Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Tompa Andrea

Árulás helyett – hogyan és kinek szabad elmondania egy traumatörténetet?

2022. január 09.

5 perc olvasás

ELLE

család felnőtt gyerek örökbefogadás szülő szülő gyerek viszony
Árulás helyett – hogyan és kinek szabad elmondania egy traumatörténetet?

Tompa Andreát elrettenti, amikor örökbe fogadó szülők arról beszélnek, milyen borzalmakat művelnek a gyerekeik. Nemcsak a tökéletes családról kialakult kulturális ideált tartja károsnak, de azt is, ha a nehézségeinkről úgy beszélünk nyilvánosan, hogy azzal megsértjük családtagjaink azon jogát, hogy rendelkezzenek a saját történetük felett.


„Ne fogadj örökbe!” „Én nem fogadnék örökbe.” Ezek a mondatok hitelesen és érvényesen hangzottak el. Hitelesen, mert egy kamasz, illetve felnőtt örökbefogadott mondta őket. Így tehát a saját nevében szólalt meg, a saját tapasztalatát fogalmazta meg. A véleményét mondta arról, amiben nevelődött. Egyikőjük egyébként egy híres, most magyarul is megjelent kötet szerzője, Jennifer Teege, aki leírja, hogyan tárta fel vér szerinti családja, egyben tehát a saját múltját. Másikuk fikciós karakter, Anna, Mészáros Márta megrázó Örökbefogadás című filmjéből. Aki egyébként így folytatja: minden örökbe fogadott gyerek traumatizált. 

Ezzel nem lehet vitatkozni. A művészet nagyságához tartozik, hogy a film azzal zárul, hogy az egyedülálló nő egy pár hónapos babával távozik egy intézetből. Készen arra, hogy szülővé váljon, egy traumatizált gyerek édesanyjává. Terápiás szülővé, ahogy ma mondják az örökbefogadásban. Noha „ők”, az örökbefogadottak, legalábbis e kettő, akikkel nemrég találkoztam, a feladatot lehetetlennek érzik, sokan, köztük én is, ezt az utat járjuk. Ha tudnánk, milyen nehéz a gyerekvállalás – szokták idézni Vekerdy Tamást –, nem vállalnánk gyereket. Szerencsére Vekerdy a maga négy gyerekével saját állítása cáfolata volt. Oly szívesen folytatnám e sort, de máshová vezetne: ha tudnám, milyen nehéz élni, meg akarnék-e születni? Ha tudnánk, milyen nehéz az örökbefogadás, akkor. 

De hogyan lehet elmondani és kinek szabad elmondania egy traumatörténetet? Egy örökbe fogadó család nehézségeit és küzdelmeit? Kié a történet? Ki mondja el? Fenti karaktereim legitim megszólalók: a saját nevükben beszélnek. Akár a fikció szülte őket, akár valóságosak, vér szerinti családja mindkettőt elengedte, elhagyta, elhanyagolta, elutasította – a megfelelő rész aláhúzandó. Szinte csak ők beszélhetik el saját történetüket: ők, akik átélték, akiké a történet, akiké a veszteség. Nem véletlen, hogy egy-egy nagy ívű alkotás, egy könyv, illetve film kell hozzá, egy tág tér, amelyben az összefüggések, az egész világ, amely előállítja ezt a helyzetet, a traumát, meg kell, hogy teremtődjön. Ezek a történetek nem nyílnak meg kis terjedelemben, egy instant szövegben vagy videóban. Idő kell hozzájuk, időt kell szánnunk rá, hogy megérkezzünk oda, abba a világba, ahol mindez végbemegy. Minden egyes örökbefogadás leírja az egész környezetet, a jelen világ állapotát. Minden, ami ennél kisebb ívű vállalás, alig több pletykánál és hírnél.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

jelenkor (@jelenkor) által megosztott bejegyzés

Tökéletlen családunk jelenét, közelmúltját, jövőbeni kilátásainak elbeszélését aligha lehet mindenkivel szemben felelősen, árulás nélkül megtenni. A magunk dilemmáinak elbeszélése, családdá válásunk küzdelmei, gyermekünk és így közös nehézségeink nyilvános megmutatása nem a család, de elsősorban a gyerek elárulásává válhat. Azé a gyereké, akit egyébként már indulásnál egyszer elárultak, hiszen ez az örökbefogadás: lemondás. Ez a gyerek pedig nő, kamaszodik, és jó esetben nyitva áll az előtt, hogy a saját történetét megismerje. Akarjuk-e, hogy a barátai, iskolatársai, tanárai, sporttársai, egész személyes közege az alapján azonosítsa, amit a szülei elbeszélnek a nyilvánosságban a nehézségeiről? Netán a konkrét „dolgairól”? 

