek nem hoztak átütő sikert – kiderült, hogy önállóan a skorpióméreg nem elegendő az SM hatékonyabb kezeléséhez –, a tudomány nem áll meg! Enikő kutatócsoportjával most annak próbál utánajárni, hogy a skorpiómérget a már létező kezelési módokkal együttesen alkalmazva létrejöhet-e egy hatékonyabb kombinációs terápia. Ősztől pedig pajzsmirigy-megbetegedésekkel kezdenek el foglalkozni a laborban. „Szintén szeptembertől kezdem meg a tanulmányaimat a Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán. Hosszú ideje érdekel a gyerekgyógyászat, a koraszülött intenzív osztály nagy hatással volt rám. Lelkileg ez nem lenne egyszerű pálya, viszont annál több gyönyörűséget is tartogathat – mondja Enikő, majd hozzáteszi: – Nem véletlen, hogy gyerekorvos szeretnék lenni. Számomra nagyon fontos a család, és hogy egyszer jó anya lehessek. Mind közül ez a legfontosabb.” További kiugróan tehetséges fiatal kutatókkal az Elle szeptemberi számában ismerkedhetünk meg.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!