Feltérképeztük, miben rejlett annak idején a Szex és New York titka. Mert hogy forradalmi sorozat volt, az nem kérdés. De vajon megtalálja-e a helyét 2021-ben is?
Óriási felhajtás övezte a több mint húsz év után visszatérő legendás triót, Carrie-t, Mirandát és Charlotte-ot, ami nem csupán a jól megkomponált reklámkampányok számlájára írható. A Szex és New York egyike azon kultikus sorozatoknak, amelyek egy egész generáció gondolkodásmódját alakították, és olyan témákat emeltek be a közbeszédbe, amelyekről korábban még a négy fal között is csak félve mertünk beszélni. Több mint 90 epizód és két játékfilm után az igazi kulturális és feminista forradalmat útjára indító széria visszatért a képernyőkre – mi pedig utánajártunk, miben rejlett a Szex és New York úttörő sikere.
„Annak idején meglehetősen alábecsülték a szériát – emlékszik vissza Olivier Joyard sorozatszakértő. – Úgy tekintettünk rá, mint egy jó nőkről szóló sorozatra, amelynek hősei kevéssé romantikus életet élnek.” A New York Times 1998-ban „narcisztikus tündérlányokként” hivatkozott a négy barátnőre, míg a Washington Post egy „utazó bolhapiachoz” hasonlította Carrie Bradshaw karakterét. A Szex és New York sikere ennek ellenére az első perctől egyértelmű volt: már az első évad epizódjai is átlagosan 3 millió nézőt ültettek a képernyők elé, ez a szám pedig a hatodik, egyben utolsó évadra 8 millióra nőtt.
„Ez egy hatalmas jelentőségű sorozat” – erősíti meg Iris Bey, a Szex és széria című esszé szerzője, aki szerint a Szex és New York forgatókönyvének színvonala megközelítette a sorozatok mércéjének tekintett Maffiózókét. Korábban a nők közötti viták a szappanoperákra korlátozódtak, amelyeken legfeljebb nevetni lehetett, ám a Szex és New Yorkban az olyan „hiábavaló” dolgokat is, mint a divat, valódi intellektuális igényességgel kezelték. Nem is beszélve az őrült szabadságot hozó hangnemről, amivel olyan tabu témákról mert beszélni a sorozat, mint a női szexualitás. Szodómia, maszturbáció, cunnilingus, orgazmus, szexjátékok, édeshármas – nincs olyan téma, amiről ne esett volna szó a barátnők között.
„A női vágy ábrázolása, ahogyan azt Kim Cattrall megtestesítette a képernyőn, hallatlan volt” – jelenti ki Olivier Joyard. Emellett ez a széria volt az első, amelyben a női szolidaritás központi szerepet kapott, a nyolcvanas és kilencvenes évek fikcióiban még javában a nők közötti rivalizálást ábrázolták. Akárcsak a tűsarkúban járó muskétásokat, Carrie-t, Mirandát, Charlotte-ot és Samanthát azonban semmi sem szakíthatta szét egymástól, még a férfiak sem. „Nem csupán kávézgatnak és a pasikról beszélgetnek, hanem ambiciózus nők, akik a tettek mezejére lépnek, ha kell” – mondja Iris Brey.
Elég egy pillantást vetni Samantha pályájára: példátlan szakmai sikereket ér el, közben átesik egy mellrákon, és még a betegsége közben is azon gondolkodik, szexuálisan aktív maradhat-e vagy sem. Hogy mi az ilyen őszinteség titka? Először is egy meleg férfi, Michael Patrick King, a sorozat showrunnere, aki mesteri női forgatókönyvíró csapattal vette körül magát. Így az epizódok a női élet minden aspektusára kitérnek, beleértve a kevésbé dicsőségeseket is, mint amilyen Samantha őszülő szeméremszőrzete vagy Miranda anyasággal kapcsolatos kínjai.