Egyedül a magam nevében beszélhetnék, mondjuk arról, hogy milyen úton, dilemmák, döntések nyomán jutok el az örökbefogadás gondolatáig, milyen testi-mentális állapotok előzik meg, azonban mindez már a gyermekemre is tartozik, hiszen anyává válásom útja ez. Tartozik-e ez egy gyerekre? Nem hinném, legalábbis biztos nem egy kiskorú gyerekre; nem szerencsés szülői gyermekvállalási dilemmákról beszélgetni. Bizonytalanságból egy traumát átélt gyerek kapott épp eleget – most, itt, mellettem, bizonyosságokat kell kapnia saját létének megerősítéséhez. 

A tökéletlen családok – haha! mintha volnának tökéletesek is, szólítsunk meg egy családterapeutát, hogy beszélje el, milyen volna az – megmutatása nem azért kétséges (kényes? kockázatos?), mert ezáltal a tökéletesség illúzióját törnénk össze magunkkal kapcsolatban. Mondanám, a tökéletesség külső megjelenítése részemről le van szarva. Hanem nehézségeink feltárásával gyermekeink bőrét visszük a vásárra.

Tompa Andrea regénye, a Haza azt a kérdést járja körül, mit jelent az otthon: azt a helyet, ahonnan jövünk, vagy azt, amit évek alatt felépítünk magunknak.

A cikk eredetileg az Elle magazin 2021. decemberi lapszámában jelent meg. 

Neked ajánljuk

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

A rák egyik...
1

A rák egyik jele lehet ez a lefekvéskor jelentkező tünet

2024.01.12. 2 perc olvasás

A rák egyik jele lehet ez a lefekvéskor jelentkező tünet

Te megtalál...
2

Te megtalálod mind a négy nőt a rajzon? Csak az emberek 1 százalékának sikerül

2022.07.13. 1 perc olvasás

Te megtalálod mind a négy nőt a rajzon? Csak az emberek 1 százalékának sikerül

Egy orvos el...
3

Egy orvos elárulta a rákbetegségek legfontosabb tünetét, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni

2023.06.14. 2 perc olvasás

Egy orvos elárulta a rákbetegségek legfontosabb tünetét, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni

Csak a legok...
4

Csak a legokosabbaknak sikerül 20 másodperc alatt kiszúrni az egeret a képen

2022.08.05. 1 perc olvasás

Csak a legokosabbaknak sikerül 20 másodperc alatt kiszúrni az egeret a képen

Két macska v...
5

Két macska van ezen a képen, de csak az emberek 1%-a képes megtalálni őket

2022.08.18. 1 perc olvasás

Két macska van ezen a képen, de csak az emberek 1%-a képes megtalálni őket

2030-ra ez a...
6

2030-ra ez az undorító szakma lehet a legnépszerűbb

2022.08.26. 1 perc olvasás

2030-ra ez az undorító szakma lehet a legnépszerűbb

Te megtalál...
7

Te megtalálod a lovat 15 másodperc alatt a képen?

2022.07.26. 1 perc olvasás

Te megtalálod a lovat 15 másodperc alatt a képen?

Bevezetik a...
8

Bevezetik a menstruációs szabadságot Magyarországon is

2022.09.01. 1 perc olvasás

Bevezetik a menstruációs szabadságot Magyarországon is

Ezek is érdekelhetnek

Mesterséges...

Mesterséges intelligencia segíti a gazdátlan kutyákat

2024.11.21. 3 perc olvasás

ÁLLATVÉDELEM

4 tipp, amiv...

4 tipp, amivel minden anya közelebb kerülhet a lányához

2024.11.12. 2 perc olvasás

Család

Ez az 5 tula...

Ez az 5 tulajdonság jellemző egy erős szülő-gyerek kapcsolatra

2024.11.07. 3 perc olvasás

Család

3 jel, amibő...

3 jel, amiből felismerhető, ha valaki még mindig küzd a gyerekkori traumáival

2024.11.07. 2 perc olvasás

Sérülések

Ez a legnagy...

Ez a legnagyobb hiba, ami egy anya-lánya kapcsolatban súlyos problémát okozhat

2024.11.06. 2 perc olvasás

Szülőnek lenni

Ez jelzi, ho...

Ez jelzi, hogy szomorú szülők neveltek, és ez hatással van az életedre

2024.11.05. 2 perc olvasás

GYEREKNEVELÉS

Így kapcsoló...

Így kapcsolódunk: te, én – mi

2024.11.04. 19 perc olvasás

coverstory

Anyák, lányo...

Anyák, lányok, kapcsolatok

2024.11.04. 12 perc olvasás

Terápia

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves