Az ő írásaikra figyelünk
„A kortárs irodalomban még mindig messze vagyunk attól, hogy fele-fele arányban legyenek női és férfi alkotók. Ezt nem örömmel látom, de érzékelem, hogy ez a helyzet” – nyilatkozta az Elle-nek Szilágyi Zsófia irodalomtörténész és kritikus annak kapcsán, hogy a Libri irodalmi díj jelöltjeinek tizes listáján mindössze két nő akadt. A díjat végül kettejük egyike, Rakovszky Zsuzsa nyerte, mi pedig az ünnepi könyvhét alkalmából döntöttünk úgy, hogy bemutatunk néhány női szerzőt, akiknek az írásaira érdemes figyelni. További közös jellemzőjük, hogy illik rájuk az, ami az Elle-t is jellemzi, tudniilik hogy a férfiak is olvassák őket.
Zelei BoriAz öt évig tanárként dolgozó szerző első könyvének, a Kevert című novelláskötetnek az a különlegessége, hogy a magyar könyvpiac történetében ez az első szépirodalmi alkotás, amely közösségi finanszírozásban jelenik meg. Az idei könyvhétre elkészült kötet gondozására a L’Harmattan Kiadó vállalkozott, ám a megjelentetést költségeit azok az ismerősök és ismeretlen érdeklődők adták össze, akik az egyik közösségi finanszírozási weboldalra feltöltött, saját készítésű videója alapján támogatásra érdemesnek találták Bori ötletét. A novellákat a szerző saját élményei és tanárként egy hátrányos helyzetű diákokat befogadó iskolában szerzett tapasztalatai ihlették.
Zelei Bori a könyvhéten: június 11., szombat, 14:00, L'Harmattan standja Vörösmarty tér, június 12., vasárnap, 17:00, Liszt Ferenc tér, Írók boltja
Mörk LeonóraA szerző (amúgy civilben az Elle vezető szerkesztője) ugyanolyan regényeket szeret írni, mint olvasni: több idősíkon játszódó történeteket, ahol a jelen és a múlt egymásra rímel, és a mából nézve válik érthetővé a múlt. Olvasóit elvitte már a 21. századi Budapest mellett a 19. század végének müncheni magyar festői közé, a 2. világháborús Salzburgba, legfrissebb, Lány igazgyöngyökkel című könyvében pedig az 1720-as évek Drezdájába. Mindeközben a történetek olyan aktuális kérdésekkel is foglalkoznak, mint a szexuális erőszak, a férfi-női szerepek határainak elmosódása, a két nem esélyeinek egyenlőtlensége, az internetes zaklatás vagy a véres műkincsek.
A Holdfény szonáta könyvtrailere:
A szerző Facebook-oldalát ITT éred el!
Mörk Leonóra a könyvhéten: június 11., szombat, 16:00, Vörösmarty tér, a Jaffa Kiadó standja
Szendi NóraA szerkesztőként is dolgozó író évekig gyűjtötte az anyagot Zárványok című regényéhez, amelynek a főszereplői drogosok, de nem a lecsúszott fajtából, hanem jómódú, budapesti értelmiségi fiatalok, akik számára a kábítószer a mindennapjaik szerves része. „Azért nem kábítószeres élménybeszámolókról van szó, a regényben ennél jóval fontosabb az emberi kapcsolatok ábrázolása” – nyilatkozta a kötetről Szendi Nóra, aki maga készítette az illusztrációkat, sőt, a címlapot is maga tervezte. A Zárványokkal újabban a YouTube-on is találkozhatunk, mert rövid videók készülnek hozzá, ahol a jelenetek egyes helyszínein a szerző olvas fel a regényből.
A könyv egyik videója:
A szerző Facebook-oldala ITT!
Szendi Nóra a könyvhéten: június 11., szombat, 20:00, Könyvek éjszakája, a Fiatal Írók Szövetségének standja
Szőcs HenrietteA Győrben élő szerző egyaránt ír regényeket, novellákat és meséket, kritikusként pedig recenziókat is. Első regényét, a 2011-ben megjelent Alteregót tavaly követte a Napkút Kiadónál megjelent Ősképcsarnok című novellafüzér, amelyben női és férfisorsok mozaikkockáiból áll össze egy család története. Az országhatárokon és korszakokon átívelő történetek hősei átélnek világháborút és hadifogságot, kivándorlást és diktatúrát, ahogyan valamennyiünk ősei. Mintha egy családi fényképalbumot lapozgatnánk, ismert és ismeretlen szereplőkkel, akiknek csak a körülményeik eltérőek, az érzéseik ugyanolyanok.
A szerző honlapja ITT!
Szőcs Henriette a könyvhéten: június 10., péntek, 14-16 óra, győri könyvhét, a Könyvbarlang standja (Győr, Baross utca)
Durica KatarinaAz Elle-nek is rendszeresen dolgozó szerző megtapasztalta, milyen magyarnak lenni szlovákok közt, nőként dolgozni arab férfiak közt, fehérként élni egy teljesen más színű világban. A könyveinek is visszatérő motívuma az otthonkeresés és a rácsodálkozás más kultúrákra. Első regénye, a Szökés Egyiptomból párhuzamosan futtatja egy európai lány és az egyiptomi fiatalok történetét, akik mindnyájan a kiutat keresik saját életük szűknek érzett keretei közül. Most megjelent, Szlovákul szeretni című regénye pedig kisebbségi lét, hűség és hűtlenség, árulás, kiszolgáltatottság problámival és elhallgatott családi titkokkal szembesíti szereplőit.
A szerző blogját ITT találod!
Durica Katarina a könyvhéten: június 10., péntek, 17:00, a Libri Kiadó standja; június 12., vasárnap, 17:45, Szeged, Dugonics tér
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!