Szintén forradalmi újításnak számított az, hogy Patricia Field stylist látnoki munkájának köszönhetően a divat a sorozat központi eleme lett. A luxusmárkák és az olcsó darabok, a kortárs és a vintage ruhák őrületes kavalkádja emelte Carrie Bradshaw-t igazi divatikon státuszba. A Szex és New York indította el a párbeszédet a divat- és a filmes szakma között, a két iparág pedig a mai napig szorosan összefonódik.
Igaz, a szériát sokszor érte az a vád, hogy a gazdag és fehér nők képeslapokra illő életét mutatja be New Yorkban, ami csak a divatos éttermek és az éjszakai klubok VIP részlege között zajlik. „A producer, Darren Star és a Szex és New York többi szereplője is többször kifejezte sajnálatát, amiért annak idején egy teljes egészében fehér szereplőgárdára bízták a kozmopolita város reprezentálását” – írja elemzésében Jennifer Padjemi, a Feminism & Pop Culture szerzője.
2021-es szemszögből nézve persze bőven akadnak kínos jelenetek a biszexualitásról vagy a transzneműségről, frissessége és szabad hangneme azonban így is kiemeli a sorból. A másik szemrehányás, ami rendre felmerül a Szex és New York kapcsán, az a szerelemről alkotott, meglehetősen konvencionális víziója: Carrie, a reménytelenül romantikus nő teljesen belegabalyodik a Mr. Biggel való toxikus kapcsolatába. „Egy sorozat nem azért van, hogy kipipáljon minden problémát – árnyalja a képet Iris Brey. Sok nő számára volt ez a valóság abban az időben, és a Szex és New York kendőzetlenül mutatta be a párkapcsolati zsákutcákat.”
Ezeket a hiányosságokat pedig kétségtelenül szem előtt tartották az And Just Like That készítésekor, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az új, sokszínűbb szereposztás. Részben talán ennek hatására született meg az online világban a #wokecharlotte mém, amelyben a sorozat egykori részeiben elhangzó mondatokra reagál képzeletben Charlotte, a 2021-es trendeknek megfelelően.
„A rebootok gyakran hajlanak a múlt hibáinak kijavítására, ezzel azonban azt kockáztatják, hogy vontatottá válnak” – mondja Jennifer Padjemi, ezt a megfigyelést pedig Olivier Joyard is osztja. „Nem szabad elvárnunk, hogy az And Just Like That legyen a mércéje annak, amit egy sorozattól 2021-ben várunk.” Elvégre az eltelt időszakban napvilágot láttak olyan alapvető jelentőségű sorozatok, mint a Csajok, a Fleabag vagy a Tönkretehetlek, amelyek egyfelől a Szex és New York örökségét vitték tovább, másfelől annak ellenpontjaként épültek fel.
„Ha a sorozat a kortársait próbálja majd utánozni, akkor várhatóan gyengén fog teljesíteni, ezért reméljük, hogy inkább az idő múlását és az öregedés kérdéseit feszegetik majd az epizódokban” – véli Iris Brey, aki szerint éppen azzal válhat 2021-ben forradalmivá a széria, ha bemutatja az idősödő testekben dúló vágyat és az élvezethez való viszonyukat, mivel még mindig nagyon kevés pozitív példát láthatunk az 50-60 éves nők ábrázolásáról. Vajon hallhatunk majd vidám párbeszédeket a menopauzáról, a libidó csökkenéséről vagy éppen az elválásról? Megmarad-e a New York-i barátnőkre jellemző szabadság és merészség? „Nem próbáltuk megfiatalítani a sorozatot – árulta el Cynthia Nixon az amerikai Vogue-nak. – És higgyék el, az új évadban is lesz bőven szex – tette hozzá Sarah Jessica Parker. Az erős szentimentális töltet tehát adott, a rajongóknak húsz év elteltével is ugyanúgy megdobbant a szívük, amikor Sarah Jessica Parker tűsarkúban vonult New York utcáin. Kíváncsian várjuk, hogyan folytatódik a sikerszéria…
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!