Az Index távozó szerkesztőségének arca volt, majd az annak alapjain létrehozott lap főszerkesztője lett – a magyar közéleti portálok egyedüli női vezetőjeként. A Telexet irányító Munk Veronikával izgalmas családfájáról, egészséges önképéről és a család vs. munka utálatos témájáról beszélgettünk.
Munk Veronika a harmadik legbefolyásosabb nő a magyar médiában a Forbes idei listáján. Érzel kis bizsergést a mondattól?
Munk Veronika: Persze, megtisztelő és nagyon jólesik, de azért nem az ilyen listák alapján mérem meg azt, hogy elég jó szakember vagyok-e. Ráadásul azt is tudom, hogy ez az elismerés nemcsak nekem szól, hanem annak a nyolcvan másik embernek, akikkel közösen mondtunk fel az Indexben, majd hoztuk létre egy részükkel a Telexet. Ez egy fantasztikus csapatmunka volt, és ha valamitől bizsergést érzek, az ez.
Az Index-sztori története viszonylag jól ismert, a teljes világsajtót bejárták a felvételek a kollektív felmondásotokról, ahogyan a sajtót tájékoztatod, mögötted a szerkesztőséggel. Érzelmileg milyen fázisokon mentél keresztül ebben az időszakban?
M.V.: Mivel már évek óta világos volt, hogy egyszer elérünk eddig a pontig, a gyász tulajdonképpen már korábban elkezdődött nálam, ezért mire ténylegesen megtörtént az eset, már az elfogadás fázisában voltam, és a felmondást is szinte sztoikus nyugalommal viseltem. A közösség ereje viszont nagyon megérintett, ahogy a beszámolókban is látszott, sírva ölelgettük egymást a kollégákkal. Aztán hihetetlen erőt adott, amikor több ezer ember masírozott miattunk Budapest utcáin, és azt gondoltuk, tényleg muszáj valahogyan folytatnunk.
És hogy viseled a rád szakadó ismertséget?
M.V.: Ambivalensen. Az írott sajtó igazi háttérmunka, és én soha nem is vágytam ennél erősebb figyelemre. Kicsit sok is nekem ez a mostani jelenlét, miközben vannak felemelő pillanatai is.
A Munk név, ha jól fejtem meg az etimológiáját, szerzetest jelent. Van ennek bármi jelentősége a családban?
M.V.: Mivel a legkevesebb hajlamom sincs az ezotériára, még csak nem is gondolkoztam ezen soha. Apukámtól viszont, aki matematikus és hobbista családfakutató, tudom, hogy a feltételezések szerint honnan ered a nevünk: a munkácsi haszid zsidó közösség nevéből rövidült. De dán nyelven például valóban szerzetest jelent.
Mit lehet még tudni erről a családfáról?
Apukám azt szerette volna, ha a két lánya és az öt lányunokája megismeri a gyökereit, ezért az elmúlt harminc évben végiginterjúzta a család idősebb tagjait, és a tőlük hallott anekdotákat megírta egy gyönyörű kötetben. Több száz évre visszamenőlegesen sikerült feltérképeznie a családunk nagyon színes történetét, amiben voltak többek között hódmezővásárhelyi parasztemberek, gazdag budapesti nagypolgári zsidók és felvidéki kereskedők is. Igazi változatos mix.
Te pedig egy kőbányai lakótelepen, a Hős utcától nem messze nőttél fel az egyetemi oktató szüleiddel. Hogyan telt a gyerekkorod ebben az izgalmas szociokulturális közegben?
M.V.: A nyolcvanas évek értelmiségi létformája tökéletesen illett ehhez a panellakótelephez, gyerekként nem – és azóta sem – éltem meg ezt cikinek. Sőt, ma is büszkén szoktam mesélni róla, ahogy a barátaimmal csapatokban bandáztunk a környéken, ami egy etnikailag és egzisztenciálisan is igen sokszínű hely volt. Ez nekünk is adott egyfajta csibészséget és erős szabadságérzetet, ami azóta is meghatározza az identitásomat. (...)
A vezetési stílusodban szerinted miben jut szerephez az, hogy nő vagy?
M.V.: Van egy olyan általános nézet, hogy a női vezetők kedves, emocionális gombócok, akik mindent érzelemből csinálnak, ami elég káros sztereotípia. Bár ha az empátiát érzelmességnek tekintjük, azt vállalom. Én egy elég inkluzív vezetőnek tartom magam, szeretem meghallgatni a kollégáim véleményét, miközben azt is világossá teszem, hogy a végső döntés a vezetőé, vagyis esetünkben a vezetőké, hiszen a Telexnél ketten vagyunk Dull Szabolccsal főszerkesztők, prímán működő kettősként. De összességében: én az alapos kommunikációban és döntéselőkészítésben hiszek.
Milyen volt az ős-Indexben dolgozni, mit gondol a családi életét feszegető kérdésekről, és mit üzen az Elle szerkesztőségnek? A Munk Veronikával készült teljes interjút elolvashatjátok az Elle magazin 2021/május–júniusi számában.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!