A pszichológusok szerint a célok kitűzése nagyon jót tesz a mentális egészségnek.
A célok kitűzése fontos, ugyanakkor gyakran olyan merész, lehetetlen vállalásokat tesztünk, amik kudarcra ítéltettek. Ez viszont frusztrációt okozhat, veszélybe sodorhatja az önbizalmunkat, végső soron pedig nagy eséllyel azt eredményezi, hogy félve tűzünk már csak ki bármiféle célt magunk elé. Szerencsére létezik néhány hatékony módszer, amikkel egy kicsit becsaphatod magad annak érdekében, hogy pozitív és produktív maradj, ezeknek hála pedig végül bármilyen célt, legyen az kicsi vagy nagy, elérhetsz. Összeállításunkban most megmutatjuk a pszichológusok bevált stratégiáit, amit valóban működnek.
Az egyik eszköz, amit a terapeuták alkalmaznak az az ún. kognitív átstrukturálás. Na, de mit is jelent ez pontosan? Ezt most egy egyszerű példán keresztül meg is nézzük: tegyük fel, az a célod, hogy minél több zöldséget és egészséges tápanyagot vigyél be a szervezetedbe. Ezt hetekig tartod is, majd egy nap megkívánod a pizzát. Nem bírsz neki ellenállni, így megszed, ám ezzel elindul benned a bűntudat cunami, hogy akkor oda az egészséges életmód, majd az egészet inkább hagyod is, mert „mindent vagy semmit” alapon gondolkodsz. Ezen a ponton jön be a képbe a kognitív átstrukturálás, ami gyakorlatok annyit tesz, hogy elkezded magadat és a törekvéseidet reálisan szemlélni. A példánál maradva, nincs azzal a világon semmi gond, ha alkalomadtán eszel egy pizzát. Ha alapvetően a táplálkozásodban az egészséges alternatívákat részesíted előnyben, akkor hidd el, csak azért, mert ettél egy pizzát még nem fog minden romba dőlni. Ha sikerül megváltoztatnod a gondolataid, és képes leszel reálisan tekinteni a céljaidra, akkor nagyobb a valószínűsége annak, hogy motivált és elkötelezett maradsz még annak ellenére is, ha néha napján lesz egy-egy kilengésed.
Jeffrey Ditzell pszichiáte szerint ahhoz, hogy megvalósítsd az álmaid, bele kell szeretned abba a vízióba, amit elképzeltél. Ha a célod nem olyan, ami izgalomba hoz, akkor nehéz lesz motiváltnak maradni, mert nem fogod várni az ezzel kapcsolatos teendők elvégzését. Az egész valójában teher lesz, ellenben, ha valami olyasmiért dolgozol, amiben teljes szívvel hiszel, az végig motiválhat az utadon. A siker élénk és inspiráló víziója óriási segítség lehet neked abban, hogy kitarts. Akár készíthetsz egy inspirációs táblát is, amire mindent felragasztasz, ami a céloddal kapcsolatos, így folyamatosan, napra nap láthatod, mi az, amiért dolgozol. Ezzel lényegében beindítod a dopamin termelését a szervezetedben, ami egyfajta üzemanyagként fog pörgetni az álmaid megvalósítása során.
A szakértők szerint jó ötlet lehet a nagyobb célokat kisebb, mikrocélokra bontani. Ha mondjuk a terv az otthonod teljes átalakítása, akkor próbálj meg egy reális dátumot kitűzni a végső befejezés időpontjára, ezután pedig oszd etapokra a teendőket. Ha teljeskörű felújításba kezdesz, akkor minden helyiséghez kapcsolódjon egy céldátum, így ugyanis folyamatosan látni fogod magad előtt az ütemtervet. A pszichológusok szerint ez azért jó stratégia, mert így nem fog annyira nyomasztani az előtted álló feladat. Ha kisebb részekre osztod a feladatot, akkor nagyobb az esélye annak, hogy meg is birkózol majd vele, ráadásul végig magabiztos és motivált maradhatsz.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!