Akrobatikus siklóernyőzés, röviden acro. Egy-két perces ördögi tánc a magasban, az adrenalin-löketek és a közvetlen életveszély közötti vékonyka mezsgyén. És akik enélkül már hosszú évek óta nem tudják elképzelni a mindennapokat: Takáts Pál és Kézi Gábor, avagy a justACRO Team.
Akrobatikus siklóernyőzés, röviden acro. Egy-két perces ördögi tánc a magasban, az adrenalin-löketek és a közvetlen életveszély közötti vékonyka mezsgyén. És akik enélkül már hosszú évek óta nem tudják elképzelni a mindennapokat: Takáts Pál és Kézi Gábor, avagy a justACRO Team.
A levegőben vertikálisan és horizontálisan pörgő manőverek előre megkomponált sorrendben váltják egymást, a forgások, spirálok és bukfencek szinte követhetetlenek. A hagyományos siklóernyőzéstől eltérően az acróhoz speciális ernyő szükséges, a látványos koreográfia megvalósítására pedig nincs több idő egy-két percnél, hiszen a manőverekkel gyorsan fogy a magasság. „A Pireneusokban, Andorrától mintegy húsz kilométerre, Organyában található a legideálisabb terep, amikor csak lehet, ott gyakorolunk a versenyek előtt. Speciális mikroklímájának köszönhetően a gyakorlatsorozat után a széllökések és a termikek segítségével hihetetlenül gyorsan vissza lehet ismét emelkedni, így egész nap gyakorolhatunk leszállás nélkül. Legfeljebb napi hat-nyolc órán át lehet ezt kellő odafigyeléssel űzni” – meséli a 29 éves Kézi Gábor. „Acróztunk már csodálatos helyeken Spanyolországban, Svájcban, Brazíliában, de egy hármashatár-hegyi vagy egy visegrádi ernyőzés is igazán szívet melengető, viszont négy éve nem repültem már otthon” – teszi hozzá a társánál három évvel fiatalabb Takáts Pál. „Ha megvan a kellő technika és rutin, acrózás közben egy pillanatig sem érzed azt, hogy itt és most vége, a hobbiszinten űzött bázisugrásnál viszont van abban a 10-20 másodpercben valami egészen bizsergető, ami azután következik, hogy belevetetted magad a semmibe” – mondja mosolyogva Takáts. Könnyen beszél, rossz leszállás következtében eddig megúszta egy-egy csukló- és bordatöréssel, Kézinek viszont egy alkalommal a gerince bánta, hogy elszakadt egy zsinór: csigolyakompresszió lett a vége. A kórlapok azonban nem tántorítják el őket. Mint mondják, Magyarország könnyen nagyhatalom lehetne az akrobatikus siklóernyősök világában, csakhogy Takáts Pálnak és Kézi Gábornak egyelőre nem akad nemzetközi szinten sikeres követője, leszámítva a női vonalon szintén ismert és elismert Grillmayer Alexandrát. Kevesen vannak, de a mennyiségi lyukat minőséggel foltozzák be. Mióta eltűnt a színről a sportág születése mellett bábáskodó Rodriguez-ikerpár, Raúl és Felix, a spanyolok nem tartoznak a domináns nemzetek közé, a francia hegemónia is a múlté már. Hiába vannak egyre többen a németek, az osztrákok, a svájciak, az augusztus 28-án Ausztriában zárult 2011-es Világkupa-sorozat végén a magyarok előtt hajtott fejet a világ. Egyéniben Pál megnyerte az egyénit, a justACRO Team a világ legjobb szinkron csapatává vált, a lányok között pedig Alexandra diadalmaskodott. Az acrózásról bővebben az Elle Man legújabb lapszámában olvashatunk.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!