Magyarországon a rágcsálók igencsak kedvelt háziállatnak számítanak. Bár sokan irtóznak tőlük, egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Egerek közül az afrikai sokcsecsű egerek kedveltek leginkább, hörcsögök közül pedig a dzsungáriai törpehörcsögök. Nézzük hát végig, hogy mire kell mindenképpen ügyelnünk, ha ilyen kedvenceket szeretne a család!
A cikk az Együtt a Kisállatokért Alapítvány közreműködésével készült.
Mint a legtöbb kisebb testű rágcsáló, az egér és a hörcsög is általában 2-3 évig él. Világos és huzatmentes helyen érdemes tartani őket. Az ideális hőmérséklet számukra 20-25 fok között van. Nem tudnak izzadni, 25 fok felett pedig akár hőgutát is kaphatnak, így nyáron a lakhely hűtésére nagy figyelmet kell fordítanunk. Célszerű nem hálószobában elhelyeznünk az egér vagy a hörcsög lakhelyét, mert esetenként hangosak tudnak lenni.
Az egér rendkívül szociális faj, ezért mindenképpen fajtárssal együtt kell tartanunk. A legideálisabb felállás egy ivartalan hím és egy vagy több nőstény. Vegyes csapatnál a hímet mindenképpen ivartalanítani kell, az ivartalanítás után pedig várjunk legalább 4 hetet, mielőtt a nőstényekkel összeengedjük, hogy elkerüljünk egy nem kívánt almot. Náluk van lehetőség azonos nemű párok vagy csapatok kialakítására is. Egyedi különlegesség, hogy nőstény afrikai sokcsecsű egeret lehet nőstény házi egerekkel együtt tartani. Ilyenkor arra kell figyelnünk, hogy a házi egerek legyenek többségben a csapat kialakításakor. Ha nem figyelhető meg konfliktus, akkor ivartalan hím házi egér is kerülhet a csapatba, viszont viszály esetén azonnal és véglegesen szét kell választanunk őket. A hörcsög viszont csak és kizárólag egyedül tartható. Fajtárssal együtt tartva akár vérre menő verekedés is kialakulhat közöttük. Csak az egyedül tartott hörcsög lehet igazán boldog hörcsög.
A felelős állattartás egyik legfontosabb eleme a megfelelő lakhely és környezet kialakítása. Apró termetük ellenére az egérnek és a hörcsögnek is tágas lakhelyre vagy szüksége: minimum 4.000 cm2 alapterületre, például 80*50 cm-es helyre, ami legalább 40-50 cm magas. Tarthatjuk őket ketrecben vagy terráriumban is, de mindenképpen ügyeljünk a megfelelő szellőzésre. Almozzunk minimum 10-15 cm vastagon. Faforgács, kender-, len- vagy papíralom is kerülhet a lakba. Legalább hetente egyszer takarítsuk ki a koszos részeket. Használhatunk ecetes vizet vagy citromsavat. Kerüljük a vegyszert tartalmazó tisztítószereket! A teljes almot egyszerre nem ajánlott takarítani. Inkább mindig csak egy kisebb részéről vegyük ki a koszos almot, és azt pótoljuk új, tiszta alommal. Az egérnek és a hörcsögnek is nagy kedvence a csincsillahomok. Ebben hemperegve és ásva fürdőznek, így tisztítják a bundájukat. Ezt minimum egy 15-20 cm átmérőjű edényben helyezzük el a lakhelyen, és legalább 2-3 cm vastagon oszlassuk el. A rágcsálók imádnak futni, ehhez legalább 25 cm átmérőjű, zárt felületű kerékre van szükségük. Egerek esetében páronként minimum egy kerékkel érdemes számolnunk. De ha van rá lehetőség, akkor annyi kereket szerezzünk be, ahány egérkénk van. 25 cm átmérőjűnél kisebb kereket ne vásároljunk, ugyanis az gerincproblémákat okoz. Fontos, hogy a kerék ne rácsos legyen, mert abba lábuk beakadhat, eltörhet. Zárt futófelületű kereket válasszunk. Ezeknek a kisemlősöknek lételemük a mászkálás és a bujkálás. Az egérnek tegyünk be sok-sok textil bújót és függőágyat, valamint függőhidakat. Viszont a hörcsög lakhely inkább fából készült házikókkal és búvóhelyekkel legyen berendezve, a hörcsög ugyanis nem annyira szereti az instabil dolgokat. Továbbá betehetünk mindkét fajnak bújócsövet, kókuszházat és szénakuckót. Minél ingergazdagabb a hely, kedvencünk annál jobban fogja érezni magát.
Az egér és a hörcsög táplálása rendkívül hasonló. A fő eleségük a pelletált táp vagy magkeverék. Emellé kevés zöldség, mezei növény, csíra és állati eredetű fehérje szükséges. Mint minden emlősnek, az egérnek és a hörcsögnek is szüksége van minden nap friss ivóvízre. Ezt tálkába vagy golyós önitatóba tegyük.
Ha kedvencünk megbetegszik, mindenképpen egzotikus állatokhoz is értő szakállatorvoshoz kell vinnünk. A kezelés, illetve a gyógyszerezés speciális szaktudást igényel, bármelyik állatorvos sajnos nem tudja megfelelően ellátni sem az egeret, sem a hörcsögöt.
A cikk az Egérmentés, a Hörcsögmentés és az Együtt a Kisállatokért Alapítvány segítségével készült. Ha tanácsra lenne szükségünk, vagy gondolkozunk az örökbe fogadáson, bátran vegyük fel velük a kapcsolatot!
Egérmentés: egerentyuk@gmail.com
Hörcsögmentés: horcsogmentes@gmail.com
Együtt a Kisállatokért Alapítvány: info@ragcsalomentes.hu
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!