Figyelj a kortársra idén tavasszal!
Chiharu Shiota: Emlékeső
Ferenczy Múzeumi Centrum, május 12-től
A japán képzőművésznő Kiotóban és Németországban végezte iskoláit, jelenleg egy londoni, egy berlini és egy párizsi galéria is képviseli. Művei rendszerint a performansz és az installáció műfajaiban születnek, bár rendszeresen dolgozik együtt koreográfusokkal és zeneszerzőkkel különböző opera-, koncert és tánc előadásokon. Leghíresebbek teremnyi fonal- vagy csőhálói, melyekben mindennapi tárgyakat – kulcsokat, ablakokat, ruhákat – kötöz össze egyetlen alkotássá. A Kmetty Múzeumban és a Szentendrei Képtárban a legutóbb a Velencei Biennálén nagy feltűnést keltő „Kulcs a kézben” című installáció újragondolt változatát hozza létre Shiota. Ehhez az alkotáshoz már március közepétől gyűjtötték a használaton kívüli kulcsokat, szám szerint 15.000-t Magyarországon és a környező országokban, aki kulcsot adományozott, belépőt kapott a kiállításra.
Szabó Eszter Ágnes: Nagymamám, Zalai Imréné találkozása David Bowie-val
Rock/tér/idő
Ludwig Múzeum, május 6 - június 26.
A Ludwig múzeum tudja, mi az a rock ’n’ roll! Miközben a „Szenvedély. Rajongás és művészet” című , Berlinből érkezett kiállítás a ’60-’80-as évek zenei rajongói magatartásával foglalkozik – egy olyan korszakéval, amikor az igazi fanek sűrűn leveleztek, hirdetéseket adtak föl, fotókat cseréltek, posztereket és saját magazinokat, műsorokat készítettek - , az első emeletén a ’70-es, ’80-as évek Magyarországának underground mozgalmáról gyűjthetünk új impressziókat. Ebben az időszakban itthon erősen összefonódott a zene és a képzőművészet, a neoavantgárd művészetfelfogás ezt teljesen természetesnek kezelte. A Rock/tér/idő című kiállítás fontos felvetése, hogyan hat a popzene a kultúrára és a társadalomra, új, szubkulturális csoportokat létrehozva, és hogyan alakítja a fiatalok identitását.
Éva Köves & Andrea Sztojánovits: Monorchrome Clack 1.2.
Modernity X Hungary
New York, különböző helyszíneken, május 7-augusztus 14.
Május 27-én nyílik majd meg a New York-i Guggenheim Múzeumban a Future Perfect nevű kiállítás, mely Moholy-Nagy László munkásságának állít emléket, mintegy 300 alkotáson keresztül. Ezzel párhuzamosan egy sor esemény mutatja be New Yorkban a modern és kortárs magyar kultúrát, így fotóművészeti tárlatok is, melyek a Balassi Intézet New York - Magyar Kulturális Központ és az Art Market Budapest közreműködésével, a New York-i Alma-On-Dobbin művészeti alapítvány szervezésében jönnek létre. A kiállításokon bemutatott válogatások kiemelkedő művészeti értéke és különleges szakmai koncepciója a 20. századi magyar származású klasszikusok alkotásaira reflektálva New Yorkban eddig soha nem látott gazdagságban prezentálja a jelen és az elmúlt mintegy ötven év hazai fotóművészetét, áll a közleményben. Ezeken a kiegészítő tárlatokon olyan, vájt fülűek számára fenntartott ritkaságok is lesznek, mint Moholy-Nagy László 1941-ben készült Light Machine című színes filmje, vagy Moholy-Nagy korszakalkotó Telehor 1 (1936) című magazinja, aminek most facsimile kiadása jelenik meg.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!