Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Menő dizájntáskák kortárs művészek és roma varrónők együttműködésből

2024. november 28.

5 perc olvasás

ELLE

Bagázs Egyesület Bura Galéria Art Weekend Budapest
Menő dizájntáskák kortárs művészek és roma varrónők együttműködésből
© Bagázs Közhasznú Egyesület

A dányi romatelepen élők készítik azokat az egyedi táskákat, amelyeket kortárs művészek illusztrációi díszítenek.


Egyedi mintájú Esély Táska-kollekció mutatkozik be a Bura Galéria november 28-án nyíló SHANCO, MOZGÁSBAN című kiállításán. A táskákat a Bagázs Közhasznú Egyesület jóvoltából öt – a társadalmi mobiltás és az identitás kérdéseit feszegető – roma és nem roma származású művész és a romatelepen élő varrónők közötti kooperáció keltette életre. A kiállítás az ART WEEKEND BUDAPEST (AWB) kiemelt eseménye, amelynek idei témája a mozgás, a mozdulat. 

A Pest vármegyében található Dány romatelepén hagyományőrző oláh cigány közösség él, ahol a nők jellemzően háztartásbeliek vagy közfoglalkoztatottként dolgoznak. Egzisztenciális támogatásukra a Bagázs csapata egy olyan önfenntartó projektet, társadalmi vállalkozást dolgozott ki, amely hosszú távon megélhetést biztosíthat több telepen élő nő számára.

Megélhetés és magas művészi érték

A program keretében a dányi varrónők táskákat készítenek, amelyek értékesítéséből önálló jövedelemre tehetnek szert. Ez a bevétel lehetőséget ad számukra, hogy saját megélhetésüket és családjukat támogassák, így a vállalkozás egyre önfenntartóbbá válik, ahogy egyre több lehetőséget kínál a romatelepeken élő nőknek. A programhoz öt kortárs magyar művész csatlakozott, akiknek a társadalmi mobilitás témában készített alkotásai grafikái díszítik a táskákat. Az eladásokból befolyó összeg nem csak a varrónők és a művészek megélhetésére, hanem a vállalkozás fenntarthatóságára, hosszú távú piacképes működésére is fordítódik.

Bagázs Közhasznú Egyesület

A projektről dr. Both Emőke, a Bagázs Közhasznú Egyesület társelnöke elmondta, hogy a koncepció kitalálásánál fontos szempont volt, hogy az elkészült táskák ne csupán jótékony célból megvásárolható kézműves termékek legyenek, hanem olyan menő dizájntárgyak, amelyek a hétköznapi funkcionalitás és a művészet határvonalait képesek áthidalni.

A különleges szövettáskákat a megnyitótól kezdve a galéria kiállítótermében, a Bagázs online adományboltjában lehet megvásárolni.

A SHANCO x Bura projektben résztvevő művészek és alkotásaik:

  • Poór Dorottya képregényei női közösségek mindennapjait és identitáskeresését mutatják be. Kíváncsisága, a nők életét befolyásoló társadalmi mobilitás lehetőségeire irányul. Finoman kérdőjelezi meg a hagyományos női szerepeket, vizsgálva, hogyan alakíthatják át a nők saját helyzetüket a modern identitások kialakítása érdekében. 
  • Juhász Nóra a Dányban található SHANCO projekt helyszínét digitális képeken örökíti meg. A romatelep, mint településrész még a Google Maps térképein sem jelenik meg, ami kérdéseket vet fel a település viszonyáról saját lakóihoz. A fotóművész által megalkotott digitális terek új narratívát teremtenek, felhívva a figyelmet bizonyos társadalmi osztályok láthatatlanságára, ami gátja a társadalmi mobilitásnak. 
  • Galyas Denerak Dóra fotósorozata az édesapjával való kapcsolat újjáépítését dokumentálja, aki fiatalon néptáncolt, színészkedett és zenélt, de ezt a társadalmi előrejutás érdekében fel kellett adnia. Közös fotóik elsősorban családi kötelék erősítését segítik, de rávilágítanak a társadalmi mobilitással járó személyes áldozathozatalra, és hogy a kulturális háttér mennyire magában hordozza az egyéni lehetőségeket. 
  • Horváth Anita művészete a roma női identitás komplex világát mutatja be, a patriarchális elnyomással való szembenézést állítva a középpontba. Munkái bemutatják a hagyományok és az autonómia közötti feszültséget; a roma nők útját a társadalmi mobilitás felé és női önállóságuk megteremtésének a kihívásait. 
  • Oláh Norbert bővülő sorozatában az űrutazás metaforáján keresztül vizsgálja a roma identitás és a társadalmi mobilitás kérdéseit. Disztópikus és sci-fi elemeket ötvöző alkotásai a roma közösség kihívásait és lehetőségeit tükrözik. Oláh barátait és pályatársait különböző jelenetekbe helyezve a roma kultúra láthatóságára koncentrál, egy jövőbeni űrutazás humoros képeinek a segítségével. Munkái nemcsak a roma identitás rejtett aspektusait tárják fel, hanem ironikus és elgondolkodtató társadalomkritikát is megfogalmaznak.

Neked ajánljuk

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves